• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi11
Bugün Toplam18
Toplam Ziyaret15290221
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

DERHAWİ (BARAVA) AŞİRETİ

..

Aşiret Gercüş Hasankeyf yolu üzerinde Dicle nehri kenarındaki Dıfnê köyü ile doğuda Botan Çayının Dicle Nehri ne karıştığı bölge yakınlarına kadar olan kesimde yaşamaktadırlar.

Barava ismi ise, Kürtçede nehir (ber aw) kenarı anlamına gelmektedir. Aynı şekilde Bismil ile Sahur dağları arasında kalan, Dicle Nehrine kadar olan bölgeye de barava denmektedir.

Aşiretin liderleri Mala Şexe (derhawiler)dir. Heverka aşiretinin ağaları olan Mala şexe ler (Derhawiler). Hevêrka aşireti hiyerarşisinde aynı zamanda Seyyid de olduklarından “en asil” olarak kabul edilmektedirler.

Seyyid (Haseni) ve Kadiri oldukları rivayet edilen Derhawiler, Heverka yı yönettikleri dönemde Hawerka aşiret konfederasyonunun diğer asıl iki unsuru olan Dermemmıka Aşiretinin ağaları Keferzeli Mala İsmail ve Arabiyan aşireti ağaları olan Çelikli Mala aliyê Ramo ile iyi ilişki içinde oldular.

 

Rivayetlere göre Mala Şexê bölgeye gelmeden önce Irak Suriye hududunda Şengal dağı civarında bulunan Hayale mıntıkasındaki Karahasan köyünde ikamet ediyorlardı. Karahasan köyünden çıkan üç kardeşten biri olan Hasan, Suriyenin Cerrahe köyüne yerleşir. Ailenin Cerrahedeki en ünlü kişileri Hasanın soyundan olan Şex Abbas ve Şex İbrahim adlarındaki iki kardeştir.  İsminin Etman (Osman) olduğu söylenen ikinci kardeş ise, Nusaybin civarına yerleşir. İkinci kardeşin çocuklarından Mala Şex Bereket Bakisyan köyüne; Mala Şex Osman Tılhasan köyüne, bir kısmı ise Nusaybin bunisra mıntıkasına yerleşirler. Aşiretin hala yaşamakta olduğu barava bölgesine gelen, ilk kişinin ise Şengal dağı civarından çıkan kardeşlerin üçüncüsü olan, Eyyübün oğlu, Hasan olduğu ve bölgeye gelmeden önce bir müddet Derik ile Kızıltepe arasında bulunan Emmoerban köyünde ikamet ettiği rivayet edilmektedir. Eyyübün oğlu Hasan, Gerê köyüne yerleşir ve İsmail, Süleyman, Ali ve Osman isimlerinde dört oğlu olur. İsmail ve Süleyman Gerê köyüne Ali Kefer Albê’ye Osman ise Alinê ye yerleşir. Osmanın Hasan Mahmut Bereket ve Kasım isminde dört oğlu olur. Aşiretin lideri olan Hasan Derhaw köyüne yerleşir. Diğer üç kardeşi ise Alinê de kalır. Hasanın oğullarından Şexmus Keleğireê köyüne yerleşirken diğer oğlu Süleyman Derhaw da kalır. Son yüzyılda aşiretin ağalığını Süleymanın Oğlu, Halilin oğlu olan Osman Halilê Süleyman (Derhawi) yapmıştır.

Osmanê Halil Derhawi, iyilik severliği, adaleti ve cömertliği ile ünlüdür. Tahminen 1850 li yıllarda, Alika aşireti ağası Faris (Faris, Cimu’nun Babasıdır) ile Mahmudê Osmanê Hasan’ın oğulları olan, Fendi ve Beydo çatışırlar. Zaz Köyüne yerleşmiş olan Beydo, Faris’e yenilerek Zaz’ı terk etmek zorunda kalır. Zaz’da ikamet etmekte olan Derhawilerin bu tarihlerdeki liderleri, Şêr Beydo ve Amcasının oğlu Üzeyir’dir.

Mala Şêxê nin Zilan şeyhleri ile de akraba oldukları ileri sürülmektedir. Derhawilerin 1900’lü yıllardaki en ünlü ağaları Osmanê Halilê Derhawi’dir.

İkinci dünya savaşının sonunda 1945 yılında vefat etmiştir. Oğullarından Hızni Çınar, 1970’li yıllarda, il genel meclisi üyeliğinde  bulunmuştur. Osmanê Halilin hanımlarından Gulê, Raman aşiret ağası, Emine Perihan’in Kız kardeşidir. İkinci eşi Rahime, Miziz Exlê Mala Osman’dan Abdulkerimin Kız kardeşi, üçüncü eşi, Cewahir ise, Aliyê Remonun kızı ve Abdulkerimê Aliyê Ramonun kız kardeşidir. Osmanê Halilin annesi Sultanê de Aliyê ramonun ailesindendir. Osmanê Halilin kız kardeşi Lale Hanım, Abdulkerimi Aliye Ramonun Karısıdır. Lale Hanım vefat edince Osmanê halilin kızı Mencê ile evlenir. Raman Aşiret ağası, Emine Perihanê nin oğullarından Şükrü, osmanê halilin kızı hafize ile, diğer oğlu Hüseynê emin (Demirer) ise Osman halilin diğer kızı, Amşe ile evlenmiştir.

 

DERHAWİ KÖYLERİ,

KEFRALBE

MEBİYA

ŞEBİYE

DERHAWE

KÜNEYN

KEDİL

KANİYA MAZIN

ALİNE

CESANE

MİLİKA

XANDUKE

AŞIK

GERE

LEPENA

SİRA

BİZENKA

KİRAXİLA JOR

KİRAXİLA JER

SULANE

 

Bu köylerden Cesane, Milika, Sulane, Xanduke ve Aşık Dicle nehrinin karşı yakasında olup, Siirt  e bağlıdır. Dıfnê Köyü aşirete komşu, ancak bağımsızdır.

Difnê beylerinin Kerboran Abeye’den geldikleri rivayet edilmektedir. Sulane köyünü Hamidi şeyhlerine Derhawilerin Vakıf olarak verdikleri ileri sürülmektedir.

Sulaneye yerleen Şeyh Muhittin Hanifi vefat edince Hanımı, kardeşi Şeyh Fettullah hanifi ile evlenir, Şeyh Fettullahın oğlu Hıfzullah annesiyle birlikte Sulaneye yerleşir. Hamidi şeyhlerine adını veren ünlü şeyh hamidin de bir müddet Gerê köyünde kaldığı ve daha sonra Hasankeyfe oradan da Mardine gittiği anlatılmaktadır. (Hüsnü Adsız 81 yaşında, Kasımê Osmanın torunu 16/07/2009 Batman) Derhawi kürt ve Müslümandır.

KAYNAK:TURABİDİNDEN BERRIYEYE

ALTAN TAN

UYARI: SİTEMİZİN TÜM HAKLARI SAKLI OLUP, İNTERNET ÜZERİNDEN YAYIN YAPMAKTADIR.
İZİNSİZ VE KAYNAK GÖSTERİLMEDEN KULLANILAMAZ.  27124 kez okundu

Yorumlar

aşiret meselesi     12/03/2022 23:29

ASIL BARAVİ AŞİRETİNİN REİSİ BEŞİR OĞLU SABRİ ÇAKAR VE SONRA SABRİ AĞANIN OĞLU MENDUH AĞADIR VE ŞİMDİ İSE MENDUH AĞA OĞLU VAHİT ÇAKAR DIR .
Misafir - baravi

Baravi aşireti     13/10/2021 21:38

Ben şu anda Kocaeli'de yaşıyorum ama esas ben Mardin Mazıdağı ilçesine bağlı tarlacık(Hetvan) köyündenim bizde baravi aşiretidenim ama bizim köyün ismi geçmiyor lütfen doğru araştıralım
Misafir - Ramazan Yaşar

     20/03/2020 19:17

Facebook grubumuza üye olabilirsiniz @BARAVA AŞİRETİ
Misafir - Barava aşireti

     20/03/2020 19:34

Bende barava aşiretindenim mardin mazıdağliyım ama kimseyi tanımıyorum.
Misafir - Mustafa Gündüz

     08/11/2019 00:40

Selamlar, Bismil'de Baravi Aşireti'ne mensup Tanrıkulu ailesi yaşamaktadır. Ben o aileye mensubum ancak köyümüzün adını yazmamışsınız Qoxi (Koğuk) yazarsanız sevinirim.
Misafir - TANRIKULU

alıramo asıretı     21/07/2019 00:04

mala alıramo bır kısmı mardının savur ılcesınde yasamaktadır
Misafir - fıkrı

     28/06/2019 13:33

Başlıktaki BARAVA ile Bismil'in doğusundaki''behravi karıştırılması, ilişkilendirilmesi, BARAVA kelimesinin yanlış yazılışından kaynaklanmaktadır. Doğrusu BERAVÊ dir, Yazıda da belirtildiyi gibi beravê su kenarı demektir. Yani ismini Dicle suyunun kenerından almaktadır.
Misafir - Osman KAYA

bilgi     17/03/2019 23:56

bunu kim yazmısa yanlış yazmış..derhaviler ile baraviler 2 ayrı aşiret derhaviler barava bolgesinde yasamıslar dogru..ama asla baravi olmamıslardır..baraviler asıl kolu mazıdagı mıntıkasında kalır..karacadaga,kızıltepeye,vıransehıre,derike giden kollar vardır..bu kollar mazıdagına baglı avgerra kevn yanı turkce adı aksu koyunden goc etmişlerdır..
Misafir - alaattin değer

     30/03/2018 11:07

şeyh bekir sor ile mala şex bağlantısı var mı arkadaşlar lütfen bilgi verir miiniz
Nevzat Güven

baravi aşireti     13/03/2018 21:35

facebbokta barava aşireti diye bir sayfa açıldı tüm baraviler orda toplanıyoruz. bilgisi olanda lütfen gelip ordan paylaşabilir
Misafir - yusuf

     10/04/2017 15:21

Barava'nın merkezinin Bismil'in Tepe Beldesi( Tepa Barava) olduğunu zanediyorum Barava'nın aşiretsel değilde bölgesel yerleşim olduğu tıpkı kika ve sürgücü bölgeleri gibi ama ailesel geçmiş birbirine benzerlikler taşıyor keşke bu konu hakkında ciddi araştırma yapabilen birileri olsa saygırımla .Fırat SÜMER
Misafir - Fırat SÜMER

     02/06/2016 13:48

Kaniya mazin dan (sogucak) selam olsun . Her biji heverkan
Misafir - Baran

Baravi     27/11/2015 20:03

Ben diyarbakir Çınar /guhanê köyündeyim Bu aşireti mensubum Bu aşiretin reisi varmı öğrenmek istiyorum
Misafir - Misafir

Baravi     27/11/2015 20:55

Ben diyarbakir Çınar /guhanê köyündeyim Bu aşireti mensubum Bu aşiretin reisi varmı öğrenmek istiyorum
Misafir - Misafir

Baravi asireti     23/10/2015 23:05

Tum baravilere selam olsun. Ben mardinin kiziltepe ilcesinde yasiorum baravi asiretine mensubum zamanin da bismilden kiziltepenin telfayz(Eskin)koyune goc etmis 7 kusak onceki Haci Nimet dedem ve suan 8 koyuz ve batiya goc eden cok akrabamiz var yaklasik 10.000 nufuza sahibiz cok sukur tum baravilere selam ve saygilar.
Misafir - Mehmet

şeh osman torunu tılhasan     27/01/2015 23:52

Selamlar ben nusaybin tılhasan daki şeh osman torunuyum berav ve bingöldeki akrabalarımla tanışmak isterim
Misafir - Mubarek

baravi     06/01/2015 10:19

ben bingöl / adaklı 'lıyım büyüklerimiz hep barav / baravi den geldiğimizi soylerler baravinin neresi olduğu kimler olduğu hakında bilgim yok. 12 köy şimdi Qerbaşan diye geçer..
Misafir - eminim12

     05/01/2015 12:31

bende baravi aşiretindeyim osmane halilin torunuyum batmanda yaşiyoruz. ve hale derhaw aşik,cesana,ğendük te yaşamaktayız. çoğomoz batmanda ikamet etmektedir.
Misafir - hayrettin

baravi aşireti     02/01/2015 22:21

Baravi aşireti nden olan varsa lütfen toplantı. Benimle irtibata geçsinler (akghd@hotmail.com)
Misafir - hacı akgül

     26/09/2014 21:38

Ben de baravanlıyım fakat asireti dağılmış diye biliyorum kimseyi tanimiyorum Mümkünse tanışalım
Misafir - barava

konu     05/06/2014 03:35

bu bilgi yanlıştır beraw lar ayrı baravlar ayrı aynı kefeye koymamak lazım çünkü akraba bile deyiller
Misafir - hayat

aşiret ağası     22/11/2013 15:57

sayın dilan aslan bu aşiretin yok diye biliyorum bende baravalıyım ordan biliyorum yani....
ibrahim çiçek

     02/08/2013 11:48

lütfen bütün baravi aşireti mensupları birbirinizi tanıyın ve toplanın tanışın lütfen.
Misafir - veli dallı

duzeltme     18/04/2013 23:05

mala şexe bır ağa aşiretı değil sadece kardeşin biriağalık etmiştir mala şexeyı derhave tek bağlamak yalnıştır
Misafir - mahfuz yıldırım

     14/03/2013 15:23

galiba bu yazıda çok eski barava dan söz ediliyor bugün ne baksak yüz köye mesup baravalar 3 tane belde belediyeleri var ambar beldesi tepe beldesi salat beldesi demek kısa zamanda çok kalabalıklasmışlar
Misafir - nupel

     10/03/2013 18:47

merhaba barava lıların yüz köyun ustunde köyleri oldugu soylenıyor bısmılden mardın savura kadar olan tüm koyler kendine barava dıyor burda ıse az koy ısmı belırtılmıs
Misafir - slm

slm     16/09/2012 14:32

ben bi aşiret ağasıyla tanışıp yüz yüze aşiretle ilgili bilgi almak istiyorum saygılarımla
Misafir - dilan aslan

.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ