• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://plus.google.com/share?url=http%3A%2F%2Fsemskiasireti.com%2F%3FSyf%3D26%26Syz%3D1002%26%2FB%25C3%259CT%25C3%259CN-A%25C5%259E%25C4%25B0RETLER%25C4%25B0N-TAM-L%25C4%25B0STES%25C4%25B0-VE-DETAYLI-A%25C3%2587IKLAMALARI%23.UtFEtYrXtl0.google_plusone_share&t=B%C3%9CT%C3%9CN+A%C5%9E%C4%B0RETLER%C4%B0N+TAM+L%C4%B0STES%C4%B0+VE+DETAYLI+A%C3%87IKLAMALARI
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam511
Toplam Ziyaret3269744
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
ŞEMSKANLILARIN SOY AĞACI
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat

ŞAVAK VEYA ŞABAK AŞİRETİ

Dımıli Lehçesi ile konuşurlar ve alevidirler.Şavak Aşireti (Şavak, Şakak veya Şekak) olarak bilinen bu aşiret , Türkiye-Irak-İran üçgeninde yaşayan Şikak aşiretinin Anodolunun orta kısımlarında yaşayan bir koludur. Kurmanci'nin Şıkaki lehçesini ve dımıli lehçesi  konuşurlar.özellikle Çemisgezek, Pertek ve çevre köylerinde yaşamakta olan genel  anlamda "Şavaklılar" sıfatıyla adlandırılan bu topluluklar göçebe olarak yaşar, geçimlerini hayvancılıkla sağlarlar. Bazı kişiler Şavaklıları Oğuz Türklerinin bir kolu olarak  ifade etsede, bu kaynağı doğrulayan bir belge  yoktur. Şavaklıların bağlı olduğu Şikakiler  aslen İran'ın Mazenderan bölgesinden  gelen  kürt tarihinin en  büyük aşiretlerinden biri olan Reşwan (Rışwan) aşiretinin bir kolu olan  Şikakilerden ayrılma oldukları bilinmektedir. Alevi ve Sünni mezheplerini birlikte içinde bulunduran  hoşgörü örneği arzeder. Asıl memleketleri Tunceli nin Çemişgezek ve Pertek ilçeleri olmasına rağmen büyük göçler sonucu başta Elazığ'ın kuzeyi,Bingöl ,Dersim ve Erzincan olmak üzere Konya, İstanbul, Ankara, Adıyaman, Sivas gibi illere yayılmışlar. Türkiye deki Şavaklıların nüfusunun 100 000 i aştığı tahmin ediliyor. Kırsal kesimde geçim kaynakları küçükbaş hayvancılıktır. Ayrıca göçebe yaşamı günümüze taşıyabilmiş bir topluluktur.1573 yılında padişah fermanıyla Diyarbakır'dan Çemisgezek ve Pertek bölgelerine gönderildikleri tahmin edilmektedir.Osmanlı arşivlerinde şakak, şakaki, şakakyan adında bir aşiretin ve aynı şekilde şakak, şakağı, şakali adındaki bir cemaatin adı geçmektedir.Konar-göçer ekrad taifesinden oldukları belirtilen bu aşiretin yerleşim yerleri olarak Kilis, Diyarbakır, Erzurum, Musul, Halep, Çildir, Aksaray, Kars, Van, Hakkari, Mardin, Rakko, Ergani gösterilmektedir.Bu husus Şerafname de teyid edilmektedir.Ayrıca bu aşiretin Tuncelinin Pertek ve Çemisgezek ilçelerinde Şekakan adıyla anılan bir kolunun bulunduğuda söylenmektedir ki bunun bugün buralarda yaşayan Şavak aşireti olması gerekir.

Konuştukları lisan Kurmanci'nin Şıkaki şivesi, kendisine has yumuşak tonlar içerir. Bu şive Malatya, Adıyaman, Sivas ve İç Anadolu daki Kurmanc aşiretlerinin konuştukları şivelere benzerlik gösterir.

 

Araştırma sürüyor ilave ve düzeltmeler yapılacaktır. Kaynak:Kısmen Şavak-der ve  vikipedia

Derleme:Memedé KazımPaylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
6288 kez okundu

Yorumlar

ŞİKAKİLER     20/12/2018 04:40

Türkiyenin Çoğu Kaynağında Şavakların Türkmenlerin Bölgesinde Bulunan KÜRT kabilesi olduğu ve bir kısmının aimile edildiği yazmaktadır.ŞİKAKİ AŞİRETİNİN KOLUDUR.Lehçeside Şikak lehçesidir.HAS KÜRT soyunu taşımaktadırlar.Şikakların Evdoyi kolunun ünlü lideri olan İsmail Sımko Ağa Ve Vandaki Şewi aşiretinin lideri Cangir Ağa öldükten sonra iletişimleri kesilmiştir ve sürgünlere maruz bırakılarak Asimile edilmiş bir halktır.
Misafir - şikak

Resiyan     14/01/2016 19:33

Resi / Risvan Asireti kürttür, kürt kalacak. bunu böyle bilin! Dengir Mir Mehmet Firatta Kürt, nerde Türkmen oldugunu savundu ki? Dogru, Kayitlarda Turkmen Ekradi veya Ekradi Turkmenan diye geciyorlar, ama bu Risvanlarin Türkmen olduklari anlamina gelmez. Türkmen Ekradi - Türkmenlerin Kürtleri, yani Türkmen egemeligi (Dulkadir Beyligi) altinda yasayan Kürtler anlaminda. Türkmenmis, yillardir Ermeni dediniz, Yahudi dediniz, Terörist, Bebek Katili dediniz simdi de Türkmen miyiz ? Cok Sacma, böyle seylere inanan da Allah akil fikir versin.
Misafir - Devrimci

rışvanlar     24/12/2015 10:06

Dengir mir mehmet firatta kurtlesmis aşiret olan risvan aşiretinden. Hatta kendisine soruyorlar ve o da inkar etmiyor lakin 500 yıl önce dedem neyse ne Ben kendimi nasıl hissedersem öyleyim diyor. 1550 yıllarına doğru ortaya çıkan ve ben şah ismailim şah ismail ölmedi diyen bozoklu bir Bayat Türkmenine destek verdikleri için Osmanlı fermaninda katledilmeleri emri verilmiştir. Rışvanlar aslında 400 yıl öncesine kadar Kızılbaş Türkmen aşireti dir. Osmanlı Alevileri yani o dönem Türkmen leri katledince bu Türkmen ler kurtuluşu kürtleşmekte ve sünnileşmekte bulmuşlardır. Örneğin Avşarlar ekseriyetli aleviyken sonradan sunni lesmistir ve doğuda Avşar olup kendini kürt sananlar vardır. Hakkarili Rüstem zeydan yiva boyundan Türkmen olduğunu söylemiştir. Fakat bölge baskısından aciklarsa hakkari ye almayacak larını söylemiştir. Bunların hepsinin bir arka planı ve geçmişi vardır. Önemli olan bunları öğrenmek ve neden böyle olduğunu araştırmaktir.
Misafir - hasan

Şavak Blogu     08/09/2013 08:15

Merhabalar. İlavelerle güzel bir yazı olmuş. Elinize sağlık. Ancak kaynak kısmına 'Şekakan' blogunu da (sekakan.wordpress.com) yazar mısınız. Gerek wikipedia ve gerekse Şavak-der deki yazılar bu blogta hazırlanan yazılardır. Ayrıca blogta Şavaklara dair daha fazla bilgiler de bulabilirsiniz. Teşekkürler...
Misafir - Sekakan.wordpressçcom

.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ