• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi10
Bugün Toplam863
Toplam Ziyaret16087319
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

HABEZBENİ ( HEBIZBINİ ) AŞİRETİ

Hebızbıni Aşireti  Midyatın Kuzey doğusunda  yerleşiktir. Hesar ve Mahalmi aşiretleri ile komşudur.

Başlıca Köyleri Şunlardır:

Qesrık,Hosa, Mala Mıhé, Gundık, Ecibe, Xiro, Mıdélbé,Zıvıngé, Baqolıné, Haldah(Arapça konuşur), Aynkaf(Arapça Konuşur), Nunub(Arapça Konuşur).

Mezralar: 

Deyrcın,Zıvınga Spi,Qeyntar, Çala Mezra, behewi,Xaniklér.

 

Aşiretin Merkezi Qesrık köyüdür.Haldah,Nunıb ve Aynkaf köyleri arapça konuşurlar ancak aşirete bağlıdırlar.Aşiretin diğer bütün köy ve mezraları  müslüman olup, kürtçe konuşmaktadırlar,Aşirette süryani ve yezidi yoktur.

Hebızbıni aşiretinin ağaları olan Mala Temo Gewré'nin Arap beni Abs kabilesinden geldikleri ve Kasr köyüne yerleştikleri rivayet edilmektedir. Hebızbıni ismi Ermenistanın Erivan yöresinde yaşayan büyük Hazbeni aşireinin ismini çağrıştırıyorsa da bu aşiretle bağlantılarının olmadığı tahmin edilmektedir. En azından bu ilişkin net  bir bilgi bile yoktur. Hebızbıni isminin  Mala Temo Gewré'nin ABS aşiretinden olmaları nedeni ile Arap Beni Abs(Abs oğulları) Abs Beni'den geldiği ve  zamanla halk arasında Habezbeni'ye dönüştüğü ileri sürülmektedir. Aşiretin kürtleri müslümandır.

Mala Temo Gewré ailesi aşiret liderliği nedeni ile çıkan mücadeleler sonucu kardeş olan Hasan Temo ve Ahmet  Temo taraftarı şeklinde ikiye bölünmüşlerdir. Üçüncü kardeşleri Hacı Ali tarafsız kalırken Hacı Alinin oğlu Hacı İzzeddin amcası Ahmedi destekledi. Habızbıni aşireti benda hasen ve Benda Ahmed diye ikiye ayrılır. Süleyman'é Hasen Amcası oğlu olan Nuri'yé  Ahmedé öldürünce ilişkiler dahada gerildi. süleymanın köyden kovduğu bir aileyi Nuri köye geri getirince Süleyman Nuri'yi öldürür.

Benda hasen Haverkiler ile , benda Ahmet  Dekşuriler  ile itifak kurdu. Süleymané Hasen'in Kercoz  ağası Yusuf Hasan Şemdin ile itifak ederek Déreveri ağası İsayé Hemo'yu binbaşı Arif  Bey vasıtası ile öldürttüğü rivayet edilmektedir.

Hacı İzzedin'in Alıké Baté'nin bir kürt devleti kurma teklifini reddettiği ailesi tarafından ileri sürülmektedir. Alıké Baté'nin  akrabaları ise Hacı İzzeddiné Temo Gewré'nin bu teklifte bulunduğunu, ancak liderlikte anlaşamadıkları için ayrıldıkları söylenmektedir.

Hacı  İzzeddin 1936-1931 tarihleri arasında Tokat Ceza evinde kalır. Bu dönemde ailenin diğer liderleri Suriye'ye kaçarlar.

Hacı İzzeddin Estel'li Hacı Ahmedé Seyrané'nin(Arıkan) kızı ile evlenerek Estel'e yerleşir. Ailesi 1926-1950 yılları arasında Estel'de, 1950 den öldüğü 1959 yılına kadar Aynkaf'ta(Kayapınar) kalır. Hacı İzzeddin'in 4 eşten , ilki amcasının kızı, biri Savurlu Esat Beyin kızı,, biri Estelli HAcı Ahmedé Seyrané(Arıkan) kızı diğeri ise Süryani idi.

Habezbeni ağaları köylüler ile pısmam (amcazade) değillerdir. Çünkü köylülerin büyük kısmının  Beşiri cıvarından geldikleri söylenmektedir. Mardin ve Suriyede yaşayan Dakori aşiretinin ağası Said ağalarında aslen  Hebızbeni  aşiretinin Hoska köyünden gittikleri ileri sürülmektedir. Bu ailenin  Mala Aliyé Bedri hanesine mensup oldukları  anlatılmaktadır.

 

DEVAMI GELİYOR...........

 

KAYNAK : A.TAN (TURABİDİNDEN BERRİYEYE)

UYARI: SİTEMİZİN TÜM HAKLARI SAKLI OLUP, İNTERNET ÜZERİNDEN YAYIN YAPMAKTADIR.
İZİNSİZ VE KAYNAK GÖSTERİLMEDEN KULLANILAMAZ.  43276 kez okundu

Yorumlar

Henizbini şeceresi      11/05/2016 15:20

Süleyman'ın oğlu Abdullah değil Hüseyin olacak benim annemin babasıdır
Misafir - Mehmet fener ay

kaya     07/12/2014 12:33

Bu asirette seyyid lik varmidir mala temo bizim amcamizdir
Misafir - sahin

.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ