• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi16
Bugün Toplam1525
Toplam Ziyaret15277754
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

Dünyanın en büyük göllerinden biri olan Van Gölü bilim adamlarının ilgi odağı oldu.

Dünyanın en büyük göllerinden biri olan Van Gölü bilim için de son derece değerli bir yer. Gölün tortuları iklim değişiklikleri, depremler ve volkan patlamaları hakkında çok önemli bilgiler sunuyor. 

Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği tarafından hazırlanan haber bültenine göre, geçtiğimiz yaz VanGölü'ndeki "hasat" çok iyiydi. Bonn Üniversitesi Paleontoloji Bölümü öğretim üyesi Profesör Thomas Litt'in yönetimindeki bilimsel ekip 2010 yılında gölün tortul kütlelerinden, toplamda 800 metre uzunluğunda numuneler (karot) elde etti. Şu sıra analizi yapılmakta olan karotlar bilimsel bilgi açısından çok değerli. Zira uzmanlar Van Gölü'ne bir "iklim arşivi" gözüyle bakıyorlar. 

Konuyla ilgili bilgi veren Profesör Litt "Van Gölü iklimdeki dalgalanmalara çok duyarlı tepki veren bir bölgede yer alıyor. " diyor. Bu dalgalanmaları gölün tortul kütlelerinin arasına sıkışmış mikro fosillerden okumak mümkün. Litt, örneğin polenlerden hareketle geçmişteki bitkilerin durumunu, kurak ve yağışlı veya soğuk ve sıcak periyotların görülebileceğini ifade ediyor. 

Van Gölü'nün tortularını farklı kılan özelliğiyse, burasının yıllık katmanlaşmalar arz etmesi. Bu sayede de bilim insanları iklimin zaman cetvelini yıl yıl saptama şansı elde ediyor. "2010'da yaptığımız sondajlarla, bize 400 bin yıl öncesine kadar uzanan tarih hakkında bilgi vermesini umduğumuz katmanlara ulaşabildik". diyen Profesör Litt, 2004'te küçük bir ekipleVan Gölü'nde ön araştırmalar yapmış bir isim. Gerçi Grönland buzullarındaki veya derin denizlerindeki sondajlar da geçmişe ait bilgiler veriyor: "Ama bize karasal iklim arşivi sunanVan Gölü gibi bir yer son derece ender. Burada insanın yol açtığı iklim değişikliğine ilişkin de önemli veriler elde edebiliriz. " 

Bu nedenle de İsviçreli, Alman ve Türk bilim insanlarının yürüttüğü bu araştırmalar geniş bir uluslararası ilgiyi üzerine çekiyor. Bu çalışmalarda önemli bir katkı olarak da ABD şirketi DOSECC, üzerinde sondaj kulesi bulunan yaklaşık 200 metrekare genişliğindeki yüzer platformu yeni sondajlar için hizmete sundu. Profesör Litt, son dönem çalışmalarıyla ilgili bilgi verirken, "Bu sayede tortul kütlenin 220 metre derinlerine kadar inebildik. " diyor. Sadece 2010 yazı sondajlarının maliyeti yaklaşık 1, 5 milyon ABD doları tutuyor. Bu miktarın yarısı "International Continental Scientific Drilling Program" (ICDP) tarafından, diğer yarısı da Türk ve Alman ulusal araştırma kuruluşları TÜBİTAK ve "Deutsche Forschungsgemeinschaft" (DFG) tarafından karşılanıyor. Araştırmayı yapan bilim insanlarıAlmanya'nın kuzey kentlerinden Bremen'de depolanan karotların analizinden, deprem ve volkan patlamaları hakkında da çok değerli bilgiler elde edeceklerini düşünüyor. 

2004 yılındaki kısmi araştırmalarda bile araştırmacılar geçmişteki 20 bin yıl içerisinde meydana gelmiş volkan patlamalarına ait 16 ayrı volkan külü katmanını belgelenmiş. Thomas Litt. "2010'da elde edilen karotlarda da metrelerce kalınlıkta volkan külü katmanları görüldü. " diye bu noktaya dikkat çekiyor. Depremlere gelince, bu jeolojik oluşumları da tortul kütle katmanlarındaki küçük kırılmalardan saptamak mümkün. Litt, "Böylece depremlerin ve volkan patlamalarının geçmişini gösterecek bir zaman cetveli oluşturabileceğiz; buradan giderek yapabileceğimiz bir şey de, gelecekteki risklere ilişkin de tahminlerde bulunmak. Bölgede devam eden volkanik hareketlilikten dolayı özellikle bu nokta Türk meslektaşlarımızı yakından ilgilendiriyor. " ifadelerini kullanıyor. - İstanbul (Cihan Haber Ajansı) 2026 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ