• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam687
Toplam Ziyaret16073746
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

BIRUKİ VEYA BRUKAN AŞİRETİ

..

Brukan Horasan Belh (Mezari Şerif /Afganistan) şehri yakınlarında bir belde adıdır.İsmini buradan alması muhtemeldir. Ancak  Başka bir rivayete göre Karacadağ'dan göç ederken kürtçede akrabalarından ayrılma  anlamına  gelen "BIR" kelimesinden türetildiği anlatılmaktadır. İran Menşeyli bir çok kaynak Brukanlıları kürt tarihinin en büyük aşiretlerinden olan Celali Aşiretinden ayrılan bir aşiret olarak tanımlar.

Brukanlar 1600’lü yıllarda Siverek Karacadağ bölgesinde göçebe olarak yaşayan bir aşiret iken, aşiret reisi Şemdin Bey ile Osmanlı bölge komutanları arasında çıkan sürtüşmelerden dolayı Karacadağ’dan göç etmişlerdir. Göç esnasında Tendürek Dağları’nda aralarındaki sürtüşmelerden dolayı iki kola ayrılan Brukanların bir bölümü Erivan, Bakû civarına, diğer bölümü Makü ve Hoy bölgesine yerleşir. Bu göç olayından bir müddet sonra tekrar bugünkü Türkiye sınırlarına dönen (1919 -1933) Brukanlar birleşerek Van ve civarına yerleşir. Van civarındaki nüfusları 20.000’in üzerindedir. Şemdinli’de de bir kabileleri vardır. Burukan aşiretinin bir kısmı günümüzde Kazakistan’da yaşamaktadır. Kendi aralarında Bişke ve Karke diye iki kabileye ayrılırlar. Burukanlar Eyyubi devletinin asker aşireti olarak bilinir.

Günümüz sosyologlarına göre BRUKAN aşiretin bilinen tarihi 1600 lü yıllara dayanmaktadır. Brukan aşiretinin KARACADAĞ dolaylarından göç yoluyla dağıldığı TÜRKİYE DAHİL 7 ülke de varolduğu bilinmektedir.Türkiye de VAN başta olmak üzere DİYARBAKIR MUŞ KARS IĞDIR ŞEHİRLERİNDE KÖY YAPISI ŞEKLİNDE YAŞAMAKTADIRLAR.

Ayrıca ERMENİSTAN İRAN gibi ülkelerde yaşayan aşirete mensup kişilerin halen de TÜRKİYE de bulunan aşiret mensuplarıyla ilişkilerini sürdürmesi dikkati çekmektedir.Bu aşireti diğer aşiretlerden ayıran en önemli özelliği aşiret ağasının bulunmamasıdır.

Aşirete mensup insanların kendilerine reis olarak seçtikleri TÜRKİYE DE de yakından tanınan 20 yıl milletvekilliği yapmış eski meclis başkanı olan KINYAS KARTAL BEY dir.Aşiretin VAN da 115 köyü bulunmakla beraber KARS IGDIR şehirlerin de de birçok köyü bulunmaktadır.

Günümüzde aşiret yapısını mafyalaştırmaya çalışan ve birer oy kapısı olarak gören siyasiler aşiret yapısını kuklalaştırmaktadırlar.Yapımına başlanacak olan 20 bin avro hasılatlı BRUKAN filminin başrolünde SEAN CONNERY İN oynayabileceği söyleniyor.

Aşiretin TÜRKİYE de yarım milyonun üzerinde nufusu vardır. vanda bulunan aşiret üyelerinin başlıca soyisimleri,kartal aytin özğökçe kızıltaş kandaşoglu eryigit alıcı bukay yıldız erekın özhekti demir çinar uçar tuncil olgun, erbenzer bunlar sadece bazıları..

Hamidiye alaylarında Brukanlılar görev almamıiştır. Bunun  nedeni ise Hamidiye Alayları kurulduğunda Brukanlılar o sırada Erivan da  bulunmakta ve Kafkas cephesinde Rus birlikleri içinde Enver Paşaya karşı  savaşa girmişlerdi. Kinyas Kartal'ın dedesi Bedir Bey Brukan Alaylarının komutanı olarak 93 harbinde Osmanlı kuvvetlerine karşı Rus saflarında yer almışsa da Savaş esnasında  Fethi Bey Saf değiştirerek Enver Paşanın kuvetlerine katılmıştır. Ancak  Harbi Ruslar kazanınca Osmanlı kuvvetleri dağılarak geri çekilir, Daha sonra alaylardan geri kalan  400 Brukan suvarilerinin başına Bedir beyin oğlu Fethi Bey (Kinyas Kartal'ın Babası) geçer.Fethi Bey Erzururmda Rüştu Paşa komutasındaki 9.Kafkas tümenine ilhak eder ve bu ilhaktan  3 gün sonra çarpışmada vurularak şehit düşer.(Prof.Ahmet Özer.Doğuda Aşiret düzeni ve Brukanlılar)
Her ne kadar Brukan aşireti Hamidiye alaylarında görev almamasına rağmen Bu aşiretin  Kollarından olan Mamka  aşiretinden Hasané Nado miralay rütbesi ile görev alarak Rus ve Ermeni  güçlerine karşı  Doğu anadolunun savunmasına katkıda bulunmuştur.

 

Hasané Nado Eşi ile birlikte (Alıntı :Tacirlikoyu.tr.gg)

 

BIRUKİ AŞİRETİNİN  KOLLARI

Brukiler, Pirkiler, Beşkiler, Qutkiler, Xaskiler, Alkanlar, Réiska(Hejimkanlar) Elkalar, Hésénkélarda, Qırmızkiler, Karéliler, Şavlikliler ve Banokiler(Not: Banokiler aşireti 1520'li yıllarda Yavuz Sultan Selim  döneminde Besiyanlı Şahsuvar  yönetiminde Diyarbakır Silivan'dan gelen Banukiler ile karıştırlmamalıdır) Gelenekçi yapının giderek azaldığı, eğitime verilen önemin arttığı aşirette, göç eden kişiler gittikleri yerlerde gelenek ve görenek, yemek giyim ve düğünlerini devam ettirirler. Bırukiler Ayrıca "dengbejlik" yani sözlü anlatı geleneğini devam ettirerek yaşanan tarihsel olayları gelecek nesillere aktarırlar. 

Bıruki aşiretinden Ağabeg'in oğlu Bekir Bey Hamidiye alaylarında görev yapmıştır. Erzurum kongresine katılan Bekir bey  zamanında  Brukanlılar, Gürpınar, Gevaş, Muradiye , Edremit Ağçak, Timar Van Merkez ve yaklaşık 130 köye yerleşmişlerdir. Onların bu bölgeye yerleşmelerinde Kazım Karabekir'in rolü olmuştur.

BIRUKANLILARIN EN ÖNEMLİ LİDERİ:KİNYAS KARTAL108590 kez okundu

Yorumlar

Buriki apaci     13/10/2022 21:20

Burikiler gördüğüm kadarı ile apaci ler gibi yeşil vadi de saban in filmi gibi ya bu gün Nerdesin nereye yaramissiniz anlatin
Misafir - Misafir yesilvadi

Brukan Aşireti     06/07/2021 23:09

Bu bilgilerin çoğu yanlıştır. Brukanlar ne kadar sistem karşıtı olsada hamidiye alaylarinda yer almış ve Kazım karabekir komutanlığında Van'a yerleştirilmiştir. Osmanliyla ikililik olayı brukan aşiretin sığınan iki gençten dolayı surtusmeler yaşanmıştır. Doğu cephesinde görev almışlardır. Ve Türkiye de kendini geliştirmiş okumaya adamış en büyük asirettir. Ben Çerkez ağanın torunuyum. Rahmetli dedem ordu için kendine ait bir koyun sürüsünu kurtcede (SEMER) yani bir koyun sürüsü keserek ziyafet vermiştir. Buda devletine olan minnettarligini dile getirmiştir.
Misafir - Ezel

BURUKİLER     06/02/2021 11:34

BEN MEHMET AÇIKKOL MELE KALİNİN TORUNUYUM RAHMETLİ DEDEM VAN TİMAR BOLGESİNDE TANINMIŞ KANAAT ONDERLERİNDE BİRİYDI BURUKILERI ANLATIDLRDI ÇOK ZOR ŞARTLARDA TÜRKİYE 'YE GERİ DÖNMÜŞLER .BAZİ ŞEYLERİ ANLIYAMADIK.ONUN IÇIN KİM BURUKILER HAKKINDA BIR ŞEYLER BILİYORSA ANLATSIN .MUTLAKA BÜYÜKLERİMİZDE BİR ŞEYLER ÖĞRENMIŞIZ.AYDIN IĹINDEN BÜTÜN BURUKİLERE SELAMLAR HÜRMETLER
Misafir - MEHMET AÇIKKOL.

Van, Erciş Ahalisi     03/02/2021 13:31

Van'dan 1915 olayları ile göç eden bir ailenin 70 yaşında bir evladıyım. Mersin'de doğdum, büyüdüm ve yaşıyorum. Kızlık soayadım YELİŞOVA'dır. Ailemizi 1915 olaylarında Van Erciş'den koparak, ilk olarak Bodrum'a iskan edilmişlerdir. Rahmetli Babamın Ablası Halam Bodrum'da doğmuş ancak o dönem bir sürgün yeri olan Bodrum'a alışamayan Nenem ve Dedem Mersin'e gelerek şimdi adı Yeni Mahalle olan bölgeye yerleşmişlerdir. Mersin'e yerleşen 1915 mağduru aileler genelde Yeni Mahalle çevresinde yerleşmiştir. Van Erçiş'de Yeşilova soyadı ile , "Tavuk Yiyenler" ve ya benzeri lakap ile anılan bir aile olarak bilindiklerini Aile büyüklerimizden dinlemiştim. Bu konular hakkında bilgisi olanlar var ise yazılarını okumaktan memnun olurum.Şimdi Forum'da okuduğum biçimde Ağabeyim ve erkek kardeşlerim, koyu kumral ve renkli gözlü, kafkas tipi insanlardır. Bu vesile ile tüm Aşiret üyelerine, selamlar ederim.
Misafir - Güler Yeşilova

Gozki     11/01/2021 09:01

GOZKİLERDE BURUKİLERİN BİR KOLUDUR BİLGİSİ OLAN ARKADAŞLAR VARSA YARDIMCI OLSUNLER TEŞEKKÜR EDERİM 🙏
Misafir - Yaser

Gozki     11/01/2021 08:17

Merhabalar arkadaşlar gozkilerle ilgili bilgisi olan varsa lütfen yazsın buraya
Misafir - Yaser

Brukiler.     07/06/2020 10:47

Tarihin dahada derinlerine indiğinizde Brukanlari Ege Akdeniz kültüründe gorebilisiniz.Gerek vücut yapıları ve tenleri (özellıkle kadınlarında) akdeniz Ege bölgesi özelliklerini gösterirler.Tarih brukanlari ve Hırvatları aynı aile soy ağacından gelir.Bunlar bir grubu doğuya ve kafkaslara diğer grubu balkanlara göç etmiş kişilerdir.Brukanlar gökten Diyarbakıra indirilmemistir.Akdeniz ve Ege bölgesinden sürülerek gelmiştir.
Misafir - MEHMET

Brukiler.     07/06/2020 10:43

Tarihin dahada derinlerine indiğinizde Brukanlari Ege Akdeniz kültüründe gorebilisiniz.Gerek vücut yapıları ve tenleri (özellıkle kadınlarında) akdeniz Ege bölgesi özelliklerini gösterirler.Tarih brukanlari ve Hırvatları aynı aile soy ağacından gelir.Bunlar bir grubu doğuya ve kafkaslara diğer grubu balkanlara göç etmiş kişilerdir.Brukanlar gökten Diyarbakıra indirilmemistir.Akdeniz ve Ege bölgesinden sürülerek gelmiştir.
Misafir - MEHMET

     05/02/2020 11:09

ERÇEK KÖYÜDE BRUKAN AŞİRETİNE SELAM OLSUN
Misafir - MİSARİR

     14/11/2019 23:53

Soyadları o kadarmı dahası varmı varsa alabilirmiyiz
Misafir - Enes

Akrabalarımı ariyorum adir köyünden oturmaktayim     18/05/2019 20:48

Dedem xançovan 150 sene önce kafyasda kaybolmuştur ve 2016 yilindan onun cocuklari yasiyormus rusya şahe kent diye bir yerdeylermis fakat bir türlü ulaşım sağlayamadık birbirimize kafkasyadaki bruki akrabalarimizdan benim mesajima cevap versin telefon numarami birakiyorum bana dönüş sağlamanız için 05538574231 facebook adresim Bekir çelik çelik
Misafir - Bekir

     16/03/2019 01:28

Aşiretimi önceden biliyordum isim olarak ama.. pek araştırmamıştım şimdilerde bilmek gormek icin surekli bi arayış içindeyim duydugum kadarıyla guzel bi aşiret mensubuyuz:) keske herkesi tanıma.gibi imkanım olsaydi selam olsun bütün brukan aşiretine
Misafir - Leyla

     16/03/2019 01:14

Aşiretimi önceden biliyordum isim olarak ama.. pek araştırmamıştım şimdilerde bilmek gormek icin surekli bi arayış içindeyim duydugum kadarıyla guzel bi aşiret mensubuyuz:) keske herkesi tanıma.gibi imkanım olsaydi selam olsun bütün brukan aşiretine
Misafir - Leyla

Yorum      24/01/2019 18:55

Admin paylaşım yapıyorsun düzgün yap kolları yanlış yazmışsın..brukileri ayakta tutan şerki kolu yok kerkide yok..dernegimizin başkanıda şerkidir
Misafir - Sedat özel

Asiret     19/08/2018 22:41

Selamlar canlar ben elbistan/Kahramanmaraş tan bruki aşiretine mensubum Göç sırasında büyük büyük büyük dedem köralo (mulla ali) görme engelli olduğu için üç kardeşini alıp kar ve tipi kış şartlarından dolayı elbistanda ovasına yerleşmiştir baya geniş bir halkımız var bir arada olmasakda yaşam sartlarından dolayı akrabalık bağlarımkz sağlamdır tanışmak görüşmek isterim
Misafir - İlhan

buruki      13/04/2018 13:23

ben van xıreşik koyve tarihim araştırıyorm ben burukan tam kasakistanda buldum
Misafir - dilaver

BRUKİ     24/03/2018 00:59

Iğdır Yüzbaşılar Köyünden Selam Olsun Bütün aşiretimize.
Misafir - AKTAŞ

     31/05/2017 14:21

Van ercekten selamlar diger ercekli arkadas ismin ve soyismin nedir bende ercekte yasiyorum
Misafir - Ercekli brukand

     06/04/2017 13:21

marmeten selamlar
Misafir - ahmet paşenin torunu

     18/10/2016 01:02

Kars KANLIKÖYDEN selamlar bizim köyün tamamı brukidir namımızı da karsta duymayan yoktur :) saygılar..
Misafir - Bruki Kars

yanlış bilgi anlatılıyor     02/10/2016 03:24

ben ilk öncelikle emeğinize saygı duyarak yaptığınız güzel bruki aşiretine kinyas kartal reislik yapmamıştır kinyas kartal turkiye meclisinde milletvekillik yapmıştır ve en yaslı milletvekilidir asıl konuya gelim bruki aşiretin asıl reisiliğini bekir bey yapmıştiır bekir bey ve kardesi surgun edilip kardesiyle mahkemeye cıkarılıp sucsuz bilinip asiretine katılır bu arada bekirbey ığdır alay komutanıdır kinyas kartal surgun edilince onu bekirbey asirete ve ailesinin yanına getirir buyuklerimden ve bruki beybey üc devlette uc surgun vidosu youtubede bulunmaktadır tesekurler 05396746283 emrullah tuncil
Misafir - emrullah tuncil

yanlış bilgi anlatılıyor     02/10/2016 03:14

ben ilk öncelikle emeğinize saygı duyarak yaptığınız güzel bruki aşiretine kinyas kartal reislik yapmamıştır kinyas kartal turkiye meclisinde milletvekillik yapmıştır ve en yaslı milletvekilidir asıl konuya gelim bruki aşiretin asıl reisiliğini bekir bey yapmıştiır bekir bey ve kardesi surgun edilip kardesiyle mahkemeye cıkarılıp sucsuz bilinip asiretine katılır bu arada bekirbey ığdır alay komutanıdır kinyas kartal surgun edilince onu bekirbey asirete ve ailesinin yanına getirir buyuklerimden ve bruki beybey üc devlette uc surgun vidosu youtubede bulunmaktadır tesekurler 05396746283 emrullah tuncil
Misafir - emrullah tuncil

     18/08/2016 23:29

bilgileriz için teşekkürler abi
Misafir - serhat

brukan     14/07/2016 19:34

kars kanlı köy brukanlara selam kürdistan
Misafir - karslı

Hasane nado torunu      17/06/2016 07:40

Selam olsun buriki lere ben doğu cephe sinde savaşan hasane dedemin torunuyum selam olsun..
Misafir - Adem nadir

Buruki     14/04/2016 23:57

Ben de buruki aşiretine mesubum nemıai kolu bütün burukilere selam ve sevgilerimi sunarım
Misafir - Bahri bilgi

vanda krallık     17/03/2016 16:14

EN BÜYÜK BRUKAN (BRUKİ)
Misafir - ERKAN

Buruki     08/03/2016 19:19

Van dan slm " gençer ". Ailesi olarak buruki olmaktan mutluluk duyuyoruz
Misafir - Gençer

     15/02/2016 10:07

bende burukiyim biz otlu yazı köyünde üç eviz
Misafir - harun yaramış

     10/02/2016 15:06

arkadaşlar yukarıda sayılan kollar arasında şerki ve muski kolları yazılmamış ..bilginize..
Misafir - cemal

burukiler     16/12/2015 21:29

Merhaba bende Vanlıyım ve bir buruki yim :)
Misafir - Ada Başak Kızıltaş

Soydaş     04/12/2015 02:43

Sevgili Kumru uçar biz akrabayız bende o köydenim ve uçarlar bizim eniştelerimizdir numaramı yazıyorum ulaşırsın ordan. 05447834449
Misafir - Çetin

malazgirt     12/11/2015 17:48

malazgirtte 3 soydaş köyümüz var kasımye tamamına yakın nuretin dolamaç şerki koluna bağlı
Misafir - ali

banokiler     12/11/2015 17:51

kim kendini ne hissederse odur banokiler yıllarca brukilerle iç içedir hem erivanda hem vanda her yerde her köyde kız alıp kız vermişler aynı kültürü almışlar artık brukidirler
Misafir - xreşikli

TOPLANIYORUZ     27/09/2015 15:19

GELİN BUYRUN TOPLANALIM BİRLİK BERABERLİĞİMİZİ KORUYALIM https://www.facebook.com/Burukan-BRUK%C4%B0-A%C5%9Fireti-752095454896454/timeline/
Misafir - İBRAHİM

aşiretim      26/09/2015 22:47

arkadaşlar buruki aşiretindeyim kmaraşta yaşıyorum ama aşiretimden tamamen kopuk bir sülalem var ama ben aslımı unutmak istemiyorum ltf bana sahip çıkın van gürpınar dan gelmeyiz bütün buruki arkadaşlarıma slmlar
Misafir - ibrahim

brukan     09/08/2015 01:17

ayrıca kinyaskartal anneanemin akrabasıdır vanın kızıltaş köyünden rusyadan türkiyeye beraber göç etmişler lbize ağabeyler derler vanda bütün brukanlar bilir antalyadan sevgiler
Misafir - kumru uçar

brukan     09/08/2015 01:46

arkadaşlar annem brukan vana rusyadan gelmişiz 14 . dedemizi ismiyle sayarız soyumuz cizre ye dayanıyor memui zim hikayesini bilirsiniz türbesi bile var zimin ağbisi mir zeyd 14 . kuşaktan dedemiz olur zim halamız sayılıyor annemin soyadı uçar anneanemin bekarlık soyadı adakan ayrıca akrabalarımızın çoğu annemin teyze çocuklarını bulduk halen rusyada yaşıyorlar
Misafir - kumru uçar

buruki yim     04/08/2015 13:37

Merhabalar Kars buruki lerinde Ankarada ikamet etmekteyim 0 532 570 89 61 bütün buruki ler arayabilir.
Misafir - Ayşegül ivgen

Ali bey      02/06/2015 05:32

Burukan ailelerinin bir kısmı Kars civarına yerleşmiş . Ali bey ,babamın dedesi Fethi ile amca çocukları, doğuda Burukan aşireti olarak hamidiye alayları modeliyle birlikte savaşmış Karsı Ermeni işgali ve soykırımlarının bir çoğuna engel olmuşlar.Karsta birçok köyde yaşlılar Ermeni zülmünden Ali bey ler gelip bizi kurtardı diye bahseder. Alibeyin çocukları savaş sonrası yörede halk üzerinde baskın davranmışlardır.Alibeyin oğlu Medet alibey Karsta Adalet partısınin il başkanı iken suikate kurban gitmiş.Medet alibeyin oğlu ,2000 li yılların başında Karsta beledye başkanlığı yapan Naif Alibeyoğludur.
Misafir - Nurgül

Aşiret     28/05/2015 18:48

Değerli arkadaşlar bende öyle duydum Ali bey adında biri getirmiş ve şuan çocuklarının tamammı vanda vefat etmişler. Ali bey adındaki aşiret reisi Alay kumandanıymış ve aynı zamanda belalının biriymiş
Misafir - ferdi

ali bey     28/05/2015 17:30

Arkadaşlar bu aşireti rusyadan 1917 yılında alay komutanı ali bey getirmiştir sonra kınyas kartal gelmiş ankaradaki arşivlerden cıkardım gercek olan bu ali bey adındaki şahis alay komutanıymiş
Misafir - ferdi

burukiler     25/05/2015 00:59

Eklemeyi unuttum burukanlar.Akdeniz iklimi tipi yapıya sahip uzun boylu genelde sarı kırması teni ve su sporlarına yatkın yapıya sahipler.Bu özellik onları akdeniz insanı olduklarının en belirgin özellikleridir.(Not:Doğan buruki çocuklar sarışına yatkındır zamanla iklim tipinden sarı kırması tene dönüşür.)
Misafir - mehmet

burukanlar     25/05/2015 00:28

burukanlar M.S.8 yy haçlı seferleri sonucu güney akdenizden sürülerek önce ADANA ilini birsüre sonra AMED ve REHA ya göç ederler.birsüre sonra orada çıkan olaylardan sorumlu tutulurlar ve Bitlis e yerleşirler.burada barınamaz hale gelip diğer aşiretlerle kavgaya tutuşunca 4 kola ayrılırlar.botana ,Kafkaslara , iran ve yine AMEDe dağılırlar.Kafkas burukanları kurtuluş savaşında 2 kola ayrılırlar bir kısmı türkiyeye gelirken bir kısmı türki cumhuriyetlere sürülür.
Misafir - mehmet

Burukan Asireti     08/05/2015 14:06

Slm Arkadaslar bizde Van yesilsu (Amik) koyünde niZ Bruki asiretinin xaski kolundaniz. Koyumuzde Öncan İsik Kaya kipci Kara İrlan özcan soyadlarini tasiyan ailelerdir...
Misafir - Amikli65

Buriki asireti facebook sitesi icin buruk-i27     06/04/2015 19:30

Buriki asiretli olan herkesi bekleriz fistikli dagda kaliyoruz gaziantep yolu ustu suan 400 kisi var asiretten buruk-i27 yazin facebooka saygilar.
Misafir - Buriki asireti fistikli dag

brukiler     02/04/2015 16:41

ben karki aşiretini kolu olan davutki lerdenim biz türkiyeye geldiğimizde bize xıreşik köyü verilmişti ama şuan CANİK te ikamet etmekteyiz bizim ailenin bir kısmı IĞDIR da bir kısmı ise rusyanın KRASNADAR eyaletinde ikamet etmekte biz brukilerin kaderinde bir birimizden ayrılmak varmış.bu arada tüm bruki akrabalarımı saygıyla selamlıyorum.
Misafir - cevdet

Tanışma     17/03/2015 18:58

Selam aleyküm saygı ve sevgi duyduğum aşiretim (buriki) izmirde oturuyorum ve aşiretimizin derneğini kurmak istiyorum burdan irtibat kurabileceğim tüm aşiret aileleriyle tanışmak ve daha yakın olmak için desteklerseniz sevinirim irt.0545 281 4561
Misafir - Yasin ergenlik

     14/03/2015 20:11

Kardeşlerim ben kars tan ben bürkanliyim kardeşlerim saygi herşeyden onemlidir tabiki bü arada nifak tohümlari aramiza koyanlarda olabilir aşağida bir kardeşimiz yazmiş bürükan li diye bir aşiret yok demiş onüda hoş görmek lazim biz kars ta soyadlarimiz. Kartal .Alp .Aydin Alibeyoğülari.Çelebiler gibi soyadlarimiz var bürada hepimiz kardeş gibiyiz lütfen karsa yolünüz düşer se bir bardak çayimizi içiniz ALLAHA Emanet olün 05324517024
Misafir - Ahmet KARTAL

bruki     06/02/2015 19:11

tüm brukilere istabuldan selam arkadaşlar onu bunu boşverin önemli olan hepimizin bir ana ve babadan gelmiş olmamız
Misafir - cemil

kökümüz     29/01/2015 22:36

biz erivanlıyız diyarbakır hikaye erivan tarihi bir kürt kenti salatini eyübü erivanlı bir kürt erivan kürdistanın 5inci parçası
Misafir - ali

aşiret     26/01/2015 10:27

bizim aşiret ahmolardan gelme urfa tarafından adm öldürerek aşiretimiz büyümüştür ve türkiyenin yarısı bizim aşiret van g antep diyarbakır urfa her tarafta bizim aşiret vardır hiç kimse bize yetişemez gidikce büyüyor aşiretiz buriki aşireti biz kurduk ahmolar ve gidikce büyüdü dövüş cıkarsa hemen ulaşırız bize hic kimse ulaşamaz fıstıklı dağda kuryldu aşiret
Misafir - bıruki

bıruki aşireti     23/01/2015 14:10

Bizim asiret üstüne kavga edenler var bizim soyumuz vandan gelme burda yazan hersey dogru benim büyük büyük dedeminde ismi hasan o yüzden bizde 8 hasan var ve su hasan beyin resmi var cok eski bi resim vandan güney doguya yerlestiler antep urfa civari cevre köylerden cok var bizim asiretten 💪💪💪💪
Misafir - Hasan

yorum     10/01/2015 17:36

Kartallar bruki değil diye yazmış bir arkadaşım Kartallar brukilerde önde gelen alilelerden biridir canım kardeşim yanlış sın baska yerde yazma gülerler sana..ozaman özgokcelerde olmaz çünkü amca çocukları ayrıca kalecik marmit araveng almesat zeyter mıxgenir xerabe golesilan bunlar hepsi kartallarin köyü o zaman bunlarda bruki degil öylemi
Misafir - sedat

yorum     10/01/2015 17:35

Birde banokiler zaten bruki kolu değil celali kolu olup olmadıklarını bilmiyorum celaliler burikilere xarz yani yeğen olarak yetiştikleri söylenir ordan belki yakınlık olabilir banoki diye bir kol yok brukilerde...Şerki..qerki..elki..hejimki..Kırmıski..mamki..hesenki..xaski..pirki..qutki..beşki.vs.
Misafir - sedat

yorum     10/01/2015 17:47

Arkadaşlar ben kendimde brukiyim vanliyim orda yapılan yorumlar dan bir canikli kardeşim birde xeresikli kardeşim biraz doğru yazmışlar. Yorumlarin çoğunluğu sallamadan ibaret..van..Ağrı..Muş..Iğdır..kars..bitlis..genelde.
Misafir - sedat

ercekli     14/11/2014 14:48

Doğru dur burikilerin tarihine baktığınızda1600 yillarda geriye gidemiyorsunuz ama celali ye baktığınızda militan önceye kadar gidiyorsunuz hatta kurdukları devlete kadar ikisinide özellikleri birbirine benzer.ikisini birbirinden ayırmak mümkün değildir..
Misafir - ercek

ercekli     14/11/2014 14:37

Doğru dur burikilerin tarihine baktığınızda1600 yillarda geriye gidemiyorsunuz ama celali ye baktığınızda militan önceye kadar gidiyorsunuz hatta kurdukları devlete kadar ikisinide özellikleri birbirine benzer.ikisini birbirinden ayırmak mümkün değildir..
Misafir - ercek

bilgi     14/11/2014 14:28

Brukilr celalinin öz ailesidir1600lu yillarda kopmuş.destekleyen varmi
Misafir - ercek

elki     04/08/2014 00:21

türkiyede en kalabalık brukan yerleşim yeri erçektir elki beldesi 14 bin nüfusu var hc ataş ailesi hc ataşın oğlu hc paşada rusyada glave idi siz büyüklerinize sorun bilirler ayrıca size türkide bruki köylerinde hane sayısı 150 geçen yoktur erçekte 2150 hane vardır mesele brukinin tarihi erçekte öğrenilir bakıyorum herkes farklı bir şey söylüyor .tarihini merak ediyorsan erçekte kafkasyadan gellmiş daha ölmemiş büyüklerimiz var bilgileri değerlendirilebilir saygılar
Misafir - erçek

     24/06/2014 15:11

ayreten xelikanlar,bekiriler,hecidırilerde erivan kökenli aşiretlerdir. rusyanın1918 de ermeni devletini kurmak için o bölged kürtsüzleşme politikasını uygulamıştıt
Misafir - mehmet

akrabalık     24/04/2014 21:41

siverekte yaşayan bayki yada baykıj aşiretine mensubum burukilerin yaşadığı karacadağ civarında namusuna sahib çıktıtıkları için Osmanlı askerleri ile çatışma yaşayıp kaçmak zorunda kalmışlardır vanda burukilerin yaşadığı köylerinden birini adı bardakçı köyü siverekte bayıj aşiretine mensup çoğunun soyadı bardakçı dır.aynı kökenden gelmeyiz rahmetli kinyas artal da bunu doğrulamıştı.aşiret siverek karacadağ dan yaşamışsa demek asıl köklerinin olduğu yerde aşirete mensup kimsenin olmaması çelişki olur...
Misafir - baykıj

BRUKANLAR     16/04/2014 20:15

Elbette büyüklerimiz büyük bedeller vererek bu günlere bizi getirmişler.tüm Brukanlara selam olsun...
Misafir - BAHATTİN AKBULUT

bruki     07/01/2014 19:57

bruki ismini afganistanda arayacağınıza arap tarihçileri araştırın 9.yyda hasankeyf civarında başnavi kürtlerinin elinde bruk-berak kalesinden ve nahyesinden bahsedilmekte
Misafir - ömer tanrıverdi

banoki     17/12/2013 11:56

gel gelelim brukilerin bir kolu olarak gösterilen banokilere benim dedem erivandan gelmiş önce vana ordan muşa gelmiş.benim 12.dedem ismi sofu abdurahman malazgirtin tendürek köyünden akrabalarıyla birlikte erivana gitmiş malazgirte ise silvandan gelmişler.ve bu bruki sayılan erivandaki ve azerbeycan,nahçıvan iran-kazakistan-kırgızistandaki banokiler bizim öz be öz akrabamızdır yani bruki değiller Merwani(silivanidirler)
Misafir - ömer tanrıverdi

banoki     17/12/2013 11:38

arkadaşlar banoki aşiretinin bruki aşiretinin bir kolu olması imkansız çünkü banoki aşireti 2000 yıllık bir aşirettir.arap tarihçiler,ibni esir el-kamil ve şerefhanın şerefnamesi ile sabittir bu.bruki aşireti ise en fazla 200 yıl önce ortaya çıkmış bir topluluktur.418 yıl önce yazılmış şerefnamede dahi adları yoktur.celalilerde aynı şekilde yani bruki ve celali banokinin bir kolu olması daha mantıklıdır.ama gerçekte ise bir birleriyle komşuluk dışında hiç bir alakaları yoktur
Misafir - ömer tantrıverdi

aaa     25/10/2013 17:01

zilan Zeynel
Misafir - azim

aaaaa     25/10/2013 17:37

zilan Zeynel
Misafir - azim

bıruki     19/08/2013 10:28

haskan karakeçi adgilye cumhuriyeti olmasn çerkezlerin anavatanı banokiler her zaman bıruki olduğunu süylemişler sizin gibi kendini inkar etmemişler
Misafir - bıruki

yorum     17/08/2013 22:31

ya arkadaşlar banoki diye bir arkadaş brukilerin banukilerin bir kolu olabileceğini yazmış bu arkadaş galiba fransız biz brurukilerin tarihi açıkça bellidir benim dedelerimde şeceremz var 12 dedemin ismi yazılı altında aynen böyle not yazılıdır,bizler karakeçi ve berriden gelmişiz yazılıdır isteyen karakeçi ve berrinin neresi olduğunu araştırabilir.
Misafir - haskan brukan

Bruki aşireti     24/06/2013 16:31

Üzgünüm ki ; aşiret ile ilgili aktarılan bilgilerin çoğu yorum ve kulaktan duyma gibi, oysa ki paylaşımları biraz belge ile destekleyebilseydik, daha faydalı ve kalıcı bilgiye ulaşmış olurduk....,.ayrıca özlem çeken kardeşlerimize selamlar.
Misafir - ÇELENK

bruki aşireti     24/05/2013 11:58

ortada bir yanlış var brukilerin kökeni cızira botandır 1842 de mir bedirxa'nın isyanından sonra kafkasyaya sürgüne gönderdiler bunuda kanıtlayacak belgeler var osmanlı yıkıldıktan sonra geri geldiler botana gitmeden bu günkü yerlere dağıldılar
Misafir - awaz wani

brukki aşireti mensubluğu     25/04/2013 16:36

EY BU YORUMU OKUYACAK BRUKİ KARDEŞLERİM...1975 DEN BERİDİR KUZEY KIBRISTA YAŞIYORUM...GÜZELDE BİR HAYATIM VAR...GEREK KIBRISTAKİ SİYASETTE GEREKSE DE SOSYAL HAYATIMDA İYİ BİR YERDEYİM...AMA İNANIN HER BRUKİ KELİMESİ DUYDUĞUMDA BOĞAZIM DÜĞÜMLENİR...KALBİM YERİNDEN ÇIKACAK GİBİ OLUR...İŞTE BU DA HAYATIMDAKİ EKSİĞİM DERİM...DÜŞÜNÜN Kİ DÜNYANIN BİRÇOOOK YERİNDE AYNI BABADAN VE KANDAN KARDEŞLERİNİZ VAR VE SİZ BUNLARA ULAŞAMIYORSUNUZ....HANİ DÜNYA ELİNİZDE AMA ELİNİZ BOŞ MİSALİ....HER NERDE YAŞIYORSAN YAŞA BRUKİ İSEN 0533 831 19 19 NUMARALI TELEFONU ARARSANIZ,HATTA ÇAĞRI BİLE BIRAKIRSANIZ KARDEŞİNİZİ YANİ BENİ BULABİLİRSİNİZ...ALLAH A EMANET OLUN...RABBİM GEÇMİŞİMİZE RAHMET GELECEĞİMİZE BİRLİK VE SAADET VERSİN........
Misafir - ABDULLAH İŞKEY

     12/04/2013 19:30

Ha birde iranda da yoğunlar
Misafir - Canikli

     12/04/2013 19:22

Kafkas Brukileri: Karki,Şerki,Mamki,Kırmıski,Elki,Hesenki,Hecımkililer(Reiski,Alka) Karali olarak Xaski,Şawelıki,Pirki,Xutki ve Beşkiler ise Gagura diye ikiye ayrılırlar.Iran Brukileri ise Xulika ve Nemıra olarak ikiye ayrılırlar.Banokiler aslen Celaliler ama Celali ve Brukiler Zilanlı olup kardeştirler bu yüzden yabancı saymadıkları için kendilerini Bruki olarakta atfebiliyorlar Brukiler van,ağrı,ığdır,kars,erzurum,muş,diyarbakır,urfa,dıhok,rusya,kazakistan,kırgızistan,krasnadorda yaşıyorlar.(Tarih Bilenden Sorulur)
Misafir - Canikli

bırukı aşireti     11/04/2013 23:04

çok değerli ve diğer aşiretlerden daha üstün olan aşiretimiz ne yazıkki kinyas kartal ın ölümünden sonra başa gelen büyüklerimizin kendi menfaatlarını düşündükleri için bügün çobansız bir sürü haline gelmişiz. inşallah bu çok uzun sürmeyecek 1977 DOĞUMLU ABDULLAH AKBULUT YOLAŞAN KÖYÜ İSTANBUL DA OTURUYOR
Misafir - abdullah

Buriki     18/03/2013 13:12

Ben okudum Burikilerin tarihi bu değil ve Kartallar da buriki değillerdir. Gerçek brukiler erçek brukileridir
Misafir - Ali ATEŞ

bırukiler     22/01/2013 18:04

dedem hicimkilerin alki koluna bağlı olduğumuzu ve erivanda hıcimkiler elezengin diyer ismi torunkent ve dudu taş kırmıski ,xerki,şerkiler borelanda yaşıyorlardı yazın ağmağan ve elegez ve şekı bekı yaylasını kulanıyorlardı .kınyas ibrahimova. erivan radyosunda lo mıho şarkısıyla ünlenen fatma isa ve dilbera vekil bırukidirler.
Misafir - xıreşikli

erivan     22/01/2013 12:16

arkadaşlar bugünki erivan ve ermenistan toprakları 1915 ten önce büyük çoğunluğu kürtlerde oluşuyordu yani oralar küt toprakları stiyen araştırsın dedem ermenilerin çoğu iran ve türkiyeden gelip yerleşiyorlardi sadece bırukilr deyil kars ağrı erzurm.samsonda daki kürtler bile orda geldiklerini sülüyorlar rusyada bir milyon kürt tamamına yakın ermenistan kükenli nahçivandekiler bile türkiyeye gelip sonra dündükleri zaman nahçivana yerleşmiş büruki koları ermenistanda azerbaycana güç eden yani 1918 de tamamına yakın azerileşti bır kesim1937bir kesmi1944 giri kalan 1989 tamamına yakın müsülman kürtler ermenistanda sürdüler. müsülman ve yezdi ayrımını yapmam ermenistan hükmeti onları 2 ayırdı daha doğrusu yezdiler kendilerini yezdi kimliğini ön pılana çıkartırlar.kısacası kürt topraklarında bu gün kürt yok denecek kadar az
Misafir - xıreşikli

Erivan ve Elegez     19/01/2013 18:57

Tespitleriniz % 100 doğru. Elegez Bizim dedelerimizin de yaylası idi, Şemskiler, Brukanlılar, Redkiler,Beskiler ,Dılxeranlılar , ile Brukanlıların diğer kolları beraber yaşıyorlardı. Bu gün Kazakistan^da yaklaşık 125.000 Brukanlı yaşamaktadır.
Misafir - Admin

erivan     19/01/2013 17:50

şu an yezdi kürtlein bulundu elegez.ağmağanve erivanın dil bülgesi yüze atmış müsülman kürtlerde oluıyordu.yezdi kütlerın tamamı duğuayazıt,ardahan,çaldıran,özaptan gelerek bıruki ve diyer müsülman kürtlerin yerine yerleştiler.1918 de erivan düzlüğünde 5 bin bıruki ve diyer kürtler katedildi ve gıri kalanlar kaçtı ve bir sürü ülkeye dağıldılar bunu benim atalarım erivanda güç edenler anlatmışı ve bu sürgün ve katliyam hiç bir kürt kaynakları dile getırmedi
Misafir - xıreşikli

banokiler     19/01/2013 17:58

banokiler erivana bağlı ağmağan ve eleez mıntıkasında bırukilerle içiçeidiler. karaçolı ,retki ve gelturilerinde erivanda bırukilerle beraber güçertırılmş. retkiler hariç diyerleri kendini bıruki olarak ğürüyorlar
Misafir - xıraşikli

Bruki aşireti     18/01/2013 12:56

Xıreşikliye teşekkürler. Değerli yorum bilgi katkılarınız'dan dolayı teşekkür ederiz.. www.semskiasireti.com
Misafir - Admin

bırukilerin yaşadğı yerler     16/01/2013 22:39

bırukiler yerleşik olarak başta van,ığdır,ağrı,kars ,ardahan,malazgirt,bulanık ülke olarak ermenistan,azarbaycan,gürcistan,kazakistan,kırgızistan,iran ,beyaz rusya ukranya ukranya
Misafir - xıreşikli

bıruki göçü     16/01/2013 22:57

bırukiler 1915 e kadar erivana bağı elegez mıntıkasında bazı nedenlerden dolayı 1915 .1917.1921 üç aşamada vana geldiler 1930 askerliğin uzun olması nedeniyle gerki birki ve şavaliki koların büyük çoğunluğu erivana geri düner birbirine haber günderen aşiretin bütün fertleri gtmeye karar verirler timardeki bırukiler erdevız vadisinde gülpınar ve gevaştakiler sığkede toplanırlar devlet bütün mal varlıklarına el konar ve gitmelerine izin vermez erivana giden bırukiler yerlerine yezdi kürtleri ve türkiyede giden ermenileri yerleştirdikleri için onları tırenlere koyup kazakistan ve kırgizistana günderiyorlar
Misafir - xıreşikli

bırukiler     16/01/2013 22:05

bırukiler iki büyük kola ayrılırlar karaliler ve gagıralar karaliler hıcimki kırmıski şerki karki gaguralar pirk şavaliki kıtki beşki xaski mısırki iki çışit pirk var biri hıcımki biri gagıraların
Misafir - kızıltaş xraşikli

bıruki areti     16/01/2013 22:28

bıruki aşireti yüzde doksanı ermenistanın başkenti erivana bağlı elegez mıntıkasında 1915 te gelmiştit vanda sayıları üçyüz binden fazla ayreten hıcimkiler 5 ayrılır alki reiski pirki gozki abuzıri
Misafir - zınar

     18/12/2012 02:25

birde bilip bilmeden Sallamayın.yok silvandaki banukilerle,birukilerin banokileri aynı değilmiş bir patnos,malazgirt,karayazı civarına git bak ordakilerin ismi banokimi banukimi,banuki diye bir şey yok kardeşim sen manukyanlardan alıyorsun bu bilgileri,ya kardeşim sen önce kendi kökenin açıklasana Ezidi Dinbililerin isa beg kolundansınız yok dilxeriymiş ne alakanız var dilxerilerle adınız üstünde Şems güneş demek
Misafir - Banoki

Banoki     18/12/2012 02:25

Banuki Banokinin Ermenice ve türkçe telafuzudur.Kürtçede N harifnden sonra u gelmez.ayrıca brukilerin arasındaki banokiler silvandan giden banokilerle akrabadır.şerefnamede Banokilerin ve diğer mervanilerin Kulp-silvan-batman bölgesinde olduğu belirtilmektedir.batman bismil ve karacdağıda kapsamaktaydı ve osmanlı tapu tahrir kayıtlarında 1514 yılına ait karacdağ-bismil ve çınar civarında Banoki,basiyan,berazan,ziliyan,bociyan aşiretlerine ait tapulu köyler ve yaylaklar olduğu belirtilmiştir.birukilerin banoki kolu olması birukilerin karacadağdan göç rivayetinide doğrular,şuandada karacadağda,bismilde,cizrenin 20 km güneyinde derika hamko bölgesinde,suriyede ,ırakta zaho civarlarında civarında Banokiler bulunmaktadır.Banokilerin ismi her yerde banokidir.
Misafir - Banoki

.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ