• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam446
Toplam Ziyaret24036545
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
ŞEMSKANLILARIN SOY AĞACI
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat

ŞİKEYE UEFA EL KOYDU

UEFA Türkiye'deki  şike ve teşvik tartışmalarına resmen el koydu. Soruşturmayla ilgili  olarak ilk günden bu yana Futbol Federasyonu ile anlık bilgi paylaşımını  sürdüren, ancak Türk medyasında çıkan haberleri de yakından takip eden  UEFA, Disiplin Başmüfettişi Pierre Corno'yu bugün İstanbul'a gönderme kararı aldı.

UEFA Başkanı Michel Platini'nin talimatıyla bu sabah İstanbul'a gelecek olan Corno, şike soruşturmasını yürüten Özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk ile Beşiktaş Adliyesi'nde görüşerek, gelişmeleri ilk ağızdan dinleyecek.
Şike  konusunda UEFA'nın en yetkili uzmanı olarak tanınan Corno'nun Berk ile  yapacağı görüşmeye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar ve  Başkan Vekili Lütfi Arıboğan'ın da eşlik etmesi beklenirken, sürpriz  ziyaretin bir nedeninin de Galatasaray Kulübü tarafından hafta içinde federasyonun şike kararıyla ilgili yaptığı açıklamalar olduğu ileri sürüldü.

Durum nedir meslektaş?
UEFA  kaynaklarından edinilen bilgiye göre Pierre Corno'nun savcı Berk ile  yapacağı görüşmede soruşturma süreci hakkında bilgi alacağı, toplanan  delil ve belgelerin değerlendirmesini isteyeceği ifade edildi. Eski bir  savcı olan Corno'nun meslektaşı ile biraraya gelmeden önce Futbol  Federasyonu Başkanı Aydınlar'dan da konunun sportif boyutuyla ilgili  görüşlerini dinlemesinin beklendiği ifade edildi. Yaklaşık 2 aydır Türk  futbolunda görülmemiş bir krize neden olan şike ve teşvik soruşturmasını  dikkatle izleyen UEFA'nın, özellikle medyada yer alan iddialar üzerinde  durduğu kaydedildi.

Tehlike kapıda
UEFA'nın üst düzey bir disiplin müfettişini Türkiye'ye gönderme kararı almasından sonra gözler Corno'nun ziyaretinden sonra Avrupa Futbol Birliği'nin bir numaralı ismi Michel Platini'ye sunacağı rapora çevrilecek.
Avrupa Kupaları'nda  mücadele eden ve adı şike soruşturmasında geçen Türk takımlarının  kaderini de belirlemesi beklenen süreçte, Corno'nun gözlemleri ve  tespitleri şike yapıldığı yönünde olursa aralarında Fenerbahçe, Trabzonspor ve Beşiktaş'ın da bulunduğu temsilcilerimizin Avrupa'dan ihracı gündeme gelebilecek.


Galatasaray ne demişti?
Futbol  Federasyonu yönetim kurulunun şike ve teşvik incelemesiyle ilgili 15  Ağustos'ta aldığı kararlardan sonra iki kez ağır ifadeler içeren  açıklamalar yapan Galatasaray Kulübü, UEFA'yı işaret ederek, "Kendi  kangrenli parmağımızı kendimiz kesemezsek, birileri gelir kolumuzu  keser. Biz yapamadık, onlar yaptı diyemeyiz" suçlamasında bulunmuştu.
Federasyon  ise bu açıklamaya anında yanıt vererek sarı-kırmızılı yönetimi sert bir  dille eleştirmiş ve "Federasyonumuzu hukuka aykırı davranan bir kurum  olarak lanse eden ve yurt dışına şikayet etme gibi tarihi yanılgıya  düşenleri, Türk futbol tarihimiz affetmeyecektir" ifadeleri içeren  yanıtını resmi internet sitesinden yayımlamıştı.

Savunmayı bekliyoruz
Futbol  Federasyonu yetkililerinin Pierre Corno ile yapacağı görüşmede geçen  hafta alınan "ara kararın" yasal dayanaklarını açıklayacağı, şüpheli  şahıs ve kulüplerin savunmalarının savcılık tarafından konan gizlilik  kararı nedeniyle alınamadığını anlatacağı bildirildi. CAS'ın  (Uluslararası Spor Mahkemesi) "savunma hakkı ihlal edilemez temel bir  ilkedir" kararının hatırlatılacağı görüşmede, sportif anlamda disiplin  uygulamalarının uygulamaya konabilmesi için gizlilik kararının  kalkmasının beklendiği ve bu aşamadan sonra Etik Kurulu'nun yeniden  görevlendirileceği söylenecek.
Bu arada federasyonun Etik Kurulu  tarafından geçen hafta yönetime sunulan raporunu da Corno ile  paylaşacağı, buradaki tespitler ve şüpheler konusunda kendisini  bilgilendireceği öğrenildi.

Milliyet1946 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ