SONSUZA KADAR BARIŞ VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Dodiki veya Dudikanlı Aşireti

Dodıki , Dodukan veya Dudikanlı olarak bilinen bu  aşiret Botan Kökenli kürttür. Abbasiler dönemindeki Cizre Havzasının kuzey bölümlerini kapsayan aşiret guruplarındadır. Tarihçiler,Dodikanlıları(veya Dudıki)  bu bölgede göçebe olarak yaşayan  aşiretler ile kaynaşması  nedeni ile  bölge kültürünün etkisinde kaldıklarını   ifade ederler. Bulundukları bölgeden dağılmaları Moğol ve Tatar saldırıları neticesinde gerçekleşmiştir.

Genel olarak, Urfa,Viranşehir,Dersim, Vangölünün Kuzey havzası,Saray’ın Heretil(Kapıköy), Diyarbakır’ın Yalankaz,Körtepe ve Taşdirek köyleri, Varto Erzurum,Cizre, Fırat boyları ile Birecik  taraflarında yaşarlar. Duderi veya Düderiyan aşireti ile bağlantılarının  olup olmadığı net olarak bilinmemektedir. Bazı kaynaklar yarı göçebe hayatı yaşayan düderyanlıların  bir kolu olduklarını ileri sürerler. Ancak bu tezi doğrulayacak net bilgiler bukunmamaktadır.  Mardin yöresinde  yaşayan Dodikanlıların en önemli ailelerinden biri Mala Xelef paşa ailesidir.

18.yüzyıldan itibaren  büyük bir kısmı Milli aşiret konfederasyonu içinde göçebe olarak  kalmışlardır. İngiliz General ve doğubilimci Mark Sykes”The Kurdis tribes of the Ottoman Empire” isimli eserinde Dodikan’lıların “Semi- nomadic” göçebe ve yarı göçebe  olarak yaşadıklarını, Varto çevresinde  yaklaşık beş köylerinin olduğunu ve ağırlıklı olarak zazaca konuştuklarını kayd eder.

Xana Emerali “Êzidati-Cıvak Sembol Rıtuel” isimli eserinde Dodıkanlıların  bir dönem  Yezidi inancını benimsediklerini ve  Yezidi kast’ının Miridxane ocağına bağlı olduklarını yazar, Ancak günümüzde  hala yezidi inancını sürdürenlerin olup olmadığı  net olarak bilinmemektedir.

Esasında çalışkan ve barışçıl bir aşiret olmalarına rağmen zaman zaman komşu aşiretler ile olan kavgalar  nedeni ile  husumetler olsa da  verilen barış yemekleri ile barış sağlanmaktadır.

Dodikanlılar, Sultan 2.Abdulhamit’in Kurmuş olduğu  Hamidiye alaylarında, Viranşehir dekiİbrahim Paşa  yönetimindeki Milli Aşireti Mirlivasında 550 Suvari ve  250 piyade olmak üzere 800 kişi ile katkı vermişlerdir.

2000' Doğru Dergisinin 1987 yılında hazırladığı "Aşiretler raporu" isimli araştırmada Dodikan Aşireti şu bilgileri vermektedir.;Diyarbakır Merkez İlçede Yaşaynların; Nüfusu:200 kişi (1987 yılı itibari ile), Dinleri Müslüman (Şafii)Dilleri:Kırmanç Kürtçesi, İleri gelen Aileleri: Merkez ilçesde yaşayan Atakaya ailesi, oturdukları Yerler:Merkez ilçeye bağlı,taşdirek,Yalankaz ve Körtepe köyleri, 
İsyanlara katılmamış ve  yarı göçebe hayat yaşarlar.

Urfa İlinde yaşayanlar; Nüfusları:553 kişi(1987 yılı verileri),Dilleri:Kırmanç Kürtçesi,Din:İslam(Şafii) , İleri Gelen Aileler: germen Köyündeki Özkan ailesi,oturdukları yerler:Viranşehir:Germen,Evcimen ve oğlakçı köyleri.
Yerleşik hayat yaşarlar, kendi aralarında  geçimsizlikleri varsa da  başka aşiretler ile gayet geçimli ve iyi ilişkileri vardır.

Derleme Memedé Kazım
www.semskiasireti.com

Kaynak:M.E.Zeki Beg(kurd ve Kurdistan tarihi)
             Sir Mark Sykes(The Kurds Tribes of The ottoman Empire)
             Xana Emerali(Ezidati,Civak,Rıtuel Sembol)


Araştırmalarımız sürüyor, İlave ve düzeltmeler yapılacaktırUYARI: Bu sitedeki bütün materyallerin her hakkı saklıdır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz ve kopyalamak suretiyle elektronik ortamda kullanılamaz ve kitaplaştırılamaz.

Not:Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan www.semskiasireti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz...

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   1728 kez okundu

Yorumlar

elazığdaki     23/03/2015 13:53

elazığ baskil ilçesinde dodikan(dokon) yeni isim ile beşbölük köyü var ve urfadan geldikleri söyleniyor bunla ilgili bilgi ve araştırmalarınz var mı?
Misafir - ilaz

aşiret     16/02/2015 14:52

Urfa Merkezde Yaşayan Ve 4 5 Göbekten Beri Buarada Yaşayan Aile Biziz ÇAĞLAYAN AİLESİ Urfa Merkezde Ve İlçelerde Herkes Tanır
Misafir - Muhammet ÇAĞLAYAN

     27/11/2014 12:26

ben viranşehirden dodukan aşireti mensubuyum araştırmalara bakılırsa dodukanlar yerleşik olarak yaşamayıp hep göç edip dagılmışlar bunun nedenide esaret ve zulümden oluşmaktadır
Misafir - selman

Misafir     18/09/2014 23:35

Silvanda 7ve8 koyleri vardir hilvanin uc koyu ve merkezde yasiyorlar
Misafir - Sadik

araşıtırma     28/08/2014 14:42

efendim biz urfa merkezdeki dodukan aşireti mensubuyuz ve 4 göbek dedem beri urfadayız urfa merkezdeki aile biziz çağlayan ailesi saygılarımı sunarım urfadaki ilçelerde ve merkezde herkes bilir bizi
Misafir - emin çoban

TEBRIK MESAJI     16/02/2014 13:23

YAPMIŞ OLDUĞUNUZ BU ÇALIŞMADAN DOLAYI SIZLERE TEŞEKÜR EDER ÇALIŞMALARINIZIN DEVAMINI DİLERIZ
Misafir - OSMAN KAYNAK

BÜYÜKLERİMİZ
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
FIKRA KÖŞESİ


Peygamberler Tarihi
www.dostyurdu.com