• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam492
Toplam Ziyaret24019915
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
ŞEMSKANLILARIN SOY AĞACI
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat

ŞİKEDE BU GÜN KARAR VERİLİYOR

Futbolda 'Şike soruşturması' kapsamında bir süredir belgeleri inceleyen TFF Etik Kurulu raporunu hazırladı ve TFF yönetimine teslim etti. Bugün saat 15:30'da İstanbul'da toplanacak federasyon yönetiminin kararını açıklaması bekleniyor.
Futbolda 'Şike soruşturması' kapsamında bir süredir belgeleri inceleyen TFF Etik Kurulu raporunu hazırladı ve TFF yönetimine teslim etti. Bugün saat 15:30'da İstanbul'da toplanacak federasyon yönetiminin kararını açıklaması bekleniyor.

Bir süredir savcılıktan gelen belgeleri inceleyen TFF Etik Kurulu'nun raporunu yönetim kuruluna sundu ve TFF yönetiminin bu konuda kararını bugün akşam saatlerinde açıklaması bekleniyor.

Türkiye nefesini tuttu, kararı bekliyor

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, bugün tarihinin en önemli toplantılarından birini yapacak. Savcılığın gönderdiği deliller ışığında Etik Kurulu 170 sayfalık bir rapor hazırladı. TFF'nin yönetim kurulu üyeleri, bugün 15:30'da Swissotel'de toplanıp dosyada ismi geçen kulüplerin durumunu görüşecek. 3 Temmuz'da başlayan operasyon ile ilgili olarak halen 31 kişi tutuklu bulunuyor. Operasyon kapsamında Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor, Eskişehirspor, Sivasspor, İstanbul Büyükşehir Belediye, Manisaspor, Ankaragücü, Gençlerbirliği, Mersin İ.Y. ve Giresunspor kulüplerinin isimleri geçmişti.

"En Kötü Karar Bile..."

Herkes kararı beklerken kulislerde TFF Yönetim Kurulu'nun futbol deyimiyle "topu taça atarak" bir karar almayacağı, "Adli yargıyı bekliyoruz" diyerek soruşturmanın TFF bacağının şimdilik noktalanacağı da konuşuluyor. Yönetim Kurulu içinde yer alan bazı üyelerin ise "En kötü karar bile kararsızlıktan iyidir" diyerek federasyon yargı sistemi içerisinde bir sonuç çıkmasından yana oldukları ifade ediliyor. Bu durumda "suç unsuruna rastlanmaması" da bir karar. "Şike/teşvik var" denilirse verilecek karar için de farklı iddialar ortaya atılıyor.

3 Temmuz 2011 tarihinde Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk’in talimatıyla başlatılan şike ve teşvik soruşturmasında disiplin cezalarıyla ilgili büyük gün geldi. Soruşturmanın Futbol Federasyonu ayağında kendilerine iletilen bilgi ve belgeleri 19 gündür inceleyen Etik Kurulu, yüz sayfayı aşan raporunu yazarak Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar’a teslim etti. Cuma akşamı Etik Kurulu’nun görüşlerini içeren dosyayı alarak memleketi Malatya’ya giden Başkan Aydınlar, bugün yapılacak Yönetim Kurulu toplantısından sonra tarihi kararları bizzat açıklayacak.

Sadece Aydınlar gördü
Başkanlığını Prof.Dr. Oğuz Atalay’ın yaptığı, Prof. Dr. İlyas Doğan, Doç. Dr. Burak Oder, avukatlar Kemal Işkın ve Mertay Kugay’dan oluşan Etik Kurulu, 19 gün boyunca 26 klasörden oluşan 12 bine yakın belge ve telefon konuşmasını inceledi. Kurul başkanı Atalay’ın imzaladığı ve mühürlü olarak Federasyon Başkanı Mehmet Ali Aydınlar’a teslim edilen dosyada şike ve teşvik iddialarıyla ilgili kanaat oluşmasına rağmen, suçlanan kişi ve kurumların “savunmalarının alınamamasının” kesin bir yargıya varılmasını engellediği bildirildi.

Yönetimle paylaşacak
Futbol Federasyonu Başkanı Aydınlar iki gün süresince incelediği raporla ilgili görüşlerini bugün yapılacak Yönetim Kurulu toplantısında üyelerle paylaşacak.
Toplantıya federasyonun baş hukuk müşaviri Prof. Dr. İlhan Helvacı’nın yanı sıra etik Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Atalay’ın da katılacağı ve hukuki konularda Yönetim Kurulu üyelerini bilgilendireceği kaydedildi.

Gündemde iki seçenek bulunuyor
Etik Kurulu raporunda şike ve teşvikle ilgili bazı saptamalar yapılmasına karşın küme düşürmeye yol açacak radikal kararlar alınırken hukuki prosedürün tam anlamıyla yerine getirilmesi zorunluluğuna dikkat çekilmesi, gündeme iki seçenek getirdi.
Açıklanacak cezaların CAS (Uluslararası Spor Mahkemesi) içtihatlarına aykırı düşmemesi ve Tahkim Kurulu’ndan dönmemesi için suçlanan şahısların ifadelerinin alınmasının beklenmesi ilk seçenek olarak masaya yatırılacak. Böylece fikstür çekimi ve liglerin başlama tarihinde yeni bir erteleme yaşanmayacak.
İkinci yol ise haklarında kuvvetli kanıtlar olan bazı kulüp başkanları ve yöneticiler disiplin kuruluna sevk edilerek mahkeme süreci tamamlanıncaya kadar “tedbir” işlemi uygulanacak. Böylece federasyonun kamuoyunu yaklaşık 1.5 aydır meşgul eden şike soruşturmasına duyarsız olmadığı mesajı verilecek. Gizlilik kararının kalkmasından sonra savunmalar alınacak ve Etik Kurulu nihai kararını federasyona iletecek. Eğer küme düşürme yönünde bir eğilim belirirse ligin hangi haftasında olursa olsun bu yaptırım yürürlüğe konacak.
HABER365


1619 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ