• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi18
Bugün Toplam1139
Toplam Ziyaret16002814
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

Kısa adı DİVES olan Diyanet ve Vakıf Emekçileri Sendikası'ndan skandal karar… KESK'e bağlı sendika “Kürtçe vaaz ve hutbe talebini tüzüğüne aldı.

4. Olağan Kongresi'ni yapan DİVES, yıllardır dillendirdiği anadilde hutbe ve vaaz talebini tüzüğüne alarak, Türkiye'de bu alanda bir ilke imza attı.

DİVES'in tüzüğüne koyduğu, madde şöyle: "Anadilde vaaz savaşsız ve sömürüsüz bir dünya hedefiyle ülkemizde, bölgemizde ve dünyada savaşa karşı kalıcı barışın yaratılmasına katkıda bulunmayı, her türlü baskıcı yönetime karşı demokrasinin tam korunması ve kurallarıyla yerleşmesini sağlamak hedefiyle faşizme, demokratiksizliğe ve emperyalizme karşı bağımsızlık, baskıya karşı özgürlük, ırkçılığa ve şovenizme karşı halkların kendi geleceklerini özgürce belirleme hakkı dahil, eşitliği, özgürlüğü ve kardeşlik için mücadele etmeyi, üyeleri başta olmak üzere herkesin anadilinde vaaz hutbe ve irşat etmesinin, herkesin anadilinde din eğitimi alması ve yapmasını tüm inançların eşitliği ve özgürlüğü için savunmayı hedef kılmıştır." 

BAKANLIK KABUL EDECEK Mİ?
Sendika, tüzüğünü onaylanması için İçişleri Bakanlığı'na gönderdi. Şimdi gözler Bakanlık'ta. İçişleri Bakanlığı'nın bu tüzüğü ilişkin kararı ne olacak? Merakla bu sorunun cevabı bekleniyor. 

VAZ GEÇMEYİZ 
DİVES Genel Sekreteri Süleyman Taşkın, kendilerine baskı olması durumunda geri adım atmayacaklarını belirterek, "Ne olursa olsun tüzüğümüze koyduğumuz anadilde vaaz talebinden geri adım atmayarak, bunu uygulayacağız" dedi.

HANGİ BÖLGEDE OLURSAK, O BÖLGENİN DİLİNDE VAAZ VERECEĞİZ
Vaazların Türkçe yapılmasının insanların tepkisine yol açtığını savunan Taşkın “Biz hangi bölgede olursak o bölgenin dilinde vaaz vereceğiz. Biz insanların diline saygılıyız ve bu sebeple insanların dinini kendi dillerinde anlatacağız. Resmi başvuruları yaptık, bu talebimiz kabul edilmezse de mücadelemiz son bulmayacak. Her şeye rağmen vaazlarımızı ve hutbelerimizi anadilimizde vereceğiz” diye konuştu. 

EĞİTİM SEN HAKKINDA KAPATMA DAVASI AÇILMIŞTI
Daha önce tüzüğünde 'anadilde eğitim haktır' ifadesine yer verdiği için Eğitim Sen hakkında Genelkurmay Başkanlığı'nın istemiyle Ankara Valiliği tarafından kapatma davası açılması için başvuruda bulunulmuştu. Kapatma davasının sürdüğü dönemde Eğitim Sen üyeleri kapatma davasına karşı mücadele etmiş, ancak sendika hakkındaki kapatma kararından geri adım atılmamıştı. Bunun üzerine sendika bu maddeyi tüzüğünden çıkarmak zorunda kalmıştı.
2524 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ