• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi20
Bugün Toplam2276
Toplam Ziyaret15290055
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

ALHAS VEYA ALXAS AŞİRETİ

Mehmet Emin Zeki Beg'e göre bu aşiret 1931 yılı verilerine göre 500 aileden oluşmakta ve göçebe ve yarı göçebe olarak Halep Dağının güney doğusunda, Besni, Kahraman Maraş, Sıvas ve malatya dolaylarında yaşarlar.Aşiretin isminin bu bölgede  oluştuğu tahmin edilmektedir.

İngiliz araştırmacı DSir Mark Sykes Alxas Aşiretinin ismini ve yaşadığı şu şekilde açıklamaktadır;Alxas (Al-Xass): 500 haneden oluşan bir aşirettir. Halep’in güneydoğusunda Alxas adlı bir dağ vardır. Aşiretin adını bu dağdan aldığını tahmin ediyorum(Mark Sykes-Osmanlı Topraklarındaki Kürt Aşiretleri)

Alhas Aşireti’nin şimdiki yerleşim alanı olan K.Maraş ili Elbistan ilçesine bağlı Aktil köyüne  Şanlıurfa’nın Siverek İlçesi’nin Baraz Aşireti’nden kopup geldiği ve bu kopmanın bir anlaşmazlık sonucu olduğu kesin olmamakla birlikte yaygın olarak bilinmektedir. Bu kopmanın Osmanlı Devleti’nin çöküş dönemine denk geldiği ve ayrıca Osmanlıdaki iskan politikası (kavga eden aşiretlerden birini başka yere göç ettirmesi) sonucu ayrıca Baraz Aşireti içerisindeki iç hesaplaşmalar sonucu göç ettiği bilinmektedir.

Alhaslılar Türkiye’de Sivas ili Zara ilçesi Cimitli Köyü’nde, Adıyaman Gölbaşı, Sivas ilin İmranlı ilçesi Aydoğan Köyü (Örenik), Kahraman Maraş,Manisa, Denizli, Aydın, Muğla ve Dersim’de oldukları köylerle ve aileler bazında fark edilmektedir.Alhaslıların Elbistan’da ilk yerleşim yerinin Büyük Köy denilen yani Kürtçe Digır diye isimlendirilen yerin olduğu burada da kalıntıların bunu desteklediği anlaşılmıştır. Alhaslıların önceden göçebe bir aşiret olduğu biliniyor. Bugünkü yerleşim alanlarını bir kurnazlıkla Küreciklilerden ve Gaziantep’in Araban çölüne göç eden bir Türk-Sunni olan Kızık aşiretinden aldığı bilinmektedir.

Alhaslıların nereden geldiği konusu üzerine birçok küçük araştırma olmasına rağmen; bu yazılarda Urfalılara göre Siverekten, Muşlulara göre Hormek (Xormek) Aşiretinin bir parçası, Nuri Dersimi’ye göre Dersim kökenli olduğu yazılmaktadır. 

Maraş Bölgesindeki Alhaslılar: 1987 yılı verilerine göre;
nüfusları 7,500 kişi,
Mezhep: Alevi Kızılbaş,
Dil:Kırmanç
İkamet Yerleri;Elbistan İlçe Merkezi, Yeşilköy,Kalaycık köyü,Sevdili köyleri,Topallı,Gözecik,Toprakhisar,Yalakköy,Yoğunsöğüt,Yalıntaş,Beştepe ve Aksakal köyleri
Afşin İlçesi;İnci köy, kaşanlı, Haticepınar,Oğlakkaya,Örenli,Tarlacık, Yazıbelen, kabakulak, tepebaşı obaları,

Kaynak:kısmen Alxas.net
            Şerefname
            Mark Sykes (Ottonom Empr.of Kurds)
            Aşiretler Raporu(2000' doğru Dergisi)17809 kez okundu

Yorumlar

Bende alhas li yim      18/11/2014 16:21

Bizde Hak iz alhas asreti tam tesekurlu arastirilmalidir ve alhas tarihinin gerceyinde Ben eminim cok guzel likler yatiyor emeyi gecen Hak doslarina tesekur ediyorum Hosca kalin
Misafir - Bulent Bakir

.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ