• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi10
Bugün Toplam1098
Toplam Ziyaret16002773
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

Güneydoğu'da işlenen faili meçhul cinayetlerle gündeme gelen ancak varlığı sürekli inkar edilen JİTEM'in 'sorgu ekibi'nin 8 yıl önce yargılandığı ortaya çıktı.

 

Şırnak Ağır Ceza Mahkemesi, 2003 yılında İl Jandarma Komutanlığı bünyesindeki İstihbarat ve Sorgu Kısım Amirliği'nde çalışan 3 kişiyi 'işkence ile adam öldürme' suçundan 10'ar yıl ağır hapisle cezalandırmış. Faili meçhuller davasının avukatlarından Tahir Elçi, Genelkurmay'ın böyle bir birimi hep inkâr ettiğini belirterek, "Bu birim Cemal Temizöz'ün kurduğu birimin devamıdır. JİTEM'in bünyesindeki kurumlardan biridir. Resmi belgelerdeki bu birimi inkâr etmenin anlamı yok." dedi.

Güneydoğu´da işlenen faili meçhul cinayetlerde JİTEM'in önemli bir rol üstlendiği sürekli gündeme geldi. Genelkurmay Başkanlığı'nın 'böyle bir yok' demesine rağmen ortaya çıkan resmi belgelerde JİTEM'in olduğu daha önce ortaya çıkmıştı.

1990'lı yıllarda işlenen faili meçhul cinayetlerle ilgili Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Emekli Albay Cemal Temizöz, Cizre eski Belediye Başkanı Kamil Atağ ve oğulları Tamer ile Kukel Atağ, itirafçılar Fırat Altın (Abdulhakim Güven), Hıdır Altuğ ve Âdem Yakin'in yargılaması devam ediyor.

Davada, sanıklardan Temizöz'ün Cizre'de görev yaptığı dönemde itirafçı ve korucuların da yer aldığı sorgu ekipleri kurduğu ve insanları yargıladığı ve öldürdükleri iddia ediliyor. Son duruşmada Temizöz ile onun döneminde Jandarma Merkez Komutanlığı görevinde bulunan Ahmet Öznalbant, böyle bir birimin olmadığını savundu. Öznalbant, gözaltına alınanların işlemini yapan görevliler olduğunu belirtirken Temizöz, " Şırnak İl Jandarma Komutanlığı bünyesinde böyle bir birim yoktur." dedi.

Duruşmada söz alan avukat Tahir Elçi, mahkemeye, JİTEM ve sorgu ekiplerinin olduğunu kanıtlamak istediğini söyledi. Elçi, 1999 yılında Şırnak Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan bir davaya baktığını ve orada JİTEM'in alt birimi olan İstihbarat ve Sorgu Birim Amirliği'nde çalışan kişilerin hapis cezasına çarptırıldığını anlattı.

Elçi, " 1999 yılında örgüte yardım ve yataklık yaptığı gerekçesiyle gözaltına alınan Bahar Erçik isimli vatandaş işkenceye öldürülmüştür. 2003 yılına kadar yargılanan uzman çavuş ve üstçavuşlara ağır cezalar verilmiştir. Şırnak Ağır Ceza Mahkemesi'nin 2003/199 kararıyla Şırnak İl Jandarma Komutanlığı bünyesindeki İstihbarat Şube Sorgu Kısım Amirliği'nde görevli oldukları belirtilmiştir. Kararda askerlerin bu sorgu amirliğinde çalıştıkları resmi belgelerde yerini almaktadır." dedi.

"SORGU EKİBİ JANDARMADAN ALIP İŞKENCEYLE ÖLDÜRDÜ"

Mahkeme kararına göre; gözaltına alınan Bahar Elçik, sorgu biriminde görevli olan Ahmet Can Yıldız, Ali Metin ve Kayhan Yaşar isimli askerler işkenceyle ölüme neden olmaktan 8'er yıl hapis cezasına çarptırılmış. Mahkeme ayrıca, sanıkların cezasını 1/ 3 oranında artırarak 10'ar yıl 8'er yıl ağır hapisle cezalandırmış.

Olayın özeti ise şöyle: Düzenlenen bir operasyonda Bahar Elçik'in evinde saklanan bir örgüt mensubu ele geçirilir. Gözaltına alınan Elçik, Jandarma Komutanlığına götürülür. İstihbarat Şube Sorgu Kısım Amiri Ahmet Can Yıldız ve birimde görevli Ali Metin ile Kayhan Yaşar, Elçik'i buradan alarak sabaha kadar 'suçunu kabul etmesi için' işkence yapar. Sabah hastaneye kaldırılan Elçik, hayatını kaybeder. Elçik'in otopsi raporunda çok sayıda darp izine rastlandığı yazılır. 
 

haber365.com

 1419 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ