• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi22
Bugün Toplam2290
Toplam Ziyaret15290069
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

Diyarbakır Valisini Diyarbakırlılar seçebilir önerisi getirdi

 

CHP PM Üyesi Mesut Değer hükümete ve DTK-BDP'ye çağrı yaparak "Gelin toprağa dayalı olmayan özerkliği tartışalım" dedi.

Etnik ve kültürel farklılıklara göre ana dilde eğitim olmak üzere bir çok hak verilebileceğini savunan Değer "Diyarbakır il valisini Diyarbakırlılar İstanbul il valisini İstanbullular seçmelidir" önerisi getirdi.

CHP Parti Meclisi Üyesi ve eski Diyarbakır Milletvekili Mesut Değer yaptığı yazılı açıklamada, DTK'nın açıkladığı toprağa dayalı özerkliğin Türkiye'de bölünme kaygılarını en üst sınıra taşıdığını savundu.

Toplumun gerildiğini belirten Değer, "Toplumda birlikte yaşamak endişesi artmış olup ve maalesef ki Türkiye de istemediğimiz halklar arası çatışmalar Zeytinburnu örneğinde olduğu gibi başlamıştır" dedi.

DİYARBAKIR VALİSİNİ DİYARBAKIRLILAR SEÇMELİ

Toprağa bağlı olmayan özerkliklerin, konuşulup tartışılabileceğini kaydeden Değer, bu konuda şunları söyledi:

"Her etnik ve kültürel yapı, kendi dil ve kültürünü ana dilde Eğitim hakkı da olmak üzere yaşayabilir. Resmi dil Türkçe olmalı. Bu konuda özgürlükçü düzenlemeler yapılabilir. Bugün Avrupa ülkelerinin büyük bir çoğunluğunda Belçika ve Kanada 'da bu tür düzenlemeler mevcuttur. Bu ülkelerdeki etnik farklılıklar kendi dillerinde ve kültürlerinde başta ana dilde eğitim olmak üzere bir çok haklara sahiptirler. Bunun yanında yerel yönetimlerin güçlendirilmesi yerellerde halkın seçtiği ve başta İl Valisi, ve il yönetimini oluşturan makamları seçimle o il halkının iş başına getirmesi uygulamaları mümkündür. Örneğin Diyarbakır il valisini Diyarbakırlılar İstanbul il valisini İstanbullular seçmelidirler."

Meselelere böyle yaklaşıldığında ve yapılacak Yeni Anayasa ile de Kürt sorununda problemler kolaylıkla aşılacaktır. Arkasından uygulanacak, genel af -toplumsal sosyal rehabilitasyon projeleri- ekonomik hamlelerle de bölgenin ve Türkiye'nin önü açılacaktır."

TEK DİL TEK BAYRAK

Değer açıklamasında tek bayrak ve tek vatan tartışılmadan, toprağa dayalı olmayan bir kültürel özerkliğin konuşulabileceğini söyledi. Kürt sorununun bu sayede çözüme kavuşacağını savunan Değer, Kürtlerin tamamına yakın bölümünün Türklerle birlikte yaşamaktan yana olduğunu dile getirdi.

ÖCALAN'A ÇAĞRI

Çözümün adresi olarak TBMM'yi gösteren ve olağanüstü toplantıya çağıran Değer BDP'li milletvekillerini de Meclis'e davet ederek şunları söyledi:

"Hükümet ve Meclis mutabakata vararak yeni Anayasa da kültürel özerkliklerin önünü açmalı ve Anayasada güvenceye almalıdır. Öcalan ve DTK özerkliği bu çerçevede tekrar değerlendirmeli ve PKK'ye ateşkes çağrısında bulunmalıdır."


habervakti.com1183 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ