• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi19
Bugün Toplam1391
Toplam Ziyaret15991270
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

DİZEYİ VEYA DİZE AŞİRETİ

..

Dize  ve Dize Kalesi Hakkari ile İran’ın Xoy(Khoy) şehirleri arasında olup ipek yolunun önemli bir merkezidir. Özellikle Şemskanlıların büyük bir kısmıda bu bölgede yaşamaktadır. Bu bölge’den  Irak Erbil civarına  göç etmişlerdir. Erbil’in Mahmur İlçesine bağlı Karaçok ile Kendinav dağı bölgelerinde çok daha fazla yaşamaktırlar. Dolayısı ile Erbil Eyaleti aşireti olarak Kabul edilmektedir. Ayrıca Güney doğu anadoluda özellikle  Dicle nehrinin verimli havsalarında da yaşamaktadırlar. Buradaki etkinlikleri münasebeti ile burada yaşayan Arap aşiretler nehrin batı taraflarına göç etmek zorunda kalmışlardır. Çok aktif ve çalışkan olan bu aşiret kırsal kesimlerde tarım ve hayvancılıkla uğraşırlar.Büyük bir kısmı sunni olup, Dindar ve  mütaasıp ailelerden oluşmaktadır.

Bu aşiret bağlı aşiretlerin başlıcaları; Piran, Gontola ve bir çoğu Patnos,Adilcevaz, Van ve erciş taraflarında yaşayan Memani aşiretidir.

Sir Mark Sykes’in 1900’lü yılların başında Erbil Eyaletine yaptığı gezide bu bölgede yaşayan en  etkili ve köklü aşiretin Dizeyi aşireti olduğunu yazdığını görmekteyiz. Ayrıca Mark Sykes, Ünlü harita uzmanı ve Seyyah Mr Hay’ın Cizdiği  haritada Dizeyi aşiretinden bahsetmemesini , gerçekten ve haktan uzaklaşmak olarak yorumlamıştır. Mufassalu Coğrafiyet El-Irak isimli kitapta ; 1930 yılı verilerine gore  bu aşiretin mevcudiyeti 30,000 kişi geçmekteydi. Gerçekten de bu nüfus oranı orada da yaşan Dizeyi aşiretinin mevcudiyeti hakkında bize yeterli bilgiyi vermektedir.

DERLEME:Memedé Kazım

Araştırmamız sürüyor. İlaveler yapılacaktır.

Bizimle bilgilerinizi paylaşınız..

 3357 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ