• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi12
Bugün Toplam1039
Toplam Ziyaret16002714
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

Eski peşmerge Mehmet Kılıç'ın 1989'da Antalya'da vatani görevini yaparken 100 bin dolar karşığılında birliğinden alınıp Saddam yönetimine verildiği iddiasıyla emekli Albay Arif Doğan hakkında yeni bir dava açıldı.

Eski peşmerge Mehmet Kılıç'ın 1989'da Antalya'da vatani görevini yaparken 100 bin dolar karşığılında birliğinden alınıp Saddam yönetimine verildiği iddiasıyla emekli Albay Arif Doğan hakkında yeni bir dava açıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 12 yıl peşmerge komutanlığı yaptıktan sonra Türkiye'ye gelen ve aynı zamanda Türk vatandaşı olan Mehmet Kılıç'ın 1989 yılında Antalya'da vatani görevini yaparken, 100 bin dolar karşılığında askeri birliğinden alınıp Saddam Hüseyin yönetimine teslim edildiği iddiaları üzerine emekli Albay Arif Doğan'ın da aralarında bulunduğu 3 kişi hakkında soruşturma başlattı.

Edinilen bilgiye göre, Diyarbakır'da avukat Tahir Elçi, 2009 yılında ''Bir askerin 100 bin dolar karşılığında Irak'a teslim edildiği'' iddiaları üzerine emekli Albay Arif Doğan'ın da bulunduğu 3 kişi hakkında İstanbul,Diyarbakır ve Antalya Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunmuştu.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, şüpheli Doğan'ın talimatla ifadesinin alınması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına yazı yazmış, Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı da olayla ilgili ''görevsizlik'' kararı vererek, dosyayı Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı'na göndermişti.

Emekli Albay Arif Doğan, alınan ifadesinde avukat Tahir Elçi'nin suç duyurusunda yer alan, ''22 yıl önce Antalya'da askeri birliğinden alınan Mehmet Kılıç'ın 100 bin dolar karşılığında Irak devletine teslim edilmesi'' iddiaların doğru olmadığını ileri sürmüştü.

Mehmet Kılıç'ın Saddam'ın baskılarından kaçarak Türkiye'ye gelen şahıslardan olduğunu anlatan Doğan, ifadesinde, ''Bir aşiret reisiydi. Bu olayı sonradan duydum. İbrahim Babat'ın kod ismi 'Mete' idi, kendisi Suriyeliydi. Şaban Bayram da astsubaydı. Bunlar Silopi bölgesinde görevliydiler. Benim kurduğum JİTEM'in personeli değildiler. Bunlar Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığının görevlileridir. Ben 'Saddam'a teslim edildi' diye bir şey duymadım. Para karşılığında Irak istihbaratına teslim edildiğini duydum'' demişti.

-SORUŞTURMA BAŞLATILDI-

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili olarak Arif Doğan, İbrahim Babat ve Şaban Bayram hakkında ''terör örgütünün faaliyetleri çerçevesinde adam kaçırma'' suçundan soruşturma başlatıldı.

Özel yetkili Cumhuriyet savcının yürüttüğü soruşturma dosyasının bir örneği birinci ''Ergenekon'' davasına bakan İstanbul 13.Ağır Ceza Mahkemesiile aralarında ''Yeşil'' kod adlı Mahmut Yıldırım ve itirafçı Abdulkadir Aygan'ın bulunduğu 16 sanıklı ''JİTEM'' davasının görüldüğü Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

-''HAKKINDA İDAM KARARI VARDI''-

Avukat Elçi, savcılığa sunduğu suç duyurusu dilekçesinde, Mehmet Kılıç'ın 12 yıl boyunca Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) Zaho Bölge Peşmerge Komutanı olarak görev yaptıktan sonra Saddam Hüseyin yönetiminin, Kürtlere karşı kimyasal silah kullanması üzerine ailesiyle Türkiye'ye kaçarak Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesine yerleştiğini kaydetmişti.

Irak'ta hakkında idam kararı verilen ve aynı zamanda Türk vatandaşı olan Kılıç'ın Türkiye'ye geldikten sonra 1989 yılında vatani görevini yapmak üzere Antalya 3. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığına teslim olduğunu kaydeden avukat Tahir Elçi, dilekçesinde şu ifadelere yer vermişti:

''Kılıç burada vatani görevini yapmakta iken o dönem Diyarbakır ve Silopi JİTEM komutanları olan şüpheli Arif Doğan ve halen hayatta olmayan Ahmet Cem Ersever'in talimatıyla JİTEM üyesi jandarma astsubayı Şaban Bayram ve Tokat-Niksarlı Erol adlı er tarafından Antalya'daki birliğinden alınmak istenmiş, adı geçenler tarafından alınıp götürülmek üzere birlikteki komutanları tarafından çarşı iznine çıkarılmış, birlik nizamiye kapısından alınmış, elleri arkadan bağlanarak Silopi'ye getirilmiş ve burada JİTEM komutanları tarafından 100 bin dolar karşılığı Irak devlet yetkililerine teslim edilmiştir.''
 

 

haber365.com3419 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ