SONSUZA KADAR BARIŞ VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

HASENAN VEYA HESENANLI AŞİRETİ VE GERÇEK TARİHİ

 Muş, Malazgirt, Hınıs, Dersim, Siverek Ovası, Kızıltepe - Mardin Ovası, Zap Bölgesinin yukarısı ve Ceylanpınar'a yakın Suriye topraklarında yaşadıkları bilinmektedir. Bununla ilişkili olan Hasanlu aşiretide Horasan'da yaşar.Zirkan Aşiretinin de Hasenanla akraba olduğu sanılır. Orjinal ismi Husnan'dır. Bazı kaynaklarda Husenan, Hasena, Hasnan olarak geçmektedir. 14. y.y.'de Arap gezginleri Zap Bölgesinde yaşayan bir Kürt aşiretine kendi kaynaklarında Hasnan demişlerdir. Bu Hasenan Aşireti olabilir. Kimilerine göre Hasenan Aşiretinin anayurdu Zap Bölgesidir. Ancak Hasenan Aşiretinin Doğu Anadolu'daki tarihi 15. y.y.lere kadar uzanmaktadır.Bu yüzden anayurdu tam olarak belli değildir. Aşiret 1800'lü yıllardan sonra Osmanlı - Rus savaşlarından ve ekonomik sebeplerden dolayı Siverek Ovası, Kızıltepe-Mardin Ovası ve Ceylanpınar'a yakın Suriye topraklarına ve doğu akdenize  inmişlerdir. Mustafa Bey döneminde Hamidiye Alaylarında güçlü bir konuma geldi.

Hesenan Aşireti Hamidiye alaylarında  toplamda 2696 kişi ile görev yapmışlardır. buna ilişkin  detaylı bilgi şöyledir;

Aşiret                             Görev Bölgesi                     Süvari     Piyade  Toplam


 

Hasenan

Hınıs (Kumdeban)

335      

205

 540

Hasenan

Malazgirt

340

200

540

Hasenan

Malazgirt (Diknuk, Dinbut)

304

230

534

Hasenan

Moranköyü

310

230

540

Hasenan

Bulanık

308

232

540Hesenanlı Miralay Halit Bey döneminde Şeyh Sait İsyanı'nda yer aldı. Hasenanlı Miralay Halit Bey Erzurum'da yakalanarak tutuklanmıştır. Aşiretin çoğunluğu Sünnidir. Siverek'te bulunanlar Zazaca konuşurlarken diğer yerleri kurmanci konuşur.

MUHAMMED ZEKİ EMİN BEG'E GÖRE HASENAN AŞİRETİNİN TARİHİ

Kürt aşiretlerinin tarihi serüvenlerini araştırma  bölgenin coğrafik, güvenlik ve sosyal yapıları nedeni ile araştırılması oldukça zordu. Buna ilaveten  o dönemlerde herhangi bir  yabancı gezginin bu yöreleri gezip araştırma ve incelemesi zor olduğu için ciddi bir araştırma imkanı yoktu.
Dolayısı ile Hasenan aşireti de bu kaidesnin dışına çıkamadı. Anlaşılan bundan dolayı da bu aşiret Bitlis, Hakkari, Ardelan Kürtlerinin kurmuş olduğu 
Kürt hükümetleri gibi bir hükümet kurmaya muvaffak olamamış ve devamlı olarak göçebe bir hayat yaşayarak hayatı boyunca özgürlüğün tadını çıkararak eskiden beri Bitlis şehri yakınlarında yaşamaya devam etmişler.

Ancan Yavuz Sultan Selim döneminde  Miladi 1514  yılında bu uzun yaşam geleneği sona erdirildi ve bu aşiret yaşadığı bölgenin dışına çıkarılarak Osmanlı devletinin Rusya  ve İranla olan sınırlarına yerleştirildi ve  bu iki devletten gelecek tehlike ve saldırılara karşı Osmanlı  sınırlarını muhafaza görevi verildi.

Nitekim İran sınırında yaşayan Heyderanlı ve Sipkanlı kolları bu aşiretin en önemli unsurunu teşkil etmektedir. Hasenanlılar son derece mücadeleci bir karaktere sahiptirler.

Bu gelişmeler yaşanırken  beri tarafta safevi devletinin Meliki  Şah Abbas  bu aşiretin yaşadığı bölgeyi tüm kolları ile beraber ele geçirdi ve  kontrolü altına aldı. Sonrada aşiretin Zafranlı, Adamanlı, ve Kiwanlı  boylarını Horasan bölgesine naklederek orada yaşamaya mahküm etti.

Ancak 1639 yılında Türkler ile İranlılar arasında yapılan antlaşmadan sonra bu aşiretler Osmanlı yönetimi altına veridiler. Yalnız burada  bir gelişme daha yaşandı, Heyderanlı ve Sipkanlı boyları çok fazla kargaşa çıkarıp zaman zaman  İran'a saldırıp mallarını  yağmalayarak bazı beldeleri yakıp yıktıkları için  her iki devletin yetkilileri olan Şah Fetah Ali ile Sultan II.Mahmud arasında yapılan son antlaşmaya yeni bir madde eklendi. Bu maddeye göre Osmanlı devleti Adı geçen bu iki aşireti İran beldelerine saldırmaları halinde "Bu aşiretleri cezasız bırakmayacağını taahhüt ediyordu"

Buna rağmen bu aşiret 1829,1854,1877 yılları arasında  Türkiye ile Rusya arasında patlak veren savaşlara tüm boyları ile iştirak ettiler. Ancak Hasenan aşireti bu defa  fırsattan istifade ederek ,, zamanla Türklerin kendilerine yaptıklarına karşılık, onlarda Türklere karşı Ruslarla anlaştılar ve ele geçirdikleri şehirlerini boşaltıp yöreyi terketmeleri karşılığında  Ruslara destek verdiler. Ancak en son I.Dünya  savaşında onların onların bu desteğinin hiç bir faydasının olmadığı görüldü. (Kaynak:M.E.Z.Beg,Kürt tarihi)
Hasenan Aşiretinin kollarından biri Mardin ve Kızıltepe civarında yaşayan Hasenekan  boyudur. Muş yöresinden  buraya göç etmişlerdir. Liderleri Héşeri köyünde oturmaktadır.Bu aileye mensup Mala Davo ve  Mirze Ağa önemli ailelerdendir.Mirze  Ağa zamanında  Arap Şamar aşireti lideri Şéğ Abdıl Bışar'a haraç vermeyince  bir koçer çadırında öldürüldü.Bu bölgedeki Hasenekan Köyleri Şunlardır. Héşeri,Mellesok,Xırbé Belek1,Xırbé Belek 2,Şeffelor,Tılnışir,Mehéna,Duhel 1 ve Duhel 2'dir.(Kaynak:Altan Tan (Turabidinden Berriyeye)

1987 yılında  yayınlanan "Aşiretler Raporu"nda Hasanan aşiretinin  yaşadıkları  bölgeler şu şekilde açıklanmıştır;Ağrının Tutak ve köylerinde  yaşayan Hasananlıların sayısı 4.900 kişidir(1987 yılı verileri),Dilleri:Kırmanç Kürtçesi,Dini islam(Şafii) Barazili boyu bu aşiretin içinde yaşamaktadır. 

Diyarbakır'ın Merkez ilçe ile Tillolu ve Kuşburnu köylerinde yaşayanların sayısı200 kişi civarındadır.(1987 yılı verileri)
Erzurumun Hınıs ilçesinin  Karabudak köyü ile Karayazı ilçesinin Aydınsu  köyünde yaşayanların sayısı 200 kişi civarındadır(1987 verileri) Yerleşik hayat yaşarlar ve  uyuşmazlıkları yoktur.

Mardin Mazıdağı'da yaşayanların nüfusu 500 kişi civarındadır.Ulutaş ve Yağmur köylerinde yaşarlar ileri gelenleri,Aktaş ve Alpaslan aileleridir. Dumili aşireti ile arazi anlaşmazlıkları nedeni ile uyuşmazlıkları vardır.
Muş merkez'e bağlı Şehit Tahir köyü,Kalacık,Bozbulut,Yoncalıöz, köyleri ile Bulanık ilçesinin, çaygeldi, Gölyanı,Kotalı,Gündüzlü, Karaburun, Gümüşpınar (Pılur) Sultanlı, Günyurdu,Karağıl, Sıradere, şatırlar, Abdalbayazıt ve Aşağı büklü köylerinde  1987 yılı verilerine göre  toplam 20.431 Hasananlı yaşamaktadır. Buradaki Hasanan Aşiretini  kolları şunlardır(Acemhan,Barazili ve Karapapak boylarıdır.)

1.Dünya savaşından sonra meydana gelen ekonomik kriz dolayısı ile 1915 yıllarında Muş'un Bulanık ilçesinin Gümüşpınar(Pılur) köyünden, haci Ağa'nın oğlu Reşit Ağa vasıtasıyla, Önce Mardin'in  Kızıltepe ilçesinin Akyüz(Awené) köyüne göç etmiş ve burada 1980 yılına kadar yaşadıktan sonra Şanlıurfa'nın   Ceylanpınar ilçesine  göç ederken bir kısmı tekrar bulanık'ın Pılur köyüne geri dönmüşlerdir. 1915 yılındaki göç sırasında Reşit ağanın yeğenlerinden bir bölümü Manisa'nın  salihli ilçesine, bir kısmıda Bursa'nın İnegöl ve Nilüfer ilçelerine  geçmiş olup, hala buralarda yaşamaktadırlar.
Bulanık ilçesinin Pılur köyünden  göç eden Reşit ağanın tespit edilen seceresi şu şekildedir;

Şeyhmus (Şu anda ceylanpınar'da yaşamaktadır
 ↓ 
Mehmet 
 ↓
Reşit Ağa
 ↓
Haci
 ↓
Yusuf
 ↓
Esed
 ↓
Recep(Reco)Araştırmalar devam ediyor...İlaveler yapılacaktır.

www.semskiasireti.comUYARI: Bu sitedeki bütün materyallerin her hakkı saklıdır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz ve kopyalamak suretiyle elektronik ortamda kullanılamaz ve kitaplaştırılamaz.

Not:Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan www.semskiasireti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz...


YAPILAN YORUM VE İLAVE BİLGİLER


 

 

orumlar

yunus - 09/02/2012 - 22:28
hasenan aşireti soy bakımından seyyidmidir yani hz. Hüseyinin soyundan gelmektemidir cvp yazarsanız sevinirim
nurullah - 09/08/2011 - 09:43
hasenanlılar bırlik olalım bırbırımızden haberımız olsun


Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   15883 kez okundu

Yorumlar

hasanan aşiteti     21/02/2015 14:11

Dostlar hesanan aşireti fertlerinden biri olarak hepinizi selam ile selamlarım.Tüm geçmişlerimize rahmet olsun inşallah. Tarih arşivlerinden, canlı kaynaklardan ve komşu ülkelerden(surye,ıran,ırak) in tarihi kaynaklarında da öğrendiğimiz atalarımızın özellikle sultan Abdülhamit dönemlerinde öncesi ve sonrası Din,memleket ve millet bekası için önemli hizmetlerde bulunmuş olduklarını şükür öğrenmiş oluyoruz. Bizlere düşen bu necip insanların torunları olarak onların anısına yakışır şekilde yaşam şekli ve eserler nesiller yetiştirelim. Bizlerde din, ahlak, eğitim işlevlerini hayatımıza rehber ederek hem ailemize memleketimize ve ülkemize vede aşiretimize yakışır bir duruş sağlayalım. Aşiret mensuplarından ahirete gitmişlere rahmet, yaşayanlara selamet dilerim. Görüşmek dileğiyle eyvallah.
Misafir - adil güven

..     30/01/2015 10:28

Benim deneme Muş Malazgirt kapi. Ve bahçe köylerinden ağrıya göç etmiştir. Yani bizde hemen aşiretindeniz. ..
Misafir - Caner akcan

hesanan aşireti     26/01/2015 21:28

tüm hesanan aşiretine saygılarımı ve sevgilerimi sunarum
Misafir - hamzayılmaz

nerden gelmemiz     20/01/2015 21:03

arkadaslar mardin kızıltepe şefelor köyünde yaşıyoruz muş merkez kıçık köyünden gelmişiz seyitxanö usübö seydoyla akraba olduğumuz biliniyor
Misafir - cihat songur

     13/01/2015 09:11

bende malazgirt toraka koyunden gelmeyim soyadimiz gezen olarak devam etmekte sene 82 de bingol karliovadan elaziga geldik hasani asireti diye biliniyoruz numaram 05327164826 -Badin -Meheme -Ali -Hasan
Misafir - hamit gezen

BATMAN KOZLUK     06/12/2014 20:19

Sevgili Akrabam can Kardeşim Batman kozluk hasenan aşiretinden olduğunu yazmışsın.Sanırım 1913 yanı seferbelik tarıhılerınden oralara sürgün edilmiş yada zorunlu göç yaşamışsınız.Malazgirtin hangı koyu ailenizden kayıp varmı.? yada hasenan aşiretinin hangı kolundansınız bu gibi paylaşımlarda bulunsanız daha aydınlatıcı olur.0543 858 83 77
Misafir - gökhan BİRİK

BİRLİK YUSUF DEWZER KÖYÜ ÖZALP      02/12/2014 18:36

VAN merkez desiniz bilıyoruz Hacı Mevlüt TEBER amcamın yakınısın büyük ihtimalen Nizamettin abinin ya kardeşi ya amcası oğlusun sonuçta Özalp yada van Kayıp bir aile değilsiniz ki Yusuf, Asilzade Aristokrat bir ailesınız.
Misafir - birlik

birlik     02/12/2014 02:48

Van merkezdeyim heseni aşiretindenim biz niye birlik değiliz bu kadar çok kişiyiz ve bizim soyumuz nerden geliyor bilen var mı dedem Erzurum dan vanın Özalp ilçesinin devzer köyüne göç ettiklerini anlatrdı
Misafir - Yusuf

birlik     02/12/2014 02:48

Van merkezdeyim heseni aşiretindenim biz niye birlik değiliz bu kadar çok kişiyiz ve bizim soyumuz nerden geliyor bilen var mı dedem Erzurum dan vanın Özalp ilçesinin devzer köyüne göç ettiklerini anlatrdı
Misafir - Yusuf

bilgiler eksik     25/11/2014 17:07

AKRABALARIM ,HERKES YAZIYOR BİR TAKIM BİLGİLER FAKAT TAM DEĞİL EKSİK YAZIYORSUNUZ KIM NERDE HANGİ İLDE YAŞIYORSA VE KAÇ TARIHİNDE GÖÇ ETMİŞ VE GÖÇ ETMELERİNİN SEBEBİNİ MALAZGİRTIN HANGİ KÖY HANGİ İLÇE HANGİ KASABASINDA GÖÇMÜŞ VE NEDENİN YAZSIN MESELA BİZLER 1915 YILLARINDA MALAZGİRTTIN NAS KUTKAN VE ZEKREŞ KÖYLERİNDEN İRANA ORADAN DA VAN DÖNMÜŞ HALA VANA BAĞLI MERKEZ KEVENLİ (ŞÜŞANIS) KÖYÜNDE İKAMET ETMEKTEYIZ MESELA ALİ NADİR LEZGİN ADINDA AMCALARIMIZ KAYIP BULAMADIK AİLENİN BAYANLARINDAN GEWRI KAYIP BUNUN GİBİ İÇERİĞİ AÇIK OLAN BİLGİLER VE ARDINDAN TELEFON PAYLAŞIN BÖYLECE AİLE KAYIPLARIDA BULUNUR BELKİ AKRABALAR KAVUŞUR.VAN'DAN GÖKHAN BİRİK
Misafir - van van van

Merhaba     24/11/2014 02:25

Ali Ziver Bey benim dedem, Bulanıkın tanınmışlarindandi. Asiretimiz hakkında araştırma yaparken aile büyüklerimizin sohbetlerini şimdi daha iyi anlıyorum. Hasenan ve diğer aşiretler arasında arabuluculuk yapmış dedem Mardin'de.Kendisi vefat edelim çok oldu. Enver Bey de büyük amcam, hala Bulanıktalar. Ben Edirne Enezde öğretmenlik yapıyorum. Burada da çok Bulanikli var. Aşiretten kardeslerimle görüşmek isterim. Numaram 0541 884 81 38. Sağlıcakla kalın kandaslarim
Misafir - Bulanıklı

heseni asireti     20/11/2014 10:29

Ustafaya katiliyorum şemdin amcamizin taziyesine mardine gittik buyuklerimizi gorme firsati bulduk
Misafir - yakup

şanlıurfa haseni aşireti     19/11/2014 18:15

Bagdattan mardin kabalaya kardesler arasi kavgadan dolayi urfaya yerlesmisiz.urfada haseni olarak bilinen hasenan asiretinin recebo kolundaniz soyadim çetin.soy beraatimiz mus malazgirttir van batman agri patnosta akrabalarimizzin oldugunu duymustum.bayramfa mardin kabalaya gitmistik semdin dedemizin vefati dolayisiyle.oradaki asiretinin cok buyuk bir asiret oldugunu biliyorum tanisip birlik olmaliyiz.mardindeki buyuklerimizle tanistik.diger akrabalarimizlada tanismayi isterim.
Misafir - yakup

birlik     18/11/2014 01:01

EY hesenan aşireti saygı değer kardeşlerim daha önceki yorumumdada belirttiğim gibi bizler doğu ve güney doğu anadolunun en büyük aşiretlerin biriysek bunun gerekliliğini yerine getirmemiz gerekir daha önce belirttiğim gibi bir dernek veya federasyon adı altında bir araya gelmemiz gerek ikinci bir konu bölgede bulunan çoğu aşiretlerin yazılı kitapları mevcut ama hesenalıların yok bunun gibi bir sürü örnek mevcut bizler hesenan ailesi olarak elele verip yeni bir yaşam yeni bir güçdaha güçlü bir kimlik oluşturup bu dünyada yaşadığımızı haykıralım birlikte güç güçten birlik doğar bu sınırsız aslanların gücünü birleştirelim göreceksinizki bu güç tüm hesenanlıları mutlu ve güçlü yarınlara taşıyacaktır....tüm hesenan ailesine saygılarımla.... hürmet ederim mehmetcan bulut..0532.236.82.94...
Misafir - mehmetcan bulut

soydaş     26/10/2014 18:18

tüm hasenanlara selam olsun. bir gün tanışmak dileğiyle, mardin çatak köyü
Misafir - ercan memiş

Mustafa KABALA     09/10/2014 20:34

Mardın Kabala Beldesine saygılar ve sevgiler Mustafa kardeşim yazdıklarınız çokta Bilgi ve aydınlatıcı olmamış Mustafa dedeniz Malazgirtin hangı köyünden göç etmiş aile kayıplarınız varmı..? soru sormamın nedeni bizim aileden cok kayıp var Bizlerde Van da yaşıyoruz Malazgirtten göçmüşüz hasenan aşireti Şewişi kolundanız kısacası ailede kayıplarımız var arıyoruz.Gökhan BİRLİK .
Misafir - Mustafa KABALA

mardin kabala hasenan aşiretidir     08/10/2014 18:18

mardin kabala beldesinde 300 yıldır yaşıyoruz. hasenan aşiretine mensubuz malazgirtten gelen dedemin adı Mustafa'dır.Dedem eskiden metruk olan köyü canlandırmış kiliseyi camiye çevirmiş cami hala duruyor burada bize mala recebo derler dedem hep anlatırdı hasenan aşiretinin dağınık olmasının tek nedeni aşiret içi Çekişmelerdendir Mustafa dedemde büyük ihtimalle bu nedenle göç etmiştir.
Misafir - mustafa

Nuri can      04/10/2014 20:44

Aslen muş düğnük köyünden olduğunuz kesin hasenan aşiretinin hangı kolundansınız bilgiler eksik ama düğnük köyü şimdi belde ve çok eskiden beri büyük bir nufusa sahip Ali isimde babamın bir amcası kyıp bulamadık.Fakat sie bir numara yazayım tüm bilgileri oradan öğrrenebilirsınız.ismi Enver ERGİN dir enver ergin bey Aliziver beyın oğludur Aliziver bey ferzende beyın oğludur adamlar yiğittir Asilzade Aristokrattırlar Enver ergin beyın telefonu şu.05327247318
Misafir - Hasenan aşiretinin tanışmasına cevap

Hasenan Aşiretinin Tanışması ve Geçmişi     26/09/2014 20:06

Selam kardeşlerim... Bende hasenan aşiretindenim ve aslen Muşun Düğünlük köyündenim. kökenimi araştırıp tanımak istiyorum. ve hasenan aşiretinden olanlarla diyalog içinde olmak istiyorum. Aslen Kilis'in Musabeyli İlçesi(Murat Hüyüğü, burası dedemin adıyla bilinir ve burdada bizlere kel Muratlılar derler) ama Antep te yaşıyorum Muştan gelen dedelerimin birinin adı Ali ve Birininde Murat olduğunu biliyorum Dedemin dedesinin adi Seydi AĞA onun oğlu Osman Ağa onun oğlu Ökkeş Ağa ve Ökkeş ağanın oğlu Benim babam Rahmetli Halil Ağa dır.Bu konuda bilgisi oların bilgilerini aktarmaları rica ediyorum. Tel:0537 935 51 45
Misafir - NURİ, CAN

     03/09/2014 20:52

Ben de Heseniyim. Diyarbakırdan selamlar...
Misafir - mehmet

hesenan mus asireti     07/08/2014 22:22

Selam arkadaslar Bende hesenan asiretindenim mardin surgucude(awina) soyumuz dewam etmektedir
Misafir - muhammed

malo osman gewri ye cevap     07/08/2014 13:45

remzi kardeşim ailemizde gewri kayıp bizim aradığımız gewri lezginin eşiymış malazgirttin nas kutkan köylerindenmi evli iken ama eveliyatını bilmıyorum.gewri hasenanlılarla evliyse aradığım doğru kışıdır .gewri amcamın eşiymiş gevri malzgirtte yaşıyorken cocukları yokmuş aile büyüklerınızden salih laezgin nadir isimlerden söz etmişlerse bilgim olsun lütfen GSM.0532 455 82 94 Vanlı gökhan birik
Misafir - VAN gökhan BİRİK

yorum ve tanıtım     07/08/2014 10:37

SEVGİLİ AKRABALARIM. BİZLERDE 1913 VE 1914 YILARINDA MALAZGİRTTİN KUTKAN KÖYÜNDEN ORADAN NAS VE ZEKREŞ KÖYLERİNDE YAŞAM SÜRDÜRMÜŞ SEFERBELİK VE RUS İŞGALİ İLE BİRLİKTE İRANA ORADAN VAN A GÖÇMÜŞÜZ AŞİRET OLARAK HASENAN AŞİRETİ ŞEWİŞİ KOLUNDANIZ COK SAYIDA AİLE BÜYÜKLŞERIMIZ KAYIP.İSİMLERI ŞÖYLE LEZGİN NADİR YUSUF BAYANLAR. DİLŞA DİLBER ESMER NİGAR VE GEWRE DEDEM SALİH 1944 VANDA VEFAT ETMİŞTIR.MUŞ CEZA EVİNDE 1912 YILARINDA YATMIŞVE DAHA SONRA İRANA GÖÇMÜŞ AİLEDEN KAYIPLARI OLAN ŞEWİŞİLER VARSA LÜTFEN YAZSIN TEL.05324558293
Misafir - Gökhan BİRİK

heseni aşireti     24/07/2014 14:42

slm arkadaşlar bende mardin merkez kuyulu koyunde heseni aşiretin tüm heseni aşiretine saygılar sevgiler
Misafir - erdal akan

     16/07/2014 01:03

MALO OSMAN DEDEMİN BABASI DEDEMİN ANNEİSİ GEVRİ CİBRİ AŞİRETİNDEN DEDEM HASENELER AŞİRETİNDEN KIZIL MECİTLİ KÖYÜNDEN RUSSAVAŞINDA 14 YAŞINDAYKEN ADIYAMANA KACMIŞ DEDEM ANLATIRDI
Misafir - REMZİ

     29/06/2014 15:22

Hasenanların birkısmı Mardin Ömerli''de de soylarını devam ettirmektedir.
Misafir - mehmet altundağ

slm     26/06/2014 22:34

Arkadaslar hesenan aşireti suanda siverekte buyuk bir asiret olarak soyunu devam etiriyor
Misafir - yakup akyol

hasani     15/06/2014 15:02

Ben siverek ten Ahmet. Haseni aşireti dogunun büyük bir aşiretidir bütün haseni aşiretine saygılarımı sunarım
Misafir - Ahmet

hasani     15/06/2014 15:43

Ben siverek ten Ahmet. Haseni aşireti dogunun büyük bir aşiretidir bütün haseni aşiretine saygılarımı sunarım
Misafir - Ahmet

     09/06/2014 18:30

Sayin mehmetcan bulut abime katiliyom bir dernek kurmak iyifikir hade hep bereber
Misafir - yasar eser

tanismak      08/06/2014 15:17

Buarada tel nu 0543 903 00 47
Misafir - yasar eser

tanismak      08/06/2014 15:08

Buarada tel nu 0543 903 00 47
Misafir - yasar eser

tanismak     08/06/2014 15:15

Aramisda bilgisayar mühendisi olan varsa lutfen bir site olustursun
Misafir - yasar eser

tanismak     08/06/2014 15:09

Aramisda bilgisayar mühendisi olan varsa lutfen bir site olustursun
Misafir - yasar eser

tanismak     08/06/2014 15:25

Selam amcalarim dayilarim abilerim kardeslerim tum akrabalarim sizde hepinizden bizim olan gorevimiz artik birbirimizi taniyalim ve asiret buyuklerimize sesleniyorum lutfen yilda birdefa toplanmak amacli bir mus malazgirte bir senlik duzenlemesi olsun turkiyenin enbuyuk sorumsuz asireti biziz neolur toplanalim mardin derik olaka enteri koyu ama adanada yasiyorum
Misafir - yasar eser

Hesenan     09/04/2014 20:22

Kozlukta yaşamaktayız bizimde Malazgirt'ten ( hasanan aşiretinden)geldiğimizi söylerdi dedelerimiz.bize burda hesengi derler
Misafir - Tlp

aşiret      18/02/2014 19:30

mrhba ben mardin kızıltepeden(heşeri) serhat ertaş bizim aşiretin süriye araplarıyla mücadele ettikleri ve savaş yaptıkları söyleniliyor ! * bilgisi olan yorum atsın . saygılarr
Misafir - serhat ertaş

aşiret     08/02/2014 21:12

çok eksik bilgiler içermektedir van ağrı ezurumda yaşıyan haseni aşiretin,n seyida kolundan bas edilmiyoru onlarca köy var
Misafir - ismail

slm     04/01/2014 23:51

evet dogru hazretı huseyın kurtlerın soyundan yanı peygaberlerın hepsı araplardan degıldı
Misafir - servet

slm     04/01/2014 23:23

mardın kızıltepe bolgesınden servet karaaslan koyumuz belde ve sadece hese asıtetı mensubu artı cevre koyler
Misafir - servet

hasanan aşireti ile ilgili     18/12/2013 21:57

Arkadaşlar ve sevgili akrabalarım bende bir hesenan aşireti olarak malazgirt zıgreş koyunde oturuyorum..saygılarımla
Misafir - hüseyin

hesani asireti     14/12/2013 04:46

Bende hesani asiretindenim ramazan kardesin dedikleri dogru bende mus malazgirtan gelmedir kokenim 1890 1930 yilinda mi ne tam emin deyilim aynen oyle bir olay oldu ve ondan dedemin babasi ali gale koyu terk etmis ali galenin kardesi varmis suleyman onunda hic erkek oglu yoktu tek kiz cocuklari vardi ve kiz cocuklarininda kaderleri hep diyarbakirda cikmis ondan sonrada hesani asireti orayada girmis ama ondan sonra bilmiyorum yani demem o ki diyarbakirdaki kardes senin nenenin babasinin ismi suleyman bir sorustur belki akraba cikariz
Misafir - burhan

     01/12/2013 13:39

ramazan kardaş kimi hezimete uğratmısın tarih beli kimsenin olayları saptırmasına gerek yok bu konularada girmeyede gerek yok amacımız hasenanlıların birlik olması kimse şewşileri hezimete uğratmamıştır bugüne kadar olan şeyler olmuştur gerçekler ortadadır polemiklere gerek yok hepimiz hasenanlıyız kanısındayım .... emrah ibiş ...05312052352
Misafir - emrah ibiş

düzeltme     30/11/2013 15:05

bazı arkadalşlar üzerlerindeki osmanlı biadını devam ettirir durumda ben bu konudan muzdarip olduğumu bildirmek istiyorum...ayrıca hamidiye alaylarında bulunmuş olmamız benm nazarımda övünülecek bişey değildir aksine bu alayların ermeni ailelerine yaptığı zülümlerden ötürü büyük vicdan azabı duymaktayım..saygılarımla....Özal İbiş..05419661002
Misafir - özal ibiş

düzeltme     09/11/2013 20:10

Hesani asiretinden suan malazgitin an buyuk asirretidir ve 1973 ten mallbati asiretiyle girdi catismaya sonderece basarli olmustur Misafir - yener bu arkadaşimizn yorumuna karşılık yazıyorum.malbatlılarda hasenanın bir kolu.hasenan aşireti sadec bır aıle ve bır koldan gelmıyor.sadce bır aıle yada bır köy degl bazı arkadaşlar yanlış bılıyorlardır.hesenala malbatlılar çatışmışlarda buyuk bır hezımete yenılgıye ugratmışda başarılı çıkmıştır.ıkı aıle arasında bır kavga çıkmıştı ve kardeş kardeşlede kavga olur.hala üzerımızde atamadıgımız bır durum var hesanan aşiretı bır köymüş ve en kalabalık köy bızmışız gıbı yazılarda da hoş degıl ..tarihini bılen konuşur yazar.amaç hesenan aşiretını tanıtmak ve yenı bır bırlık oluşturmaktır.
Misafir - RAMAZAN

     03/11/2013 20:00

bende diyarbakırda kı bir hasenan aşiretindenım ama yuzde 80 lacin degil onlar egilli olanlardır erganıde ve licede ve hani de daha kalabalık bir ailerlerinde oldugun bilinmektedir
Misafir - suleyman okay

hesenan asireti     03/11/2013 15:21

Bugun ermenistan ile azerbeycan arasindaki bir bulge var turkce adi lacin kurtce adi kurdistana sor ben oraya gittim orda halen hesenanlilar yasamaktalar ve bana akrabalarimizin erzurum van mus mardin diyarbakir urfada olduklari suyluyorlar diyarbakirda yasayan hesenanlilarin soy isimleri de yuzde 80 lacin dir ve hesenan asireti kurtlerin icinde buyuk nufusa sahipler
Misafir - cengiztuncer

Hasenan     29/10/2013 11:15

Mücadelemiz ve kavgamız adına şehit olan ve hakkın rahmetine kavuşan tüm ecdadımı huzurunuzda saygıyla selamlıyorum. Allah mekanlarını cennet eylesin,inşallah. Çocukluğum ve gençliğim Babam Dr.Muzaffer Demir'in bana anlattığı hikayelerle geçti. Değerli akrabalarım, biz o kadar yüce ve asil bir aşiretiz ki; boynumuzu sadece dar ağacında büktük. Tekrardan büyüklerimi saygıyla selamlıyorum.
Misafir - Özgür Demir

aşiret araştırma     21/10/2013 00:41

bizim ailemiz hesen aşiretindeyiz yöre halkı bize hesenigi diyiyor lar ben 45 yaşındayım babam ve amcalarımdan duyduklarımı analatmaktan fayde gürdüm babamın anlatığı dedem ismi murat yedi oğlu varmiş ancak yani 15 y.y 180 yıl larda Osmanlı Rus savaşlarda dedem murat van moks ilçesine yerleşır ancak savaşta iki oğlunu kayp eder nihayet 5 oğlunu mokse getirir babam anlatığı gıbi biz hasanan aşirati çok büyük seythan kerevan ağa den gelmekte dırler şuan yaşadığım yer yeni ismi Bahçesaray tel 05330246905
Misafir - sabahattin tan

duruma açıklık     05/10/2013 15:15

hasenan aşiretinin toplu en byük ailesi muş malazgirt sırtdüzü(naze)de yaşamaktadır elimde ailenin hz.aliye kadar şeceresi mevcuttur tüm kardeşlerimi tanıyıp görüşmek isterim kadim ailemize sahip çıkalım sizlere en derin saygılarımı sunar bir araya gelebilmeyi allahtan niyaz ederim sami kaya:0534 059 88 72
Misafir - sami kaya

hesenan aşireti     15/09/2013 14:34

sevgili hesehan aşireti mensupları ben şu an mazıdağda avrixan koyünde kalmaktayım hesena asiretinin insanları onurlu ve cesaretli insanlardır
Misafir - h.ali

sizi saygıya davet ediyorum     10/09/2013 11:36

hasaran aşireti bu güne kadar kendi öz güveniyle bu günlere geldi ve bu günde camur atanlar var gülüm seyerek geceriz bilin zaten biliyor hasaran aşiretini nasıl bir aile oldugunu ancak bu camuru atanlar dedelerimizin uşaklarıdır zaten böyle yazarak bizi küçümsüyor güzüke bilir ama aslında siz kendinizi küçük düşürüyorsunuz . admin hasaran hakında paşlasımlarınızı kaldırmanızı öneririm sevgilerlen
Misafir - H.Hasaranoglu

KARDEŞLİK.     22/08/2013 13:25

KARDEŞLERİM.HESENA AŞİRETİ DOĞU VE GÜNEYDOĞUNUN TÜMÜNÜ KAPLAMAKTA OLDUĞU GIBİ DİK DURUŞUYLA BİR ASLANLAR AİLESİDİR.BENDE DİYARBAKIRA BAĞLI KULP İLÇESİNİN HESENA KÖYÜNDENİM ŞU AN İTİBARIYLA AİLEMİZİN ÇOĞU İSTANBULDA İKAMET ETMEKTE VE YAŞADIKLARI İLÇEDE BELİRLİ BİR ETKİNLİĞE VE SAYGINLIĞA SAHİPLER.DEMEK İSTEDİĞİM ŞU BURDAN MALAZGİRTE KADAR TANIŞALIM BİR ARAYA GELELİM VE BİR DERNEK ÇATISI ALTINDA BİRLEŞELİM.NERDE OLURSA OLSUN YAŞADIĞIMIZ TÜM TOPRAKLARDA HESENA AİLESİNE YAKIŞIR VE ŞEREFLİ BİR YAŞANTIYI KENDİMİZE HEDEF EDİNELİM.HESENA AŞİRETİNİN MENSUBU OLDUĞUMUZU.HİS ETTİRELİM.TÜM KARDEŞLERİMİ SAYGIYLA SELAMLARIM.MEHMETCAN BULUT.0532 236 82 94...
Misafir - mehmetcan bulut

Köran      29/07/2013 08:06

Kimin ne yazdığını bosverelim herkes kendine yakısani yazar yillardandir haseran aşireti bilinmektedir Malazgirtde emeği gecen bir aile aşiretdir siverek te kolunu devam ettiren Köran Ağaçhan agirmatlilar ve birkaç aile daha vardır hepsi şerefi ve namusuyla yasamaktir tum haseran aşiretine saygılar sevgiler..
Misafir - KÖRAN

     29/07/2013 08:42

Kimin ne yazdığını bosverelim herkes kendine yakısani yazar yillardandir haseran aşireti bilinmektedir Malazgirtde emeği gecen bir aile aşiretdir siverek te kolunu devam ettiren Köran Ağaçhan agirmatlilar ve birkaç aile daha vardır hepsi şerefi ve namusuyla yasamaktir tum haseran aşiretine saygılar sevgiler..
Misafir - KÖRAN

     26/07/2013 14:12

her halde dedelerimiz bunlara çok cektirmiş bunlarda sadece careyi camur atmakta buluyorlar.her zamanda osmanlı devletinin yanında olduk ve olacagız var olmasa bile dedelerimiz bu yolda can vermişler. tek ricam admin hesanan (Hasaran) aşitetinin geçmişini yanlış kaynaklardan almısın düzeltirsen iyi olur.
Misafir - AZAD HASARANOĞLU

     19/07/2013 14:30

bu yorumu yapan her kimse bize camur atmakla eline ne gecmis anlamadim. Ama buyuklerimiz soylerdi her kim bizi karalamaya calisiyorsa zamaninda buyukleri bizim hizmetciligimizi veya usakligimizi yapmistir diye soylerlerdi. Ben diyarbakirdan hasenan asiretinin ferzende kolundanim.
Misafir - suleyman

Hasene aşireti     14/07/2013 16:53

Benim dedemde 1800 lerin sonunda Malazgirt'in zigraç köyünden ailenin bir kısmı sivereğe bir kısmı Erzurum'a dedemde Elazığ'a gelmiş yerleşmiş
Misafir - Turgay

Hasene aşireti     14/07/2013 16:38

Benim dedemde 1800 lerin sonunda Malazgirt'in zigraç köyünden ailenin bir kısmı sivereğe bir kısmı Erzurum'a dedemde Elazığ'a gelmiş yerleşmiş
Misafir - Turgay

Hasenan (Hasaran)     26/05/2013 15:39

Çamur atmak güzel değil, güneş balçıkla sıvanmaz... Biz Siverek Hasenan (HASARAN) aşireti olarak burada onuruyla ve mertlikleriyle bilinen aileleriz. Bizim aile "Mala Hésé Sıleman" olarak bilinir. Şeyh Said kıyamın da ve Milli Aşireti Kıyamında bu her iki gurubu desteklediklerinden Büyük dedem ve Babamın dört amcası Zindanlarda bekar olarak vefat etmişlerdir. Osmanlı kayıtlarında gönüllü alay komutanlıklarını yapan dedelerim bu yazdıklarınızı görmüş olsalardı yakinen bilirim ki size de savaş açacaklardı. Lakin biz dedelerimiz kadar cesur ve savaşçı olmadığımızdan şimdi bu sayfalara yazdıklarınızın telafisine gidilmesini ve tarihin çarpıtılmamasını istiyoruz. Siverek'te varız. Süleyman Ağanın torunları ve varisleri olarak bütün misafirlerimize kapımız açıktır.
Misafir - Mehme H. HASARANLI

kınama      25/05/2013 17:41

yukarıdaki yorumu yazan herkimse taraflı davranmış hasenanlar hiçbir zaman milletine zarar vermemiş tam aksine canları pahasına fedakarlıklarda bulunmuşlardır yorumu yazan zat vasfın ne ve kimsin bilmiyorum ama senin çamur atmanla birşey değişmez ve sana tavsiyem tarih kitaplarını iyi oku fedakar mert yiğit ve cesur HASENAN aşireti adına sizi KINIYORUM
Misafir - çetin

     25/05/2013 00:31

arkadaşlar ben5395570753 numaralı telefonumu yazdım ama numaram kayboldu yeni bir numara aldğıda buraya yazıp tlf beklicem özellikle murat abinin
Misafir - islam can

yok     09/05/2013 20:45

Hesani asiretinden suan malazgitin an buyuk asirretidir ve 1973 ten mallbati asiretiyle girdi catismaya sonderece basarli olmustur
Misafir - yener

     15/04/2013 22:03

ilk kurt isyanını baslatan heseni asiretidir ama basarısız olmus ve dağıtılmış biri mardinin çizyan bülgesine gitmiş bizimde büyügümüz amede gemiş şimdi bizim kaldıgımız yer ambar çaydır buraya gelen büyügümüzün ismi hacı piresindir biz yani hesenan aşireti bu bolgede mala kurıç olarak biliniyoruz numarambudur 05395570753 heseni aşiretinden olonların telefonlarını bekliyorum
Misafir - islam can

     15/04/2013 21:54

hesenan lılar gene asiret haline gelmeli
Misafir - islam can

     15/04/2013 21:39

hesenan asireti malla kurıçte olarak bilinir
Misafir - islam can

     24/03/2013 16:07

bu yorumu yapan şahıs galiba seğhasanlılarda çok darbe yemiş sürekli kötülüyo halbuki kürt aşiretlerinden önemli olan yolan gösteren büyükbir aşirettir seğhasanlılar
Misafir - memet

BÜYÜKLERİMİZ
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
FIKRA KÖŞESİ


Peygamberler Tarihi
www.dostyurdu.com