SONSUZA KADAR BARIŞ VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

PENCİNARİ AŞİRETİ

Bu aşiretin atalarının  İsfahan şehrine bağlı bir kasaba olan Kejandan geldikleri tahmin nedilmektedir.. Ebubekir Bin Muhammed Bin Abdullah El Kejani de bu şehirdendir.Atalarının bu bu şehirdeki kaleden Anadolu’ya göç ettikleri söylenmektedir. 

Mehmet Emin Zeki bey’in  araştırmalarına gore bu  aşiret 1931 yılı itibari ile  450 aileden oluşmaktaydı.Muş’un  batı bölgeleri ile Siirt Batman , Bitlis, Urfa, İstanbul, Aydın ve Muğla illerinde yaşamaktadırlar. Bu aşiretin bir kısmı kurmanci lehçesi ile konuşmaktadır. Yarı göçebe olarak yaşayanlarıda mevcut olup, kendilerine  ait köyleri vardır. Bugün nüfus olarak 100.000'in üzerinde Pencenari'linin olduğu tahmin edilmektedir. Tarihe Siirt kahramanı olarak ün yapan ve 1914 yılındaki kurtuluş savaşı mücadelesinde Ruslara karşı savaşan Meşhur Bışaré Çeto bu aşirete mensuptur. Kurtalan civarindaki Ayn-ı Kasr köyünden olduğu sanılmaktadır. Meşhur Cemilé Çeto'da bu aşirete mensuptur. Diyarbakır'ın Karacadağ  bölgesinde yaşan keji aşiretininde  Pencinari aşiretinin bir kolu olduğu bilinmektedir. Bazı kaynaklar Pencinari aşiretinin Arap asıllı  Tayy Aşireti ile yakınlıklarının olduğunu ifade ederler. Ancak akrabalık olup olmadığı  net olarak bilinmemektedir.

Bu gün Pencenari Aşireti 7 koldan oluşmaktadır. Bu kollar Şunlardır.

Mala Şemdin, Mala Faro, Kejıka, Musıka, Weliya, Kurtıka ve Miradi'dir.

 2000'e doğru Dergisinin 1987 yılında  yaptığı aşiretler Raporunda Pencinar Aşireti için şu açıklamaları yapmıştır; Nüfusları :9.500 Kişi,Dilleri;Kırmanç Kürtçesi,Dinleri:İslam (şafii), İleri gelen Aileleri;Akgül Ailesi(Kurtalan İlçe Merkezi), Yaşadıkları yerler;Kurtalan İlçesi,Konakpınar,Güzeldere,Demirkuyu ve Gözpınar köyleri. 

Derleme:Memedé Kazım

 www.semskiasireti.com

ARAŞTIRMALARIMIZ DEVAM EDİYOR. İLAVELER YAPILACAKTIR.

UYARI: Bu sitedeki bütün materyallerin her hakkı saklıdır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz ve kopyalamak suretiyle elektronik ortamda kullanılamaz ve kitaplaştırılamaz.

Not:Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan www.semskiasireti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz...

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   4508 kez okundu

Yorumlar

KURTALAN     12/04/2014 11:46

Pencina:Mirada, Mala Şemdin, Ferxika, Musıka, Weliya, Kurtıka,Tergana. lutfen gereksiz eklemeliri yapmayin.
Misafir - MSIRC

     26/03/2014 04:15

Selam sayfaniz icin tsk ederim bisarê ceto ve cemil kardestirler aynkesir koyu kurtalan Dan batmana giderken yolun solunda halen kasrin duvarlari ayakta ve torunlai ve akrabalari yasiyor dunya kuculmus hersey ogrenebilinir bu zamanda Tahmin edilir sozu supheye dusurur insanlari dervêsé sado bisarin torunu dur pencinariler uzerine kitabi var herkese selam
Misafir - Diyar

     14/02/2014 10:07

bende bişare çetonun yegenıyım
Misafir - koçero1

     17/07/2013 15:58

ben bu aşiretin cocuguyum
Misafir - fadıl

BÜYÜKLERİMİZ
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
FIKRA KÖŞESİ


Peygamberler Tarihi
www.dostyurdu.com