• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam348
Toplam Ziyaret16003785
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

Van'ın Başkale ilçesinde doğuştan ayaklarını kullanamayan 55 yaşındaki bedensel engelli Kerem Akyıldız, şambrel bağladığı dizlerinin üstünde hamallık yaparak, evini geçindiriyor.

Başkale ilçesine bağlı Öncüler köyü Budak mezrasında yaşayan Akyıldız, engeli nedeniyle hayata küsmeyerek, örnek bir yaşam mücadelesi veriyor.
Dizlerinin hasar görmemesi için kamyon lastiğinden çıkardığı şambrel parçalarını iple bacağına bağlayarak korumasağlayan Akyıldız, yaz aylarında tarlalarda biçilen otları köye taşıyor, kışın hayvanlara bakıyor, at arabasına yem çuvallarını yüklüyor.

Şimdiye kadar tekerlekli sandalyesi bile bulunmayan Akyıldız, köy halkının tahsis ettiği tek odalı bir evde ailesiyle yaşammücadelesi veriyor. Akyıldız, oturduğu evin sahibinin hayvanlarına da bakıyor.

Kerem Akyıldız, yuva kurma hayalini de, engeli nedeniyleailesinin vermemesi üzerine amcasının kızını kaçırarak gerçekleştirdi. Bu evlilikten, Hasan (12), Nermin (5) ve Saliha (3) adlı üç çocuğu olan Akyıldız, onların mutlu olması içingece gündüz çalışıyor.

-"BENİ AYAKTA TUTAN YAŞAMA SEVİNCİ"-

Akyıldız, hamallık yaparak ayakta durmaya çalıştığını belirterek, "Aslında beni ayakta tutan içimdeki yaşamasevinci. Yoksa gerçek anlamda, dizlerimden aşağısı tutmuyor" dedi.

Şimdiye kadar hiç tekerlekli sandalyesinin olmadığını ve ömrünü dizlerinin üzerinde yürüyerek geçirdiğini fade eden Akyıldız, şunları söyledi:
"Her gün dizlerimin üzerinde çalışıyorum. Köyde hamallık yaparak evimin geçimini sağlıyorum. Allah devlete zeval vermesin. Yetkililerden bir tekerlekli sandalye bile istemiyorum. Çünkü böyle yaşamaya alıştım artık. Sadece çocuklarıma bir ev yapılmasını istiyorum. Çünkü hiç bir şeyimiz yok."

Köy Muhtarı Aydın Tolay ise Akyıldız’ın çok çalışkan ve becerikli olduğunu ifade ederek, "Engeli yüzünden sevdiği kızı alamayınca kaçırarak evlendi. Şimdi köyde başkasına ait birevde eşi ve 3 çocuğuyla yaşıyor. Özürlü maaşı alıyor ve kendisine Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıile gıda yardımı yapıldı ama bunun yeterli olmadığını düşünüyorum" dedi.

Ahmet İzgi - Zafer Tayfur / AA1275 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ