• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi12
Bugün Toplam626
Toplam Ziyaret16073685
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

ERKEK GİBİ YAŞADI KADIN GİBİ ÖLDÜ

Erkeklerin tacizinden kurtulmak için saçlarını kısa kestirip, erkek kıyafetleri giyen Sona Polat 50 yıl erkek gibi yaşadı

Erzurum’da genç yaşta dul kalınca erkeklerin tacizinden kurtulmak için saçlarını kısa kestirip, erkek kıyafetleri giyen Sona Polat’ın, geçtiğimiz yıl 79 yaşında öldüğü ve kadın olarak toprağa verildiği ortaya çıktı.

Veyisevfendi Mahallesi Sergender Sokaktaki iki katlı harabe bir evin alt katında yaşayan Sona Polat, eşinin şiddeti yüzünden 28 yaşında çocuksuz dul kalınca, bu kez erkeklerin tacizine uğradı. Çareyi erkek kıyafetleri giymede bulan ve Kars’ın Arpaçay ilçesine bağlı Telek köyünden olan Sona Polat, at arabacılığı yaparak geçimini uzun yıllar sağladı.

Sona Polat genç yaşta dul kalınca tacizlerden korunmak için erkek gibi yaşadı.

Sona Polat genç yaşta dul kalınca tacizlerden korunmak için erkek gibi yaşadı.

10 Şubat 1931’de dünyaya gelen Sona Polat, 10 Nisan 2010’da yaşama veda etti. Ömrünün son yıllarını Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'ndan aldığı yardımlarla geçiren Sona Polat, Abdurrahmangazi Mezarlığında ’kadın’ olarak toprağa verildi.

Uzun yıllar komşuluk ettiği Hatice Taşdemir, son 11 yılda Sona Polat’a baktı. Erkeklerin peşinde gezmemesi ve rahatsız etmemesi için erkek fıyafeti giyindiğini anlatan Taşdemir, "Sonra hiç kadın elbisesi yoktu. Sadece erkek kıyafeti değil, erkek çamaşırı da giyerdi. Saçlarını kısa kesiyordu. Şapkalıydı. Bazen sakal traşını ben yapardım. Çocuklar ona hem Sona nine, hem de Sona Dede derdi" diye konuştu.

Erkek gibi yaşadı kadın olarak öldü

Sona Dedeyi çocukluğundan itibaren tanıdığını söyleyen Veyisefendi Mahallesi Muhtarı Arap Peker, "Sona Polat’ı yaklaşık 50 yıldan beri tanırım. Hep erkek kıyafeti ile gezerdi. Kasket örterdi. Tip olarak da erkeğe benzerdi. At arabası koştururdu. Uzun bir süre arabacılık yaparak geçimini sağlıyordu. Zaten Erzurumlu onu tanıyordu. Eşya veya yük olduğu zaman onu çağırırdılar. Kazandığı para ile hayatını sürdürürdü. Tacizlerden korunmak için erkek gibi gezerdi. Kendisine çok yardım ederdik. Yakınındakiler onun kadın olduğunu bilirdi. Erkektir diye de kimseye söylemezdiler. Kadın olarak erkek gibi yaşadı ve öldü. Geçtiğimiz yıl Nisan ayında onu kadın olarak toprağa verdiler" dedi.

 

posta.com.tr2428 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ