• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi12
Bugün Toplam2411
Toplam Ziyaret15290190
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

Cumhuriyet'in 33 sırrı ne?

Milli 'nin deneyimli yazarlarından Mustafa Yılmaz'ın bugünkü köşe yazısında okuyucuların ilgisini çekecek bir konu işlendi.

tarihinin perde arkası en karanlık ve en tartışmalı kanlı  katliamlarında 33'er kişinin öldürülmüş olması tesadüften ibaret  olabilir mi? İşte Mustafa Yılmaz'ın bugünkü yazısından ilgili bölüm...

....

Değerli okurum Murat Kaya haber verdi. Özgün Duruş gazetesinden Rüstem Budak ilginç bir araştırmaya imza atmış. Ben özetliyorum:

Yıl 25 kasım 1925. Şapka Kanunu çıkarılır. Dini kıyafet yasaklanır. Millet tepkilidir. 'da vilayet binası önünde eylem yapılır. Halk Jandarma zoruyla dağıtılır. Ardından sıkıyönetim ilan edilir ve Erzurum İstiklal si kurulur.

Mahkeme 33 Erzurumluyu idam eder!

Tarih 30 Temmuz 1943: Van'ın Özalp İlçesinde bir grup insan gece yarısı sınırda kurşuna dizilir. Bahanesi; sınır kaçakçılığı yaptıkları ve kargaşa çıkardıklarıdır. Soruşturma açılır. Orgeneral Mustafa Muğlalı suçlu bulunur. İdam cezasıyla yargılanır, 20 yıl hapse mahkum edilir. 1951 yılında cezaevinde ölür. 2004 yılında olayın yaşandığı ilçedeki askeri kışlaya Mustafa Muğlalı adı verilir.

Peki sınırda kurşuna dizilenlerin sayısı kaçtır? 33!

Yıl 24 Mayıs 1993. Bingöl-Elazığ karayolu. Acemi eğitimlerini tamamlamış askerler, asıl birliklerine gitmek için otobüslere bindirilir. Bingöl'de yolları kesilir. Otobüslerdeki asker sayısı 90'dır.

İçlerinden 33'ü şehit edilir!

Yıl 2 Temmuz 1993. Sivas'ta Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından Pir Sultan Abdal Şenlikleri düzenlenmiştir. Şenliğe katılmak üzere Sivas'a gelen konuklar ve sanatçılar Madımak Oteli'ne yerleşir. Otel karanlık eller tarafından ateşe verilir.

Çıkan yangında ölen konuk sayısı 33'tür!

Yıl 5 Temmuz 1993. Madımak katliamından sadece 3 gün sonra, Erzincan'ın Başbağlar köyü teröristlerce basılır. Camide namaz kılmakta olan köylüler taranır, evler ateşe verilir. Ölenlerin sayısı yine 33'tür.

Bütün bunlar Türkiye'nin tarihinde derin izler bırakmış olaylar. Hep 33.

Peki bu sadece ilginç bir tesadüf mü?

Yoksa toplumu dizayn etmek isteyenlerin şifresi mi?


Bir büyüğüm şöyle demişti: "Hayatı iki türlü yaşarsın. Ya her şeyin tesadüf olduğuna inanırsın, ya da hiçbir şeyin tesadüf olmadığına..."

 

takvim.com.tr1692 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ