• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam372
Toplam Ziyaret15414836
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

XİLANİ AŞİRETİ

Asıl memleketleri Azerbaycan olan Revadi  aşireti’nin bir koludur. Miladi 846 ile 1221 yılları arasında tarih sahnesinde kalan Revadilerin en önemli şahsiyeti Selahaddin- Eyyubi’dir. Kaynaklarda Ravadi (Sadi, Seddadi) ve Eyyübi diye bilinen hanedanliklarin her ikisinin de Rawadi asireti ve hanedanlığından çıktığıi kayddedilir. Minorsky’nin yazdigina göre, Ravadiler Hadhbani (Hazbani) asiretinin bir kabilesiydi. 

Mehmet Emin Zeki bey 1930 lu yıllarda bu aşiretin 200 aile cıvarında olduğunu,Balek aşiretinin kuzey kısmındaki dağlarda ikamet ettiğini ,bir kısmını ise Erbil tarafında yaşadığını ve yaklaşık 1000 kişiden ibaret olduğunu yazar(1930 yılı verilerine göre)

Irak Erbil şehri civarında oturan bir aşirettir. Merkezleri Batas’tır.Ancak Türkiyed’de Tunceli ve ilçeleri ile Elazığ  cıvarında Xilani mensuplarının yaşadıkları bilinmektedir. Son dönem aşiret reisleri Esat Ağa idi. Seyhatname’i Hudud isimli eserinde Haydari bu aşiretten bahsetmektedir. Günümüzde dağınık halde yaşamaktadırlar.

Revadilerin küçük bir kolu  iken 19. Yüzyılın başlarında aşiret statüsüne kavuşmuştur.  Kendisine tabi onlarca kabile bulunmaktadır. Çoğulukla  Irak , Xamur /Kuştube civarında oturmaktadırlar.

 İbni Esir de; El Kamil isimli eserinde Revadi aşiretinin bir kolu olan Xilanilerin Azerbaycan’ın Duvin şehrinden olduğunu ve asıllarının Kürt olduklarını söylemektedir. Soylu bir aşiret olan Hilani veya Xilani aşireti için Şey Molla ömer Efendi gibi önemli bir şahsiyetin soyundan olduğunu ifade edenler de vardır, ancak bu bilgi henüz netleştirilememiştir.

 

Bu konuda araştırmamız sürüyor…………..Devamı Gelecek3272 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ