• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam180
Toplam Ziyaret15290383
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

ZİYARETÇİ MESAJLARI


 İsim 
 Mail 
 Konu 
 Mesaj    
 
 
 
          

Yazılan mesajlar

ADNAN KOZLUKLU (03/07/2014 22:52)
Konu : XERZAN AŞİRETİ TARİHİ
Mesaj : DEVAMI


Şeref han'ın 1597 de yazdığı ŞEREFNAME ’de de adı geçen bu aşiret, Sason ve Hezzo dağları merkezli olmak üzere ayrıca, Kulp, Muş, Bitlis, Tatvan, Hizan ve Siirt’e de dağılmış olarak yaşamış ve halen de yaşamaktadır. İşte Simo ê Xerzî bu aşiretin bir üyesidir ve Xerzanlı olduğu için değil, Xerzî Aşireti’nden olduğu için Simo ê Xerzî olarak tanınır. Hezzo ( bugünkü Kozluk) dağlarından, Zok Kaza’sına, oradan da Beykent köyüne göçmüş ve oraya yerleşerek hayatını devam ettirmiştir. Geliş sebebiyle ilgili muhtelif rivayetler vardır ve 1850’lerden itibaren belanın hiç eksik olmadığı Xerzan Dağları’ndan, nisbeten daha güvenli olan ovaya neden indiği, tahmini geliş zamanı olan 1840-1850 yılları arasındaki olaylara bakılarak tahmin edilebilir. Bu konuya daha sonra tekrar dönmek üzere, Xerzî Aşireti ile ilgili bazı bilgiler vermemiz gerekiyor.
ADNAN KOZLUKLU (03/07/2014 22:50)
Konu : XERZAN AŞİRETİ TARİHİ
Mesaj : Tolga Necdet Akgeyik'in Xerzan'ın Musi koluna bağlı Kendo Aşireti ve Xerzi ler hakkında bilgiler:

SimoXerzî kelimesi bir kişiyi, yani İsmail ê Xerzî ‘yi anlatmak için kullanılan bir isimdir. İsmail ê Xerzî yani yöresel söylenişiyle Simo ê Xerzî, Xerzanlı Simo demektir. İsmail ê Xerzî günümüzde Beykent (Bêkend), Konakpınar (Eynkesr), Batman, Kurtalan ilçe merkezi ağırlıklı olmak üzere Türkiye’nin hemen hemen tüm bölgelerine dağılmış olan bir ailenin, isim babasıdır. Kendisinden sonra çocukları ve torunları çoğalarak, bugün SimoXerzî olarak tanınan sülaleyi oluşturmuşlardır.

Herşeyden önce İsmail’in neden Simo ê Xerzî olarak tanındığını açıklamak gerekir, daha iyi kavrayabilmek için. Bilindiği gibi Xerzan (Garzan), öncelikle geniş bir coğrafyayı tasvir eder. Botan ve Sason arasındaki ovalar ve dağların oluşturduğu bu geniş ve verimli coğrafya, yüzyıllardır medeniyetilerin gelip, yerleştiği, üzerine türküler yakılan, asil ve civanmert insanların yaşadığı kadim bir bölgedir.
Xerzan (Xarzan, Garzan) Denen bölge Deşt (ova) ve Çiya(dağ) olarak ikiye ayrılır. Yani Deşta Xerzan (Garzan Ovası) ve Çiyayê Xerzan (Garzan dağları) olarak. Bir de Xerzî olarak tanınan, Xerzan Aşireti vardır ve bu aşiret ovada değil, Xerzan’ın dağlarında yüzyıllardır yaşamaktadır. Zok ( Yanarsu ) beldesinden başlayan dağ silsilesi boyunca Kozluk (Hazo), Sason istikametinde yükselen bu engin ve aşılmaz dağlarda tarihin belki de en eski zamanlarından beri yaşamakta olan bu klan, Xerzî Aşireti olarak tanınır ve tarihte önemli bir yer tutar.
ADNAN KOZLUKLU (03/07/2014 22:47)
Konu : XERZAN AŞİRETİ TARİHİ
Mesaj : XERZAN AŞİRETİMİZİN SEYYİD MUS (MUSİ) KOLUNA BAĞLI SASON''DA İKAMET EDEN KEKO AŞİRETİNE BAĞLI BAZI KÖYLERİN İSİMLERİ

1:BATMAN
2:SASON
3:GÜNDE NÜ KÖYÜ (TEKEVLER)
4:ÇAYE ALO KÖYÜ (DEREİÇİ)
5:ZENDÜZ KÖYÜ (BOZDOĞAN)
6:ÇEMME BRÖ KÖYÜ
adnan kozluklu (03/07/2014 00:27)
Konu : XERZAN AŞİRETİ TARİHİ
Mesaj : XERZAN AŞİRETİ AŞİRETLERİNDEN OLAN VE BATMAN KOZLUK İLÇESİNİN EN BÜYÜK AŞİRETLERİNDEN OLAN MALA AĞE AŞİRETİ TARİHİ HAKKINDA BAZI BİLGİLER

MALE AĞE (AMAR AĞA)AŞİRETİNİN SOY İSİMLERİ İSE ŞÖYLE:(ŞİMDİLİK BİLİNEN SOY İSİMLER)

AĞDUK,,AKYOL,,AĞAYA,,ARSLAN,,ARKAN,,ANDIÇ,,ADLIM,,ADLIĞ,,AKIL,,AVCI,,AKICI,,AYHAN,,BARIŞ,,BAYLUĞ,,BAĞRIYANIK,,BAĞATIR,,BALCI,,BALKI,,BAYTAK,,BARĞA,,BOZKURT,,BİĞÇE,,BUĞDAY,,BELİM,,BİLEM,,BİLEN,,ÇELİK,,ÇINAR,,DERİNKÖK,,KARABAŞ,,KARAKAYA,,KARAKOBAK,,KAYA,,KURT,,KIRMIZITAŞ,,ÖZEL,,ÖZDEMİR,,NART,,SARAR,,SARITAÇ,,SAÇU,,SOYSAL,,SÖYLEMEZ,,GÖKMEN,,GÜRSES,,İBDİ,,UYSAL,,TAŞ,,TARTIŞ,,TEKİN,,YAMAN,,YILDIZ,,YILMAZ...
adnan kozluklu (03/07/2014 00:26)
Konu : XERZAN AŞİRETİ TARİHİ
Mesaj : XERZAN AŞİRETİ AŞİRETLERİNDEN OLAN VE BATMAN KOZLUK İLÇESİNİN EN BÜYÜK AŞİRETLERİNDEN OLAN MALA AĞE AŞİRETİ TARİHİ HAKKINDA BAZI BİLGİLER

MALE AĞE(AMAR AĞA) AŞİRETİNİN YERLEŞİM YERLERİNE GELİNCE:

1:BATMAN MERKEZ
2:KOZLUK MERKEZ
3:CEVİZLİK(daregözin)MAH.
4:KARPUZLU(aynzebeşe. yukarı aynzebeşe)MAH.
5:BAHÇELİ(bağçe)MAH.
6:BEŞEVLER(derge)MAH.
7:YEŞİLTEPE:(gazetoppe)MAH.
8:KAVAKLI(hartallo)MAH.
9:ÇAMLICA(aynçırke)KÖYÜ
10:KOYUNCULAR(ğıncıke AĞDUK'lar mahallesi)MEZ.
11:YANKILI(hafike:Yukarı Hafik,Orta Hafik,Aşağı Hafik)KÖYÜ
12:ULUCANLAR(seythafe)MEZ.
13:DEĞİRMENDERE(merğe)MAH.
14:BÖLÜKKONAK(hergemon)KÖYÜ
15:NAVALA (Raşkota mıntıkasında)
16:GÜRPINAR (mirerik)
17:ÜNSALDI (dırşan) KÖYÜ
18:SEYRANTEPE KÖYÜ
19:BEŞİRİ UĞRAK (teğeri) KÖYÜ
20:KARAOĞLAK (ğedire) KÖYÜ

21:İZMİR,AYDIN,SÖKE,İSTANBUL,MERSİN,ADANA,ANTALYA,BURSA,Ş.URFA,SURUÇ,SİVEREK,TEKİRDAĞ,ÇERKEZKÖY,D.BAKIR

adnan kozluklu (03/07/2014 00:24)
Konu : XERZAN AŞİRETİ TARİHİ
Mesaj : XERZAN AŞİRETİ AŞİRETLERİNDEN OLAN VE BATMAN KOZLUK İLÇESİNİN EN BÜYÜK AŞİRETLERİNDEN OLAN MALA AĞE AŞİRETİ TARİHİ HAKKINDA BAZI BİLGİLER

MALA AĞE AŞİRETİ YANİ AMAR AĞA AİLESİ XERZAN(GARZAN)(BELEKİ.SARMİ.MUSİ)AŞİRETİNİN SARMİ KOLUNA BAĞLI BİR AŞİRETTİR.BABASI HACİALİ'DİR VE DÖRT KARDEŞİN EN BÜYÜGÜDÜR.

HACİ ALİ AĞA
SİİRT ERUH ZİVİNGA KÖYÜ
ÇOCUKLARI
AMAR AĞA,SELİM AĞA,HASAN AĞA,TEMUR AĞA(Timur.Temer.Teymur)

ALTTAKİ BİLGİLER HACİ ALİ AĞA'NIN OĞLU AMAR AĞA AŞİRETİ İLE İLGİLİ BİLGİLERDİR
MALA AĞE(AMAR AĞA)AŞİRETİ

AMAR AĞA,SİİRT İLİ ERUH İLÇESİ FINDIK NAHİYESİNİN ZİVİNGA(YAĞIZOYMAK) KÖYÜNDE doğdu.ZİVİNGA ismini ZİVİNGİ'den alır. Bu köy babası HACİ ALİ AĞA'nın köyüdür.Onun için bu köye ZİVİNGA HACİ ALİ(Yağızoymak) köyü derler.AMAR AĞA 4 kardeşin en büyüğü olup zamanında kardeşleriyle yaşadığı tartışma yüzünden,o dönemde BATMAN KOZLUK BÖLÜKKONAK(hergemon)köyüne gelir.Cevizlik(daregözin) ve Gürpınar(mirerik) başta olmak üzere Kozluk ve Beşiri de 20 ye yakın köy meydana getirdiler.Zamanla çoğalan aşiret kendi arasında da kabilelere ayrıldı.MALA İZRO,MALA HAMZUWAT,MALA MÜSÜR,MALA ŞARÖYET,MALA SELMO,MALA HEMMIK...MALA İZRO'LAR KENDİ ARASINDA 2'YE AYRILDI:BUNLAR MALA FEYYO ve MALA GENCO.MALA HAMZUWAT'LARDA KENDİ ARASINDA 7'AYRILDI.BUNLAR:MALA ŞERO,MALA AMO,MALA ZEYDO,MALA ÜSE,MALA HESEN,MALA MİRZA VE MALA MAHMUT.Bunlar dışında DİYARBAKIR ve ŞANLIURFA arasında da 4 KÖY ve yaklaşık 200 hane aşiret mensubu yaşamaktadır.Başta İSTANBUL VE İZMİR olmak üzere TÜRKİYE'NİN hemen hemen tüm büyük metropollerinde aile mensupları yaşamaktadır.Şu anda Zivinga ve ERUH'ta AMAR AĞA'nın kardeşi HASAN AĞA AŞİRETİ mensupları yaşamaktadırlar.
AMAR AĞA'nın bir diğer kardeşi SELİM AĞA AŞİRETİ mensupları da MUŞ ve çevresinde yaşamaktadırlar.
AMAR AĞA'nın diğer kardeşi TEMUR AĞA(Timur.Temer) AŞİRETİ mensupları da MARDİN TORRİ ve çevresinde yaşamaktadırlar.
adnan kozluklu (03/07/2014 00:19)
Konu : XERZAN AŞİRETİ TARİHİ
Mesaj : XERZAN AŞİRETİ SARMİ KÖYLERİNDEN KOZLUK DAREGÖZİN KÖYÜ AİLELERİNİN BİLGİLERİ

BEYT RIBO AŞİRETİ

Beyt Rıbo Aşireti;Xerzan Aşiretinin Sarmi koluna bağlı merkezi Daregözin köyü olan Seydö'nün 6 oğlundan biridir.Kardeşleri şunlardır:Şerif (Şerifat), Ali ( Beyt Nasö'nün dedesi),Halit (Haldat), Şemdin (Şemdinet), ve Seydê'dirler.Çoğunluğu Batman dışında yaşayan aşiretin Batman merkez,Kozluk merkez Yamaçlı Mah.Selahattin Eyyubi Mah.Aşağı Güneşli Mah.Tepecik Mah.ve merkez Daregözin köyünde ikamet etmektedirler.Aşiretin tahmini nüfusu 1000 ile 1500 arasındadır.

BEYT RIBO AŞİRETİNİN ŞİMDİLİK BİLİNEN SOYİSİMLERİ ŞUNLARDIR

AKBOĞA, BASIK, BAĞATIR, GÜNDOĞDU, GÜNEŞ, YÜKSEL, YALÇIN, KIRTAK, UYSAL
adnan kozluklu (03/07/2014 00:18)
Konu : XERZAN AŞİRETİ TARİHİ
Mesaj : XERZAN AŞİRETİ SARMİ KÖYLERİNDEN KOZLUK DAREGÖZİN KÖYÜNDEKİ AİLELERİN BİLGİLERİ

BEYT NASÖ AŞİRETİ (MALA NASÖ)

Seydö'nün çocuklarından Ali'nin torunu olan Nasö kardeşleri (Ahmet ve Cuma) arasında en büyük olduğu için aşiret bu isimle anılmaktadır.Soyu Xerzan Aşiretinin Sarmi koluna dayanan ve Anadolu'ya Hz.Ömer döneminde islamiyeti yaymak için yerleştirilen bir Arab Aşiretidir.Kimi kaynaklara göre Seyyid olan bu aşiret Daregözin'deki Beyt Haldat,Beyt Rıbo,Beyt Şerifat,Beyt Seydê ve Beyt Şemdinet Aşiretleri ile kardeştirler.Çoğunluğu Kozluk dışında yaşamalarına rağmen hala Kozluk ve Batman'da hatırı sayılır bir nüfusa sahiptirler.

BEYT NASÖ AŞİRETİ YERLEŞİM YERLERİ

1:BATMAN MERKEZ
2:KOZLUK MERKEZ
3:KEMALPAŞA MAH. (AŞAĞI AYNCEBEŞE)
4:KAVAKLI MAH. (HAWRTALLO)
5:YEŞİLTEPE MAH. (GAZLÊTOPPÊ)
6:ZORKÖY (SÊGİRKA KÖYÜ BATMAN'A BAĞLI)

AŞİRETİN ŞİMDİLİK BİLİNEN SOYİSİMLERİ ŞUNLARDIR

AĞAR,AVCI,BASUT,BALA,BALAMAN,BAHŞİ,HAMARAT..

NOT:KAVAKLI VE YEŞİLTEPE KÖYLERINDE İZRO AŞİRETİ MENSUPLARI DA İKAMET ETMEKTEDİRLER
adnan kozluklu (03/07/2014 00:17)
Konu : XERZAN AŞİRETİ TARİHİ
Mesaj : XERZAN AŞİRETİ SARMİ KÖYLERİNDEN KOZLUK DAREGÖZİN KÖYÜ AİLELERİNİN BİLGİLERİ

BEYT HALDAT AŞİRETİ

Beyt Haldat veya Beyt Ğaldat olarak bilinen köyümüz aşireti kimi rivayetlere göre aslen Hacırrahmaran'lı (Aynmaro köyündeki Beyt Keleş Aşireti ile akraba oldukları ve Kurtalan civarından geldikleri söylenir) kimi rivayetlere göre ise Xerzan Aşiretinin Sarmi Koluna bağlı merkezi Daregözin köyü olan Seydö'nün 6 oğlundan biri olduğu söylenir.Bunun gerçekliğini ancak Beyt Haldatların ileri gelenlerinden öğrenilebilir.Ayrıca yine Daregözin ailelerinden olan ve şuan Kozluk Yukarı Güneşli Mahallesinde ikamet eden Beyt Barğo ailesinin de aslen Beyt Haldat Aşiretine bağlı olduklarını dile getirenler olduğu kadar Beyt Barğo'ların Kozluğun Xırbak köyünden Daregözin'e geldikleri ve Xerzan Aşiretinin Musi koluna bağlı (Kendo veya Rındê Aşiretlerinden biri) olduklarını söyleyenlerde vardır.Bunların tümünü söylememizin nedeni gerçekleri tam olarak öğrenenememizden dolayıdır.
BEYT HALDAT AŞİRETİ YERLEŞİM YERLERİ

1:Batman Merkez
2:Kozluk Merkez
3:Daregözin'de 1 Hane
4:Aynmaro Köyü

BEYT HALDAT AŞİRETİNİN ŞİMDİLİK BİLİNEN SOYİSİMLERİ ŞÖYLE

ALGAN,ACAR,ABAY,ADIRBELLİ,AYHAN,ABRACI,BAŞ,BOZAN,BEDER,GÜMÜŞ

NOT:BEYT BARĞO AİLESİNİN'DE SOYİSİMLERİ ŞÖYLEDİR

AĞAÇE,ALKIŞ,PADİR
adnan kozluklu (03/07/2014 00:15)
Konu : XERZAN AŞİRETİ TARİHİ
Mesaj : XERZAN AŞİRETİ SARMİ KÖYLERİNDEN KOZLUK DAREGÖZİN KÖYÜNDEKİ AİLELERİN BİLGİLERİ

BEYT ŞERİFAT AŞİRETİ

Beyt Şerifat Aşireti,Daregözin köyümüzün Seydö Aşiretlerindendir.Soyu Xerzan Aşireti Sarmi koluna bağlı olup bugün kü Irak''ın Basra bölgesinden Hz.Ömer döneminde Anadolu''ya İslamiyeti yaymak için yerleştirilen bir Arab aşiretine dayanır.Geneli Kozluk ve Batman bölgesinde yaşayan aşiretin mensupları Türkiye''nin bütün büyük metropollerinde de yaşamlarını devam ettirmektedirler.

BEYT ŞERİFAT AŞİRETİ YERLEŞİM YERLERİ

1:BATMAN MERKEZ
2:KOZLUK MERKEZ
3:AĞAÇLIK MAH. (KURERAWAL)
4:TOPTAŞ KÖYÜ (GRÊ SORO)

BEYT ŞERİFAT AŞİRETİ''NİN ŞİMDİLİK BİLİNEN SOYİSİMLERİ ŞÖYLE

ARAZ, ANDAK,ARI,BAZ,BAĞRIYANIK,BARLIK,BİLAYAK, BİLGE,BASKIN,BARAN,BALKU,OT,KIRDAĞ,YILMAZ
adnan kozluklu (03/07/2014 00:14)
Konu : XERZAN AŞİRETİ TARİHİ
Mesaj : XERZAN AŞİRETİ SARMİ KÖYLERİNDEN KOZLUK DAREGÖZİN KÖYÜNDEKİ AİLELERİN BİLGİLERİ

BEYT İZRO AŞİRETİ

Beyt İzro Aşireti aslen Hergemön Köyünden olup Xerzan Aşiretinin Sarmi koluna bağlı Beyt Ağê Aşireti aşiretlerindendir.Beyt Ağê Aşireti Siirt Eruh ilçesinden zamanında Kozluk Hergemön köyüne gelip yerleşir ve zamanla çoğalarak Kozluk, Batman,Afyon''un Dinar İlçesi ve Şanlıurfada toplam 25''e yakın köy meydana getirdiler.Beyt İzrolar ise Daregözin köyünün sahibi Seydö''nün isteği üzerine babası Amar Ağa tarafından köye yerleşir ve o günden bugüne Beyt İzrolar Daregözinli olarak bilinir.Beyt Ağê Aşireti de kendi arasında 9 ana kola ve birçok kabileye ayrılmaktadır.Bunlardan en bilinenleri şunlardır:Beyt İzro,Beyt Hamzuwat,Beyt Selmö,Beyt Ali Ağa (Hafikê, Hergemön, Navala''dakilerin bir kısmı),Beyt Şeröyet,Merğêdeki Beyt Ağêler, Beyt Melê (Malê Melö) şuan bildiklerimiz.Beyt İzro Aşireti de kendi arasında iki kola ayrılır, bunlar Beyt Feyyö ve Beyt Ösê''dirler.Genel olarak Batman bölgesinde yaşarlar ayrıca izmir Bornova''da da hatırı sayılır aşiret mensupları yaşamaktadırlar.

BEYT İZRO AŞİRETİ GENEL YERLEŞİM YERLERİ ŞUNLARDIR

1:KARPUZLU MAH. (YUKARI AYNZEBEŞE)
2:YEŞİLTEPE MAH. (GAZLÊTOPPÊ)
3:KAVAKLI MAH. (HAWRTALLO)
4:BAHÇELİ MAH. (BAĞÇE)
5:BEŞEVLER MAH. (DERGE)
6:YANKILI KÖYÜ (AŞAĞI HAFİK)
7:ÇAMLICA KÖYÜ (AYNÇIRKÊ)
8:KOYUNCULAR KÖYÜ.(ĞINCIKÊ)
9:CEVİZLİK MAH. (DARÊGÖZİN)
10:AFYON''NUN DİNAR İLÇESİNDE İKİ KÖY

BEYT İZRO AŞİRETİ''NİN ŞİMDİLİK BİLİNEN SOYİSİMLERİ ŞÖYLE

AĞDUK, AKYOL, AĞAYA, ARKAN, ANDIÇ, ADLIĞ, ADLIM, ARSLAN, BAYTAK, BARIŞ, BAĞRIYANIK, BARĞA, BALKI, BELİM, BUĞDAY, DERİNKÖK, SAÇU, SARITAÇ, KARABAŞ, KURT, ÖZDEMİR, NART, İBDİ, UYSAL, YILDIZ, GÜRSES

NOT:KAVAKLI VE YEŞİLTEPE''DE BEYT NASÖ İLE DAREGÖZİN''DE BEYT RIBO AŞİRETİ MENSUPLARIDA YAŞARLAR
adnan kozluklu (03/07/2014 00:12)
Konu : XERZAN AŞİRETİ TARİHİ
Mesaj : XERZAN AŞİRETİ SARMİ KÖYLERİNDEN DAREGÖZİN KÖYÜNDEKİ AİLELERİN BİLGİLERİ

BEYT SEYDÊ AŞİRETİ

Daregözin Seydö Aşiretlerinden olan Beyt Seydêler kardeş aşiretleri arasında nüfusu en az olanıdır.Geneli Batman dışında yaşayan bu aşiretimiz genelde halk arasında Beyt Menteş olarak bilinir.

BEYT SEYDÊ AŞİRETİNİN ŞİMDİLİK BİLİNEN SOYİSİMLERİ

BAŞAK, BALĞASUN, BALIK, BASKIN, BİRLİK
adnan kozluklu (03/07/2014 00:11)
Konu : XERZAN AŞİRETİ TARİHİ
Mesaj : XERZAN AŞİRETİNİN SARMİ KOLUNA BAĞLI KOZLUK CEVİZLİK(DAREGÖZİN) KÖYÜNDEKİ AİLELERİN GENEL BİLGİLERİ

BEYT ŞEMDİNET AŞİRETİ

Daregözin Seydö Aşiretlerinden olan Beyt Şemdinetler genelde Kozluk merkezinin dışında ikamet ettikleri için genç nesil tarafından pek tanınmazlar.

BEYT ŞEMDİNET AŞİRETİNİN GENEL YERLEŞİM YERLERİ ÖĞRENDİĞİMİZ KADARIYLA ŞÖYLE

1:BATMAN MERKEZ
2:MALABADİ
3:DÖVECİK KÖYÜ (MALÊGIR)

AŞİRETİN SOYİSİMLERİ KONUSUNDA MALESEF HENÜZ BİLGİ SAHİBİ DEĞİLİZ
adnan kozluklu (03/07/2014 00:05)
Konu : XERZAN AŞİRETİ TARİHİ
Mesaj : ĞARZAN AŞİRETİNE BAĞLI BAZI BÜYÜK AŞİRETLER:

1:BİDRİ AŞİRETİ
2:ŞİGO AŞİRETİ
3:CELALİ AŞİRETİ
4:DAĞANİ PESNUNİ AŞİRETİ
5:EZZEBO AŞİRETİ
6:BAHTİYARİ AŞİRETİ
7:MALAŞARAF AŞİRETİ
8:HALİLAN AŞİRETİ
9:MALA AĞE AŞİRETİ
10:MALA ALİYO AŞİRETİ
11:KENDO AŞİRETİ
12:ŞARRO AŞİRETİ
13:KORAM AŞİRETİ
14:MALA ALİ BEYT SEYDO AŞİRETİ
15:ZEDO AŞİRETİ
16:BEKRENİ AŞİRETİ
17:PENCİNARAN
18:MİSEHRE
19:HAMZUWAT AŞİRETİ
adnan kozluklu (03/07/2014 00:00)
Konu : XERZAN AŞİRETİ TARİHİ
Mesaj : XERZAN AŞİRETİNE BAĞLI MERKEZİ ŞANLIURFADA OLAN MİSEHRE AŞİRETİNİN BAZI KÖYLERİ

MISEHRE YERLEŞİM YERLERİ

1-ŞANLIURFA MERKEZ
2-AÇIKYAZI ( SELLESOR ) KÖYÜ
3-AŞAĞI BAŞAK( KAPİK ) KÖYÜ
4-AKÇAMESCİT( SURUCİYE ) KÖYÜ
5-DÜZENLİ ( DERİK ) KÖYÜ
6-ULUHAN ( BAZIN ) KÖYÜ
7-SAMANLI KÖYÜ ( ITREŞİYE ) KÖYÜ
8-SÜLEYMANİYE KÖYÜ
9-TUZLUCA ( ŞORACA ) KÖYÜ
10-KONUKLU BELDESİ(KAZANİ)
11-YENİDOĞAN ( İRİCE ) KÖYÜ
12-YUKARI BAŞAK ( YUKARI KAPİK ) KÖYÜ
13- YANIK ( KURŞEVUTİ) KÖYÜ
14- HATAY ( REYHANLI VE KUMLU ) İLÇELERİ
15- SURİYE ( KARAKAMIŞ VE JERABLUS )
adnan kozluklu (02/07/2014 23:58)
Konu : XERZAN AŞİRETİ TARİHİ
Mesaj : XERZAN AŞİRETİNE BAĞLI BİDRİ AŞİRETİNİN MUŞ VE BATMAN SASON İLÇESİNDEKİ KÖYLR

BİDRİ AŞİRETİMİZİN MUŞ VE BATMAN SASON İLÇESİNDEKİ YERLEŞİM YERLERİNDEN BAZILARI

1:HASKÖY (DERXAS) İLÇESİNİN TAMAMI
2:DÜZKIŞLA (MIGRAKOM) BELDESİ
3:DAĞDİBİ (ŞIMLAK) KÖYÜ
4:ELMABULAK (KOLOSİK) KÖYÜ
5:YERKAYA (COTIK-BINDEK) KÖYÜ
6:EŞMEPINAR (ERİŞTER) KÖYÜ
7:AZIKLI (TEĞISMER) KÖYÜ
8:KARAKÜTÜK (ZIĞAK) KÖYÜ
9:KARAAĞAÇLI (BELARINÇ )BELDESİ
10:SUNGU BELDESİ
11:TABANLI (KIRTAKOM) KÖYÜ
12:DERECİK (HAVADORİK) KÖYÜ
13:SOĞUCAK (MONGOK) KÖYÜ
14:TANDOĞAN (ALİZIRNA) KÖYÜ
15:YARPUZLU (SOĞKOM) KÖYÜ
16:TAŞOLUK (AĞÇANAN) KÖYÜ
17:ARINÇ KÖYÜ
18:KORKUT İLÇESİ
19:BARDİK KÖYÜ
20:XASİK KÖYÜ
21:ERİZAK KÖYÜ
22:SASON İLÇESİ VE İLÇEYE BAĞLI KÖYLER
23:BOĞAZKAPI KÖYÜ (DEĞANE)
24:ERGÜNÜ KÖYÜ (SORIK)
25:KAYADÜZÜ KÖYÜ (CAGUT)
26:TAŞYUVA KÖYÜ (BADIRMUT)
27:ÇAYIRLI KÖYÜ
28:ÇAYIRLI KİLİS KÖYÜ
29:GİRESUR KÖYÜ
30:KINALI KÖYÜ (AĞDE)
31:KONAKLI KÖYÜ (HAN)
32:ŞİGELLİNG KÖYÜ
33:BAYRAMLI KÖYÜ (MANİŞKUT)
34:DİKMETAŞ KÖYÜ (ARZİVİNG)
35:DAĞLICA KÖYÜ (HASOPİK)
36:YÜCEBAĞ BELDES
adnan kozluklu (02/07/2014 23:55)
Konu : XERZAN AŞİRETİ TARİHİ
Mesaj : XERZAN AŞİRETİNİN BATMAN KOZLUKTAKİ BAZI KÖYLERİ

1:DARÊGÖZİN (XERZİ)
2:MANGİK (XERZİ)
3:HERGEMÖN (XERZİ)
4:MİŞRİTA (XERZİ)
5:MANÊRA (XERZİ)
6:AYNMARO (XERZİ)
7:BAĞÇA (XERZİ)
8:KURÊRAWAL (XERZİ)
9:GAZLÊTOPPÊ (XERZİ)
10:HAWRTALLO (XERZİ)
11:AYNCEBEŞE (XERZİ)
12:ZIRNAQÊT (XERZİ)
13:MEZREĞALKÊ (KÖY BOŞ)(XERZİ)
14:BAŞTIRM LÊ ŞÊĞA (SEYYİD)
15:BAŞTIRM LÊ BERJÊR (XERZİ)
16:MEZRÊ (XERZİ)
17:KAHVECİ (XERZİ)
18:NAVAL LÊ AMERO (XERZİ)
19:GEZ LÊ BEYDERA (XERZİ)
20:GEZ LÊ BELÖKE (XERZİ)
21:ĞEDİRÊ (XERZİ)
22:AYN HASSANÊ (XERZİ)
23:TEĞERİ (XERZİ)
24:SEYTHAFÊ (XERZİ)
25:AYNÇIRKÊ (XERZİ)
26:MİRERİK (XERZİ)
27:SEYRANTEPE (XERZİ)
28:DIRŞANÊ (XERZİ)
29:ĞINCIKÊ (XERZİ)
30:ZUĞUR (XERZİ)
31:HETHETKÊ (XERZİ)
32:HAFİKÊ (XERZİ)
33:KEWNEREZA (XERZİ)
34:BEYİKÊ (XERZİ)
35:GIR LÊ SORO (XERZİ)
36:ZENGOVİ (XERZİ)
37:GOMİKA (SEYYİD)
38:KIRDİKÊ (SEYYİD)
39:KIRÊRİYÊ (SEYYİD)
40:PİSYAR (SEYYİD)
41:NORŞEN (XERZİ)
42:RAŞADARA XERZİ,SEYYİD)
43:SÊVİKA (XERZİ)
44:CEZNIKÊ (XERZİ)
45:AYNRAS (XERZİ)
46:MERĞÊ (XERZİ)
47:SARTUT (XERZİ)
48:ĞELİLAN (XERZİ)
49:ESİ (XERZİ)
50:GOĞ (XERZİ)
51:ĞIRBAK (XERZİ)
52:TIMOK (XERZİ)
53:DILBÊ (XERZİ)
54:CEZNÊ (XERZİ)
55:KANİYÊHANÊ (XERZİ,BEKİRİ)
56:ZİLAN (SEYYİD)
57:KELHASAN (XERZİ)
58:ŞAT (XERZİ)
59:AYNROMİYÊ (XERZİ)
60:GIR AVÊS (XERZİ)
adnan kozluklu (02/07/2014 23:46)
Konu : XERZAN AŞİRETİ TARİHİ
Mesaj : TARİHTE KÜRT VE SASON İSYANI OLARAK BİLİNEN GERÇEKTE XERZAN AŞİRETİ (ĞARZAN,GARZAN) VE ARAP İSYANI OLAN SASON İSYANI HAKKINDA KISA BİLGİLER:

SASON İSYANI
(XERZAN İSYANI)
1894-1940 YILLARI ARASI
(SASON-E BE KANUN) KANUNSUZ SASON

HELKİZ, MERETO, KOZLUK(HAZO) VE MUTKİ'NİN GÜNEY KISIMLARI MINTIKA-İ MEMNU (YASAK BÖLGE) İLAN EDİLMİŞ VE BU BÖLGE İÇERİSİNDEKİ ĞARZAN AŞİRETİ KÖYLERİ BOŞALTILMIŞTIR. BOŞALTMA SONUCUNDA BÖLGE HALKI: ÇANKIRI, ESKİŞEHİR, BURSA, BİLECİK, KOCAELİ, ZONGULDAK, BOLU, AFYON, ISPARTA, BURDUR, DENİZLİ, AYDIN SÖKE, MUĞLA, KÜTAHYA, BALIKESİR, ANTALYA FİNİKE, ANTALYA ELMALI VE MANİSA TURGUTLU İLLERİNE SÜRGÜN EDİLMİŞTİR. AİLELER PARÇALANMIŞ BİR KISMI BU CİVARLARDA YAŞARKEN, AİLENİN DİĞER BİR KISMI DA BATI İLLERİNDE YAŞAMINI DEVAM ETTİRMİŞTİR. BÜTÜN BUNLARIN SONUCUNDA HALK CANINDAN, MALINDAN VE AİLESİNDEN OLMUŞ VE BU ACILAR İLE YAŞAMLARINI DEVAM ETTİRMEYE ÇALIŞMIŞLARDIR. SÜRGÜN EDİLEN HALKIN BİR KISMI 1952-1953 YILLARINDA YASAK BÖLGE YASALLAŞTIKTAN SONRA KÖYLERİNE DÖNEBİLDİLER.

1894 İLE 1935 YILLARI ARASINDA YAPILAN OPERASYONLARDA 834 KİŞİNİN HAYATINI KAYBETTİĞİ BELİRTİLİYOR. ÇARPIŞMALARDA 592 KİŞİNİN ESİR ALINDIĞI VE AKRABALARINA YARDIM EDEN 3 BİN 577 KİŞİNİNDE MINTIKA-İ MEMNU YANİ YASAKLI BÖLGEDEN BATI İLLERİNE SÜRGÜN EDİLDİĞİ DEVLET KAYNAKLARINDA BELİRTİLMİŞTİR. YALNIZ VERİLEN SAYILAR İLE İSYAN DÖNEMİNDE YAŞAYAN BÜYÜKLERİMİZ TARAFINDAN VERİLEN SAYILAR ARASINDA BÜYÜK FARKLAR VARDIR. İSYANDA HAYATTA KALAN BÜYÜKLERİMİZ VE ŞİMDİLERDE DE TORUNLARI TARAFINDAN DİLE GETİRİLEN KAYIP SAYILARIN DA, HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISININ 5 BİN DEN FAZLA OLDUĞUDUR. AYRICA DEVLET BELGELERİNDE 80 ASKERİN HAYATINI KAYBETTİĞİ VE 106 ASKERİNDE YARALANDIĞI BİLGİSİ YER ALMAKTADIR.
adnan kozluklu (02/07/2014 23:45)
Konu : XERZAN AŞİRETİ TARİHİ
Mesaj : XERZAN AŞİRETİ İSMİNİ SOFİ HARZİ (XERZİ) DEN ALIR. ONUN İÇİN XERZAN AŞİRETİ GENELDE HALK ARASINDA ĞERZİ, XERZİ, HARZİ VEYA ÇİYAYİ (DAĞ'LI) OLARAK BİLİNİR.

SOFİ XERZİ NİN 3 OĞLUNUN İSMİ ŞÖYLEDİR.1:BELEKİ (BELLO,BİLAL), 2:SARMİ (SARO,SARIM), 3:MUSİ (MUSO,MUSA),

1:BELEKİ (BELLO,BİLAL): (BELEKİ):

1:EZZEBO, 2:BAYRAM(O), 3:ZEDO, 4:BEKRENİ, 5:CELLO(CELALİ), 6:BİDRİ(BEDİRHAN), 7:DAĞANİ (DERĞANİ) 8:PESNUNİ2:MUSİ (MUSO,MUSA):

1:ŞARRO, 2:KENDO, 3:KEKO3:SARMİ (SARO,SARIM):

1:(Y)USIF, 2:M.ALİ
adnan kozluklu (02/07/2014 23:43)
Konu : XERZAN AŞİRETİ KISA TARİHİ
Mesaj : XERZAN AŞİRETİ

XERZAN,ERZEN,GARZAN,ĞARZAN,GERMEN,XARZİ,ĞARZİ,HARZİ,XERZİ

XERZAN AŞİRETİ HİCRİ 300 MİLADİ 912 YILLARINDA IRAK''IN BASRA BÖLGESİNDEN GELMİŞLERDİR. HZ.FATIMA''NIN TORUNU SEYYİD ZEYNEL ABİDİN HAZRETLERİNİN OĞLU SEYYİD TACEDDİN''İN ZÜRRİYETİNDEN GELMEKTEDİRLER. SASON VE KABİLCEVZ MINTIKASINA GELEN SEYYİDLERE DÖNEMİN SASON HAKİMİ TAVİT TARAFINDAN KENDİLERİNE YERLEŞMELERİ İÇİN ARAZİ VERİLİR VE O GÜNDEN BU GÜNE SEYYİD XERZANLILAR BU BÖLGELERDE HAYATLARINI DEVAM ETTİRMEKTEDİRLER.

XERZAN AŞİRETİ 3 ANA AŞİRET OLUP 600 ''E YAKIN ALT AŞİRET VE KABİLELERDEN MEYDANA GELEN VE YAKLAŞIK 500.000 İLE 600.000 NÜFUSUYLA TÜRKİYE''NİN EN BÜYÜK AŞİRETLERİNDENDİR..

ÖZELLİKLE:BATMAN, KOZLUK, SASON, BEŞİRİ, BİTLİS, MUTKİ, AHLAT, GÜROYMAK, MUŞ, HASKÖY, VAN, SİİRT, KURTALAN, BAYKAN, ERUH, DİYARBAKIR, BİSMİL, SİLVAN, ÇINAR, AĞRI, GAZİANTEP, NURDAĞI, ŞANLI URFA, SURUÇ, HİLVAN, ARAPDERE, HATAY,REYHANLI,SURİYE JERABLUS VE SASON İSYANINDA AŞİRET MENSUPLARI TÜRKİYENİN 22 BATI ŞEHRİNE SÜRGÜN EDİLMİŞTİR
 7  ...
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ